ЦЕНТЪР ЗА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В СИГУРНОСТТА И МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

CENTER FOR STRATEGIC RESEARCH IN THE FIELD OF SECURITY AND INTERNATIONAL RELATIONS


БЮЛЕТИНИ 2018/19//20/21/22/23

 
      Изследвания     Коментари     Новини     Кои сме ние     Контакт с нас     Галерия

 

СИГУРНОСТ

МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ

 

ИНФАЦИОНЕН БЮЛЕТИН № 64

Международни отношения, Дипломация и Сигурност

(Съвместно издание на expert-bdd.com и csr-bg.com)

16.– 31. август 2023 г.

           

1.     Геополитическа динамика и международни конфликти

1.1. Войната в Украйна

▪ В интервю за изданието Politico бившият върховен главнокомандващ на съюзническите сили на НАТО в Европа адмирал Джеймс Ставридис предупреждава, че "Действията на Русия в международните води на Черно море създават реален риск това да ескалира до война в морето между НАТО и Руската федерация“ и смята, че "Алиансът би могъл да защитава кораби, които се движат до и от украинското пристанище Одеса с бойни самолети на НАТО над тях и евентуално военни кораби на НАТО в ескорт”.               

Източник: Politico, 16.08.2023

Военното положение и общата мобилизация в Украйна бяха  удължени до 15 ноември 2023 г.

            Източник: Украинформ, 17.08.2023

 

АФП цитира данни на руското МО, че за два месеца от началото на украинската контраофанзива  въоръжените сили на Украйна са загубили повече от 43 000 военнослужещи и около 5000 единици различни оръжия, включително 26 самолета и 25 танка Leopard.

            Източник: АФП, 18.08.2023

 

Тази война със сигурност ще продължи до 2025 г., твърди военният експерт Густав Гресел за Тагешау, Германия. Ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ през ноември 2024 г., от руска гледна точка може той да предложи сделка през януари 2025 г., което прави пролетта на 2025 г. най-ранният край на войната при условията на Русия. Очаква се войната да продължи след 2025 г.

 

                Източник: tagesschau.de, 18.08.2023

Освен F-16, украинската армия ще получи и бойни самолети Gripen от Швеция. Украински пилоти вече се обучават за това, стана ясно в кулоарите на консултациите на Володимир Зеленски с шведския премиер Улф Кристерсон.

            Източник: Euronews, 20.08.2023

Министърът на отбраната на Дания Якоб Елеман-Йенсен заяви, че Украйна може да използва дарените Ф-16 само в рамките на собствената си територия. Тя ще достави общо 19 изтребители, първите от които в началото на 2024 г.

            Източник: Ройтерс, 21.08.2023

Изданието Liga.net анализира три възможни сценария при ядрена война: Размяна на единични ядрени удари, например в района на Калининград, без да доведат до глобални промени, но със стотици хиляди жертви. Второ, при използване на стотици ядрени бойни глави във война между НАТО и Русия с 2,6 млн жертви само за първите 3 часа и стотици милиони и 2 млрд вследствие на глад. Трето, при пълномащабна ядрена война стратегически ядрен удар от САЩ с 600 бойни глави, отговор от Русия от ракетни силози и подводници. В първите 45 минути, според този сценарий, загубите ще достигнат 3,4 милиона души. Общо 5-6 милиарда починали.

            Източник: Liga.net,  08.2023

▪ Една от двете бригади от стратегическия резерв, която Украйна включи в реални бойни действия /виж наш Инфо–бюлетин 63 от 01 до 15.08.23 г./ е понесла загуби от минимум 10%, включително американски бронирани машини Stryker.

            Източник: сп. Forbes, 23.08.2023

Председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили каза, че офанзивата, е по-бавна, отколкото са очаквали планиращите; пълна украинска военна победа не може да се очаква в близко бъдеще, защото изтласкването на 200 или 300 хиляди руски войници е трудна задача,  а евентуални преговори биха довели до прекратяване на бойните действия "и това вероятно също ще се случи"

            Източник: Ройтерс, 25.08.2023

Според проучване на общественото мнение, проведено по телефона от 25 до 27 юли във всички окупирани региони на Украйна, 71% от анкетираните смятат, че НАТО и ЕС следват само собствените си интереси и просто използват Украйна за свои цели. Само 29% от анкетираните вярват, че Украйна ще се присъедини към НАТО през следващата година. Около половината смятат, че войната ще приключи до 2024 г.

            Източник: The European Conservative, 27.08.2023

▪ Украйна провежда нов етап от мобилизация, но в рамките на съществуващите планове, според секретаря на Съвета за национална сигурност.

            Източник: Die Zeit, 27.08.2023

Бившият анализатор на ЦРУ Лари Джонсън смята, че контраофанзивата е стигнала до задънена улица. Украинските военни може да въстанат срещу Володимир Зеленски заради провала на контранастъплението. „Мисля, че конфликтът на Зеленски с военните скоро ще ескалира“, твърди той.

            Източник: Dialogue works, 27.08.2023

▪ На 26.08. Украйна осъди плановете на 5–те страни–членки на ЕС за продължаване забраната за внос на украинско зърно, съобщи МВнР в Киев. Тоава са Полша, Словакия, България, Румъния и Унгария. Украинското МВнР призова ЕС и тези страни да намерят по–премерено решение.

            Източник: german.news.cn, 28.08.2023

На 30.08. руското правителство съобщи  за мащабни украински удари с дронове по цели в западната част на страната. Атаките срещу военното летище в Псков е извършена от територията на страните от НАТО Естония и Латвия под ПЪЛНИЯ контрол на британските и американските разузнавателни служби. Външното министерство в Москва заяви, че ударите с дронове на руска територия няма да останат ненаказани.

      Източници: ТАСС и New York Times, 30.08.2023

 Освен обещаните досега от САЩ и европейските държави 60 самолети F-16, Украйна се нуждае от още около 100 такива, за да преодолее въздушното надмощие на Русия в украинското въздушно пространство, заяви президентът Володимир Зеленски.

            Източник: ДПА, 31.08.2023

1.2.РУСИЯ

През последната седмица руските войски са изстреляли десетки ракети по цели дълбоко в Западна Украйна, като са ударили авиобази, самолетни писти и складове с цел унищожаване на доставени от Запада ракети с далечен обсег.                          Източник: Financial Times, 18. 08. 2023  

 

В Минск новият министър на отбраната на Китай Ли Шанфу и беларуският владетел Александър Лукашенко потвърдиха намерението си да засилят военното сътрудничество.

            Източник: n-tv.de, 18.08.2023

 

Износът на стоки от Китай с потенциална военна употреба се е увеличил повече от три пъти през годината, която приключи този юни, в сравнение с предходната, според анализ на сайта за търговски данни Observatory of Economic Complexity. Търговията му с Русия се очаква да надхвърли 200 милиарда долара тази година, като й помага с   хеликоптери, дронове, оптични мерници и важни метали, използвани в отбранителната индустрия.

            Източник: "Дейли телеграф", 19.08.2023

 

Според нов доклад на UBS през последната година Русия е станала по-богата с 600 милиарда долара, докато САЩ са загубили повече богатство от която и да е друга страна през миналата година - 5,9 трилиона долара (5,4 трилиона евро), а Северна Америка и Европа заедно са загубили 10,9 трилиона долара (10 трилиона долара). Според швейцарската банка в годишния си доклад за глобалното богатство, публикуван на 15.08.2023 г.  Мексико, Индия и Бразилия също са спечелили значително богатство през 2022 г, докато САЩ, Япония, Китай, Канада и Австралия са загубили най-много.            

            Източник: Business Insider, 19.08.2023

Говорителят на Пентагона, бригаден генерал Патрик Райдър, изрази мнение, че медийните информации, че ракета земя-въздух може да е свалила самолета, са неточни. Преди това американското разузнаване излезе със заключението, че експлозия на борда е причинила самолетната катастрофа, при която загина ръководителят на руската частна военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин.

            Източник: АП, 24.08.2023

▪ Дълго отлаганата среща между Путин и Ердоган е планирана в Сочи, а като възможна дата бе посочен 4 септември. Зърнената сделка, газов хъб в Турция  и напредъка в изграждането на атомната електроцентрала "Аккую"  са сред приоритетните теми.

            Източник: ТАСС, 25.08.2023

 

Отстраняването на Пригожин и Сергей Сурвикин, смятани за най-ефективните изпълнители на руски операции във война,  може да ограничи способностите на Москва да провежда трайни настъпателни операции в следващата една година, отбелязва Самюъл Рамейни, анализатор в лондонския Кралски институт.

            Източник: Ройтерс, 25. 08.2023

Преди смъртта си Пригожин е определил Антон Елизаров за свой наследник. В официалния си канал «Вагнер» обяви, че Елизаров е поел ръководството. Той е роден 1981 г., завършил е висше военновъздушно училище, служил в 7–а гвардейска въздушнодесантна дивизия, участник в руско–украинската война, герой на Руската федерация, Герой на ДНП, Герой на ЛНР, командир на отряд на ЧВК «Вагнер».

             Източник: Критично, 26.08.2023

 С указ на президента Владимир Путин от 25. 08. 2023 г. бе разпоредено „лица, постъпващи или постъпили в доброволчески  формирования, изпълняващи задачи, възложени от руските въоръжени сили да положат клетва за вярност към Русия“.

            Източник: БиБиСи, 26.08.2023

▪ Председателят на комитета на Думата за ОНГ Леонид Калашников отбеляза, че заявлението на украинските власти за второ контранастъпление изключва всякакви предварителни контакти по възможни преговори между Киев и Москва.

            Източник: РИА Новости, 29.08.2023

 

Съгласието на Запада за украински удари по Крим е casus belli  и дава на Москва възможност да действа "против всички и всеки" в НАТО, изтъкна заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев.

 

Източник:  БТА, 29.08.2023

На среща между министрите на външните работи на Турция Хакан Фидан и на Русия –Сергей Лавров в Москва бяха обсъдени въпросите по подготовка на срещата на президентите Владимир Путин и Реджеп Ердоган, предвидена за 04. 09.2023 г. в Сочи. Турция счита, че разрешаването на конфликта в  Украйна е възможно само със средствата на дипломацията. Ердоган ще настоява за възобновяването на зърнената сделка.

            Източник: ТАСС, 31.08.2023 г.

 

1.3.САЩ

▪ Представители на ЦРУ са предупредили предварително държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, че Украйна няма да може да успее да постигне успех в резултат на контраофанзива през тази година, но президентската администрация на САЩ е игнорирала информацията, съобщи известният публицист Сиймур Хърш в статия на платформата Substack, позовавайки се на източник в американското разузнаване.

            Източник: Гласове, 16.08.2023 г.

През последните 16 месеца Съединените щати и близо 50 други държави са доставили на Украйна повече от 150 000 тона материални средства - равностойни на теглото на 1000 самолета Боинг 747. По данни на Пентагона само Съединените щати са отпуснали военна помощ в размер на над 43 млрд. долара.

            Източник: Вашингтон Пост, 18.08.2023

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви, че още поне месец, а вероятно и по-дълго време, перспективите пред украинската контраофанзива за постигане на значителни "стратегически печалби" ще останат неясни.

            Източник: Вашингтон Пост, 18.08.2023

Съединените щати дадоха своето одобрение на Холандия и Дания да доставят F-16 на Украйна, заявиха официални лица във Вашингтон и Европа на 18.08., въпреки че е малко вероятно изтребителите да повлияят на войната скоро, но има за цел да гарантира, че бойните самолети могат да бъдат предоставени на Украйна веднага щом нейните пилоти завършат обучението.

       Източник: The Associated Press vom 18.08.2023

Началникът на Обединения комитет на началниците на щабове на САЩ генерал Марк Мили в интервю за The Washington Post отбелязва, че можем да очакваме или „дълга, много трудна война с големи жертви, или да бъдат постигнати целите вероятно чрез някакъв вид дипломатически средства“. „Ако погледнете минали войни, това е, колко време обикновено отнема - поне десетилетие или повече - за да получите пълната картина.“

            Източник: The Washington Post, 19.08.2023

Американсикят генерал Бен Ходжис критикува бавното вземане на решение от Вашингтон за доставяне на изтребители F-16 за Украйна. Германия също забавяла доставката на крилати ракети Taurus за ВСУ. Ако украинското контранападение се провали, отговорността ще падне върху правителствата на САЩ и Германия.

            Източник: Тегесшпигел и Фокус, 20.08.2023

▪  На 15 август комисия, създадена от Конгреса, публикува своя междинен доклад за реформиране на бюджетната система на Пентагона на фона на критики за липса на гъвкавост, избягване на риска и прекомерно натоварване. Комисията не препоръча да се започне отначало с нещо изцяло ново, а вместо това предложи различни корекции. Окончателният доклад, който трябва да се очаква през март 2024 г., ще разкрие точното естество на сделката и дали тя има шанс за изпълнение.

            Източник: CSIS, 22.08.2023

След като контраофанзивата на Украйна е почти спряна, е време САЩ да настояват за мир, особено след като се очертава, че Русия може да започне нова офанзива през 2024 г. Т.е. Вашингтон трябва да играе на сигурно.

Източник: National Interest, 21.08.2023

По повод подписания от президента на Никарагуа Даниел Ортега указ, разрешаващ изграждането на руски военни бази на територията на страната и разполагането на крилати ракети, украинският политик Дмитрий Василец коментира, че в Никарагуа скоро ще има опит за сваляне на законно избраното правителство и заплаха от санкции от САЩ и американските войски внезапно ще бъдат принудени да се намесят.

            Източник: Телеграм, 22.08.2023

Увеличеното значение на Арктика за САЩ вече може да се види от факта, че числеността на въоръжените сили, разположени в Аляска, се е увеличила от около 19 000 на повече от 22 000 след руското нахлуване в Украйна. Освен това има резервни сили от ВВС и СВ с допълнителен състав от около 5000 души.

             Източник: IMI, 24.08.2023

▪ Вашингтон трябва да направи първата крачка, която би била да признае, че интересите на Америка не съвпадат непременно с тези на Украйна – както отбелязва Rand Corporation. Администрацията трябва тихо да информира правителството на Зеленски, че привидно неограничената съюзническа подкрепа е приключила.Окончателните граници на последната обаче не представляват интерес за американците и не си струва да се води прокси война срещу една ядрена сила, която е скъпа и опасна.

            Източник: The American Conservative, 25.08.2023

Поставянето под въпрос на помощта за Украйна предизвиква паника сред консерваторите. Тази седмица Heritage стартира рекламна кампания срещу всякаква допълнителна помощ за Украйна. Доминик Пино пише: Не всички пари отиват при украинците. Голяма част от тях отива при американски отбранителни компании, които наемат американци и допринасят за икономическия ръст на САЩ. Акционерите на Lockheed изискват да изиграете своята роля за техните  банкови сметки.

            Източник: theamericanconservative.com, 25.08.2023

В американската армия има значителни проблеми с набирането на персонал. Очаква се армията да пропусне годишната си цел за набиране с 15 000 новобранци тази година. На флота няма да достигат 10 000 новобранци, а на военновъздушните сили - още 3000.” САЩ искат да похарчат колосалните 4 милиарда щатски долара за усилия за набиране на персонал.

            Източник: WFTV, 25. 08. 2023

В годишен доклад на Австралийски институт за стратегическа политика се отбелязва, че САЩ са лидер в света само в седем технологии като ваксини, квантови изчисления и системи за изстрелване в космоса, а Китай води в 37 от 44 технологии, сред които електрически батерии, хиперзвукови технологии и усъвършенствани радиочестотни комуникации като 5G и 6G.

            Източник: The Guardian , 27.08.2023       

Правителството на САЩ информира комисии в Конгреса, че Държавният департамент възнамерява да задели 80 милиона долара военна помощ за Тайван.

            Източник: Ройтерс, 31.08.2023

До началото на 2024 г. САЩ ще разположат две ескадрили изтребители–бомбардировачи F-35, носители на ядрено оръжие,  във военновъздушната база Лакенхит във Великобритания. Конгресът е отпуснал средства и за изградане на хранилище за ядрени боеприпаси.

            Източник: The Telegraph, 31.08.2023 

 

1.4.Други кризисни региони

От септември 2023 г. Азербайджан блокира подстъпа към населения с арменци регион, той като цели пълното му  приобщаване към собствената територия. Не е изключена нова война.

            Източник: nzz.ch, 20.08.2023

▪ Министърът на външните работи на Тайван изрази загриженост от „експанзионизма“ на Китай, но не вярва, че предстои непосредствено война. Експертите очакват големи военни учения през следващите седмици. Министърът призова демократичните държави да бъдат единни в подхода си, тъй като авторитарните режими били в настъпление.

            Източник: nzz.ch, 21.08.2023

 

▪ Париж отказа да изпълни искането да оттегли посланика си в Нигер в срок от 48 часа с аргумента, че само законно избрани нигерски власти могат да дават одобрение за посланика. Париж подготвя военна интервенция в Нигер, твърдят  военните лидери.

            Източник: АФП, 26.08.2023

 

2.     ПРОБЛЕМИ НА СИГУРНОСТТА И ОТБРАНАТА

 

2.1.НАТО

▪ Комитетът по отбранителна политика и планиране (DPPC) на Атлантическия алианс работи върху нов отбранителен план,  под ръководството   на заместник-генералния секретар на НАТО.

            Източник: esut.de, 16.08.2023

▪ Германия ще може да се придържа към сегашното си обещание да изпълни целта от 2% военно разходи средно за петгодишен период. Това бе официализирано чрез премахване клаузата в проекта на закона за финансиране на бюджета, приета от кабинета на канцлера Олаф Шолц през февруари 2022 г. за инвестиране повече от 2% от БВП за отбрана.

Източник: "Ройтерс". 16.08.2023

Германия трябва да се само–преоткрие": Германия няма ясна представа за ролята си в света, твърдят Родерик Паркс и Бенджамин Талис. „Тъй като политиките и нагласите на федералното правителство непрекъснато се променят, съюзниците не знаят какво да очакват от германската външна политика и политика на сигурност.

            Източник: Der Spiegel vom 17.08.2023

Унгарският външен министър Петер Сиярто обвини Запада, че е изпаднал във "военна психоза". Той призова за незабавно прекратяване на огъня и за мирни преговори между Русия и Украйна.

Източник: ДПА, 19.08.2023

След посещението на Джорджия Мелони във Вашингтон в края на юли, коментаторите смятат, че Италия е „новото острие на САЩ“, сближаването е очевидно, ориентацията е ясно проатлантическа и по принуда европейска, същевременно Рим иска да обърне гръб на Пекин.

            Източник: deutsche-wirtschafts-nachrichten.de , 24.08.2023

В телевизионно интервю премиерът на Унгария Виктор Орбан отбеляза: „Трябва да сключим сделка с руснаците за нова архитектура на сигурността, която ще даде на Украйна сигурност и суверенитет, но не и членство в НАТО“. Той подчерта още, че сега срещу Русия стои не НАТО като съюз, а преди всичко Вашингтон. "Политиката на САЩ за подкрепа и финансиране на Украйна не е политика на НАТО, това е политика на САЩ. Има голяма разлика в това", каза той. 

            Източник: ТАСС, 30.08.2023

 

2.2.Черно море и сигурността и отбраната

▪ На среща Атина на 21.08.  украинският президент Зеленски постави въпроса за съгласувани усилия на черноморските държави членки на НАТО за осигуряване на сигурността там. Украйна вече води разговори на тази тема с Турция и Румъния и отправи покана към България да се включи в тях.

            Източник: ANA, 22.08.2023

 

На 22. август са регистрирани рекорден брой полети на  разузнавателни самолети на НАТО във въздушното пространство над Румъния и Черно море, между които Boeing E-3 Sentry от силите на НАТО за ранно предупреждение и контрол (AWACS), бомбардировач Challenger 650 ARTEMIS със системи за прихващане и декодиране на вражески съобщения на разстояние от стотици километри и връзка със сателит в реално време, както и  дрон Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk.

            Източник: Adevarul, 23.08.2023

 

    Министърън на външните работи на Турция  Хакан Фидан беше приет в Киев от украинския президент Володимир Зеленски . Разговорите са продължили  и с украинския му колега Дмитро Кулеба. Една от основните теми е била т.н.зърнена сделка и организацията на транспорта през Черно море. Неофициално обаче е с цел подготовка посещение на президента Ердоган.

            Източник: Ройтерс, 25.08.2023

 

2.3.Военни учения

Три самолета B-2 Spirit от военновъздушната база Уайтман, САЩ и над 150 летци от военновъздушните сили на САЩ пристигнаха в Исландия за провеждане на обучение със съюзниците от НАТО във военновъздушната база Кефлавик в Исландия.

       Източник: nato.int, 23.08.2023

 

2.4.Контрол на въоръженията

Срещата в Кемп Дейвид на 18 август беше дипломатически важна. Това бе първият път, когато трима лидери от САЩ, Южна Корея и Япония имаха отделна среща на върха. Във връзка с «назряващи» развития обсъжданите проблеми дават основание за извод за очертаващ се риск да бъде разширен кръгът на държавите, притежаващи собствено ядрено оръжие, или за разполагане на американско тактическо ядрено оръжие в техни съюзни държави в региона.

            Източник: Ройтерс, 18.08.2023

 

2.5.Разузнаване и контраразузнаване

 

Руското разузнаване е използвало бежанци от Източна Украйна в Полша за изпълнение на разузнавателни задачи по наблюдението на доставките на въоръжение за Украйна. Разузнавани са полски морски пристанища, поставяни са камери по жп–линии и проследяващи устройства във военни товари. Над 80 % от военната техника за Украйна е била предоставяна през Полша. Руснаците се опитвали да организират саботажи в Полша. Задържани били 12 украински бежанци, един руснак и трима беларуси.

Източник: Вашингтон Пост, 18 август 2023

 

Ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин заяви, че провалът на украинската офанзива "е очевиден", съобщи Ройтерс, като се позова на РИА Новости.

 

            Източник: Ройтерс, 25.08.2023

Руските органи за сигурност настояват да разпитат двама американски дипломати от консулството във Владивосток, които са искали от бивш служител на консулството /Робърт Шонов, руски гражданин/ да събира информация за войната. Шонов е работил в консулството повече от 25 години. ФСБ обвини Шонов в „сътрудничество на поверителна основа с чужда държава“, престъпление, което се наказва с до осем години затвор.

            Източник: Вашингтон пост, 28.08.2023

▪ Германската прокуратура е задържала и разследва бизнесмен, който през две свои фирми в 26 случая е продал електронни елементи на една руска фирма, която произвежда военни материали и части.

            Източник: businessinsider.de, 29.08.2023

 

2.6. Военна индустрия

▪ Унгария подписа споразумение за производството на бойни дронове в сътрудничество с израелски и германски компании като част от плановете за растеж и модернизация на военната промишленост на страната.

Източник:  Асошиейтед прес, 18.08.2023

▪  Президентът на Украйна Зеленски съобщи за подготвян форум на оръжейната индустрия през есента на 2023 г., на който ще се предложат и възможности за нови продукционни мощности в Украйна.

            Източник: RedaktionsNetzwerk,18.08.2023

Украйна и Швеция ще си сътрудничат тясно  в производството на шведската бронирана машина CV-90 на оръжейната група BAE Systems AВ. Същата ще се произвежда и в Украйна.

            Източник:  Euronews, 20.08.2023

Лошото представяне на танковете Леопард 2 на бойното поле в Украйна /лесно унищожавани както с РПГ, така и от мини/ нарушава имиджа и перспективите пред производителя  Rheinmetall.

                Източник:  Deutsche Wirtschafts Nachrichten, 30.08.23

 

 3.     ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

3.1.Брюксел

▪ Председателят на военния комитет на ЕС Роберт Бригер изрази мнение, че „остава под въпрос дали пълният суверенитет на Украйна може да бъде възстановен с наличните ресурси“. Той бил предпазлив в очакванията си за пробив на руските отбранителни линии.

            Източник: Ройтерс, 24.08.2023

Разширяването на БРИКС, което беше обявено в края на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург е лично поражение за председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел.

              Източник: Berliner Zeitung, 25.08.2023

На 30.08. министрите на отбраната на страните–членки на ЕС проведоха неформална среща в Толедо, Испания, на която обсъдиха предложението на Жозеп Борел за определяне на 20 млрд евро за програми за въоръжение и обучение на украинската армия за периода 2024–2027 г., като ежегодно се отпускат по 5 млрд евро от тях. Помощта е отделно от плащанията по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира. Украйна възрази по допълнителното финансиране на Украйна.

            Източник: DPA, 30.08.2023

В Толедо, Испания се проведе двудневна неформална среща и на външните работи на страните от Европейския съюз. Основни теми на срещата «без вратовръзки» бяха нестабилността в страните от Западна и Централна Африка и войната в Украйна. Хасуми Масуду, външният министър на сваленото правителство на Нигер, и Омар Турай, ръководител на комисията на регионалният блок ECOWAS,  присъстваха на разговорите. В дискусията по Украйна участва украинският външен министър Дмитро Кулеба.

            Източници: Ройтерс, ТАСС, 31.08.2023

 

3.2. Икономика, Енергетика, Социални

Премиерът на Унгария Виктор Орбан прие президента на Турция Ердоган, президента на Сърбия Вучич, азербайджанския Илхам Алиев, както и държавните глави на Киргизстан и Туркменистан по повод национания празник на страната 20 август и световното първенство по мека атлетика. Основната тема беше осигуряване на  повече газ - руски и азерски. Сърбия е готова да осигури увеличаване на доставките на руски газ за Унгария по газопровода "Турски поток" през своя територия, в случай че Украйна спре транзита на руско гориво за Европа.

         Източници: ТАСС, Франс прес и БТА, 21.08.2023

 

4.     ДРУГИ МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ

БРИКС пуснаха в Обръщение новата си парична единица, Обезпечена със злато, която се казва БРИКС, на името на Организацията, основана от Русия, Китай, Индия, Бразилия, и ЮАР. Един БРИКС е равен на ПЕТДЕСЕТ и ПEТ долара.

            Източник:  Bloomberg , 19.08.2023

ОССЕ: Министърът на външните работи на Австрия  Александър Шаленберг заяви, че след края на войната в Украйна Европа  не може да изолира Русия и да прекъсне диалога с Москва по отношение на създаването на европейска архитектура за сигурност. "Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) ще ни е необходима и в бъдеще", смята той.

            Източник: ТАСС, 21. 08.2023

Страните от БРИКС осъществявават военно-техническото сътрудничество само на двустранна основа. Но броят на съвместните военни учения нараства значително и сътрудничеството на БРИКС се разширява от икономическата сфера към военната.  Русия и Китай са  най-големите износители на оръжие в рамките на БРИКС /съответно с 54% и 23%/, а Индия заема трето място с 16%. Тенденцията отваря вратата за формиране на съвместна военно-техническа стратегия в средносрочен план.

            Източници: Firepower 2023, fondsk.ru, 22.08.2023

От 22 до 24 август в Йоханесбург се проведе 15–тата среща на върха на държавни и правителствени ръководители на БРИКС. Участваха и 67 лидери от Африка, Латинска Америка, Азия и Карабите. Обсъдени бяха въпроси по набиране на средства и кредитиране. Имаше разделение относно разширяването на блока с нови членове и по–конкретно критериите за приемане. Според МВФ блокът колективно ще представлява 32,1 процента от световния БВП. БРИКС се разширява с още 6 държави: Аржентина, Иран, Саудитска Арабия, Египет, ОАЕ ще станат членове на организацията.

            Източници: Reuters 24.08.2023

 

Сега е назрял моментът за смело решение на Запада: да се разшири G7, за да включи Индия и да се създаде нова G8 сред големите световни икономики, които споделят основните ценности на свободата и демокрацията.

Източник: La Republika (Italiya) 24 08 2023

 

Владимир Путин направи видеообръщение по време на заключителната пресконференция на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург, в което разкритикува налагания от Запада "радикален неолиберализъм", насочен срещу традиционните ценности; а мнозинството страни по света са все повече уморени от натиска и манипулациите на Запада и са готови за равноправно сътрудничество. Западът използва своите "правила" за користни цели, това е "колониализъм в нова опаковка".

            Източник: Ройтерс, ТАСС, 24 авг. 2023

 

5.     БАЛКАНИТЕ В УСЛОВИЯ НА ГЛОБАЛНА КОНФРОНТАЦИЯ

Mиниcтepcтвoтo нa oтбpaнaтa нa Pyмъния очаква oдoбpeниe oт пapлaмeнтa нa cтpaнaтa зa зaĸyпyвaнe нa aмepиĸaнcĸи изтpeбитeли F-35 Lіghtnіng ІІ. Пъpвaтa пapтидa ще вĸлючвa 32 caмoлeтa, втopaтa - oщe 16. Пpиблизитeлнaтa cтoйнocт нa пpoгpaмaтa е $6,5 милиapдa. Стpaнaтa щe пoлyчи тeзи бoйни caмoлeти oт пeтo пoĸoлeниe дo 2032 г.

Източник: Аntеnа 3, 16 08 2023

Сръбският президент Александър Вучич отбеляза, че политиката за създаване на "Велика Албания" е процес, който ще продължи и премиерът на Косово Албин Курти няма да се спре. Преди седмица на концерт в Тетово, РСМ,   в присъствието на Албин Курти издигнаха знаме с карта на „Велика Албания“, в която бяха включени територии на Сърбия, Черна гора, Гърция и Северна Македония.

Източници: РТС и „Данас“, 18.08.2023

 

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и украинският президент Володимир Зеленски на среща в Атина подписаха съвместна декларация, в която гръцката страна почертава, че ще продължи да подкрепя политически и материално и ще продължи да предоставя военна, техническа, отбранителна и хуманитарна помощ на Киев. Гърция ще се включи в подготовката на украински пилоти на изтребители F-16. Зеленски изтъкна, че се нуждае от помощта на Гърция и за поддържане на отворен коридор за износ на зърнени храни.

            Източници: всички гръцки медии, 21.08.2023

Президентът на Сърбия Александър Вучич се срещна с унгарския премиер Виктор Орбан в Будапеща, на която обсъди енергийната сигурност и ускоряването строежа на жп линията Белград - Будапеща. Създаденото през юни съвместно предприятие за търговия с газ на европейския пазар се очаква да заработи през септември.

            Източник: "Танюг", 21.08.2023

▪ На 21. 08. 2023 г. в Атина представителите на Европейският съюз (ЕС), Гърция, държавите от Западните Балкани, България, Румъния и Молдова подкрепиха постигането на устойчив мир в Украйна на базата на мирния план на украинския президент Володимир Зеленски. На срещата присъстваха председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, Урсула фон дер Лайен и Володимир Зеленски. Мишел и фон дер Лайен потвърдиха интереса на ЕС към разширяване на съюза както към Западните Балкани, така и към Молдова и Украйна. В заключителната декларация обаче отсъстват предложените от Мишел и фон дер Лайен текстове относ но престъпленията в Украйна и санкциите срещу Русия.

            Източник: френски, немски и сръбски медии, 22.08.2023

Премиерът на България академик Денков  и премиерът на Румъния  Йон-Марчел Чолаку обсъдиха в Атина съвместни действия на двете държави за постигане приемането им в Шенгенското простарнство. Двамата потвърдиха интереса си към изграждане на нов мост над Дунав, пускане на фериботна линия между Русе и Гюргево и ускоряване на работата по проекта Fast Danube за крайдунавските градове от 2019 г.

            Източник: dir.bg, 22.08.2023

▪ При посещението си в Република Северна Македония заместник-помощник държавния секретар и специален представител на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар обсъди с министъра на външните работи Буяр Османи необходимостта от продължаване процеса на преговори с ЕС. Той се срещна и  с президента Стево Пендаровски, премиера Димитър Ковачевски и представители на ВМРО-ДПМНЕ.

            Източник: БТА,  25.08.2023

▪ Зам.-помощник държавният секретар на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар каза в интервю за изданието „360 градуса”, че като „близък приятел на Северна Македония” САЩ искат страната  да преодолее "препятствието" с промените в конституцията и „да започне да се самоопределя чрез отношенията си с трансатлантическата общност, чрез отношенията си с останалия свят и въз основа на своите ценности, а не да определя себе си през България“. 

            Източник: "360 градуса", 26.08.2023

▪ Българският външен министър Мария Габриел е уверила пратеника на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар, че ако Северна Македония изпълни предвиденото в сегашния договор, страната ни няма да има нови условия. Това твърди самият Ескобар в интервю за северномакедонската медия. /И тук възниква въпросът, поемала ли е ангажимент министър Габриел в разрез с факта, двустранните договори са неотменна част от Преговорната рамка?/

 

               Източник: Епицентър, 26.08.2023

По време на Стратегическия форум в Блед, в Словения, албанският премиер Еди Рама заяви, че „България лесно би могла да атакува Северна Македония както Русия - Украйна, Хърватия лесно ще атакува Сърбия, Сърбия - Косово, а Босна може да атакува сама себе си“. Външният министър на Сърбия Ивица Дачич пък заяви в кулоарите на форума, че министър-председателят на Косово Албин Курти е най-голямата заплаха за мира в Косово.

            Източници: БГНЕС, 28.08.2023, Танюг, 29.08.2023

В коментар на Дойче Веле се твърди, че спорните проблеми между България и Северна Македония няма изгледи да се разрешат в близко бъдеще. Дори и да се признае българско малцинствно в конституцията, не е ясно дали българската страна няма да поиска още нещо. София отказвала да направи същото за македонското малцинство в България.Настояването за това влошавало още повече доброто мнение за Европейския съюз и македонците не очаквали нищо позитивно от Брюксел.

            Източник: Дойче веле, 29.08.2023

Посланикът на Турция в България Айлин Секизкьок отбеляза в свое изказване на форума „Възможности на пазара на труда“ с участието на премиера Николай Денков и трима български министри, че Турция е третият по големина търговски партньор на България и стокообменът между двете страни надхвърли 7,4 милиарда долара, а турските инвестиции достигат 2,5 млрд евро, но има недостиг на квалифицирана работна ръка.

            Източник: БТА, 30.08.2023

 

 

6.     ДИПЛОМАТИЧЕСКА СЛУЖБА

Проф. Иван Илчев, историк, ректор на СУ е член-кореспондент на БАН, посочва в свое интервю за Епицентър, че четири години подред е предлагал на МВнР да се  направи изложба от чужди етнографски карти, за да се види какво е мислела Европа за Македония, но отговърт е бил: «Да, да, би било интересно». Отговорът на българските депутати пък бил: «Хайде сега да не дразним излишно македонците». Накрая проф. Илчев намерил спонсор и  сам организирал такава в Народната библиотека, а сега е в Националния исторически музей.

            Източник: Епицентър, 16.08.2023

 
Командировъчните, които получават дипломатите при задграничен мандат, се увеличават средно с близо 20%. Най-малката сума става 96 евро на ден, а максималната е 139 евро, в зависимост от държавата, в коятое командирован дипломатът. Например в  Узбекистан 98, в Турция 108, в Германия 129, в САЩ 139 евро.

            Източник: МВнР, 19.08.2023

Представителите на посолството на Република България в Азербайджан подкрепяха българската състезателка през цялото време на нейното участие, като бяха в постоянен контакт с организаторите на събитието. На церемонията по награждаване, представителите на посолството – г-н Владимир Бакърджиев, пълномощен министър, и г-жа Исмегюл Дурмуш, съветник и завеждащ консулската служба, поздравиха Нургюл Саилмова с огромния успех, като й пожелаха по-нататъшни успехи.

            Източник: mfa.bg/embassies/azerbaidzan/news/38245

Срещата на българската делегация с папа Франциск на 25.08.2023 г. е била организирана от българския посланик във Ватикана Богдан Паташев по идея на кмета на Кърджали Хасан Азис и е съгласувана с външното ни министерство. Освен кмета, попа и мюфтията, бяха включени главният мюфтия Мустафа Хаджъ и заместникът му Бейхан Мехмед. Представители на Ватикана са проявили интерес към етническия модел в България и това е било решаващо за начало на подготовката на визитата.

            Източник: БНР, 25.08.2023

Министърът на външните работи Мария Габриел участва в стратегическия форум „Солидарност за глобална сигурност“, който се проведе в Словения на 28 и 29 август. В центъра на дискусиите бяха енергийната, продоволствената, водната сигурност и киберсигурността. Министър Габрел проведе срещи с генералния секретар на ОССЕ Хелга Шмид, с Дуня Миятович, Европейски комисар по правата на човека, с държавния секретар на Франция по европейските въпроси Лоранс Бун и с външния министър на Унгария Петер Сиярто.

            Източник: МВнР, 29.08.2023

 

7.     ДРУГИТЕ ЗА НАС,  БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА

▪  Гласове от Украйна: Какво си помисли българският президент, когато видя Зеленски? 17 август 2023 г. в 10:00 ч. Статия от Максим Голдарб

Stimmen aus der Ukraine: Was dachte der bulgarische Prδsident beim Anblick von Selenskyj? 17. August 2023 um 10:00 Ein Artikel von Maxim Goldarb

 

 

▪ Как бескровно уничтожить целую нацию — на примере Болгарии , 14.08.2023 Игорь Перминов , https://balkanist.ru/kak-beskrovno-unichtozhit-tseluyu-natsiyu-na-primere-bolgarii/

 

Министерството на образованието и науката стартира Национална програма „Неразказаните истории на българите“ с цел да обедини усилията  на лектори по български език в чуждестранните университети и техните студенти българисти за извършване на проучвания с цел утвърждаване на българската национална идентичност и популяризиране на българския език, традиции и култура. https://web.mon.bg/bg/101256

 

8.     БЪЛГАРСКО ДИПЛОМАТИЧЕКО ДРУЖЕСТВО

 Предлагаме на членовете на БДД разработването на тема в обем до 2 ½  страници, която да съдържа Вашето мнение за тенденцията на отслабване ролята и капацитета на неправителствените организации в България, «мълчанието» на интелигенцията по актуални проблеми, пасивността на бившите военни и експерти в анализа на войната, за разлика от колегите им в други страни в Европа и САЩ, избягване на партизирането и политизирането на НПО, реална роля, място и значение в общественото пространство в трудна информационна среда и политическа поляризация, значението на експертизата, реален капацитет за организационна дейност, възможен принос, необходими промени в средствата и методите на работа, изводи и предложения. Анализите Ви ще бъдат публикувани на две електронни платформи, а най–добрият /при евентуално решение на УС на БДД/- награден, при подходящо общо мероприятие. Желателно – до 15. октомври 2023 г.  

 

9.     НОВИ КНИГИ

Д-р Ивайло Игнатов, НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ 5.0, монография, Военна академия „Г. С. Раковски“, Книгоиздателство „Медиа Груп“, 2023 г., ISBN 978-954-2955-96-2. Включва: Национална сигурност в Информационния домейн, Търсене  и намиране, Как работят търсещите машини, Държавата в интернет, Доколко сайтовете отговарят на стандартите, Изводи и предложения.

 

10.  ЧЛЕНОВЕ НА БДД С ПУБЛИКАЦИИ В БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ, КНИГИ И ДОКЛАДИ НА КОНФЕРЕНЦИИ 

 

▪ Димитър Гърдев: Последното нещо, което Кремъл би искал, е Пригожин да застане пред съд , БНР, 25.08.2023, https://bnr.bg/post/101869422/dimitar-gardev-poslednoto-neshto-koeto-kremal-bi-iskal-e-prigojin-da-zastane-pred-sad

БРИКС - превръща ли се в нова световна организация с глобална сила и дипломация?, Жоржета Пехливанова, https://www.expert-bdd.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2658:2023-08-29-08-52-09&catid=16&Itemid=35

▪ Жоржета Пехливанова: Превръща ли се БРИКС в нова световна сила и дипломация?, https://epicenter.bg/article/Pehlivanova--BRIKS-prevrashta-li-se-v-nova-svetovna-organizatsiya-sas-svetovna-sila-i-diplomatsiya-/324829/11/33

Любомир Кючуков в предаването «С желязо и кръв» на ТВ «България 24» с водещ Румен Дечев: ЗА УЖАС НА ЗАПАДА. СЪДБОНОСНА СРЕЩА НА БРИКС В ЮАР.23.08.23, https://www.youtube.com/watch?v=5wV5I8Bovyw

Проф. Нина Дюлгерова: УКРАЙНА СТИГНА С ДРОНОВЕ ДО МОСКВА, НО "ВАШИНГТОН ПОСТ" ПИШЕ, ЧЕ УКРАЙНА Е СВЪРШЕНА? 22.08.2023 https://www.youtube.com/watch?v=WeS6N7U3zYQ

▪ Боян Чуков: Трусовете във "Вагнер" нанасят сериозни щети на руската политика в Близкия Изток и Африка, 27.08.2023, https://epicenter.bg/article/Boyan-Chukov-Trusovete-vav--quot-Vagner-quot--nanasyat-seriozni-shteti-na-ruskata-politika-v-Blizkiya-Iztok-i-Afrika/324681/11/0

▪ Боян Чуков пред Радио Китай: Проектът „Един пояс, един път“ се адаптира успешно към реалността, 22.08.2023, https://epicenter.bg/article/Boyan-Chukov-pred-Radio-Kitay--Proektat--Edin-poyas--edin-pat--se-adaptira-uspeshno-kam-realnostta/324219/11/34

11.  АНАЛИЗИ

▪ Ukraine’s Vain Search for Wonder Weapons

Recognizing that Ukraine might not win its war with Russia is the first step to formulating a better approach for America.

https://www.theamericanconservative.com/ukraines-vain-search-for-wonder-weapons/

▪ Time and Logistics are Working Against Ukraine by Zachary Yost Matthew Bryant,

If Ukraine is to hold a candle to Russia, the Western coalition must re-industrialize its military supply chains on a mass scale. Whether it has the capability or will to do so is far from certain.

https://nationalinterest.org/feature/time-and-logistics-are-working-against-ukraine-206740

▪ Кой контролира света и войната в Украйна? oт Ъруин Джером, 29 август 2023 г

 

12.  ИЗБРАНИ МИСЛИ

▪ Лошото е, че често превръщаме миналото в гроб, в който погребваме и настоящето, и бъдещето си. Доколкото е слабограмотен и не е способен на интерпретации, глупакът лесно става точно това – моралистичен ретровизионер. Определение за човек, който кара миналото да се чувства виновно пред настоящето.
           
Професор Валери Стефанов

▪ Празникът не ни затваря в координатите на изтеклото време, той е императив за отговорност към настоящето и бъдещето…. А днес ние сме един остаряващ и ослепяващ за бъднините си народ.
            Професор Валери Стефанов

Невежеството на слугите разрушава устоите на собствения им свят. Невежеството на господарите разрушава целия свят.
           
Професор Валери Стефанов

▪ Голяма част от имащите се за "прогресивни" отдавна са болни от "английската проказа" и изобщо не осъзнават, че проказата ги е превърнала в същински зомбита. Те са санкюлотите на "революцията", политиците са оперативните работници. Новите малтусианци наистина се борят всячески за контрол над населението, самоповярвали си, че цялата човешка популация е тяхно стадо домашен добитък. А  "английската проказа" в късен стадий се лекува само с вяра!

            Иван Спирдонов

▪ Спринтовото намесване на страната в украинската война от новите управляващи навява спомен за написаното от Хенри Кисинджър след провала на САЩ във Виетнам : „Да си враг на Америка може да бъде опасно, но да си приятел е фатално“. Тази мисъл поражда въпроса: кое е по-добро за една страна – да има за нея опасност от САЩ или да се достигне до фатален край от приятелство с тях?

            о.з.полк., доцент Гергин Гергинов


▪ „Хората трябва да са на страната на своята родина. Да осигурим инвестиции, да видим как и по какъв начин да не участваме във войни и конфликти, да видим как да запазим мира и нашите жизненоважни национални интереси. Винаги имате време за конфликт и само глупаците му се радват"

 

            Президентът Вучич пред Сръбската държавна телевизия на 19 08 2023

 

▪ Що е евроинтеграция? Четирима италианци в Албания яли, пили, не платили. 80 евро.

 

            Велислава Дърева

▪ ”Не веднъж наблюдавах от първия ред как се коват правила, угодни на шепа персони. Когато животът ни се диктува не от мнозинството, а от парите, това не е демокрация. Тези, които постоянно задълбават в миналото, няма какво да предложат за бъдещето”.

            Ваня Григорова

13.  „БИСЕРИ“ ОТ МЕДИИТЕ  

▪ Във «Вашингтон пост» директорът на МВФ Кристалина Георгиева си «спомня», че на рафтовете на магазините за хранителни стоки в България нямало нищо друго освен бутилки с оцет. Журналистът Велизар Енчев коментира: Пази боже сляпо да прогледне!

По повод успеха на младата българска шахматистка на турнира за Световната купа по шахма Нургюл Салимова:  «Телевизиите изпратиха екипи в село Крепча, за да задават на жителите на Крепча въпроса - подкрепяте ли Нургюл?» Въпросът ще влезе в учебниците по журналистика като пример за най–интелигентния такъв.

▪ «Взривовете са два защото е по-сигурено от един!» «България няма два читави кораба да изкара в Черно море!»– «анализ» на наш генерал от запаса по национална медия по повод смъртоносния инцидент със самолета на собственика на «Вагнер» Пригожин. За интервютата на  трима „капацитети на евроатлантическата общност“ Ненко Иванов написа във Фейсбук: „Много генерал, много нещо! Дядо ми, когато имаше БА, след 30 години служба, стана полковник. Сега стават генерали за 24 часа. Какъвто пътят им, такъв и умът им...“

 

Слава Янакиева /културолог? председател на федерация по акробатичен рок?/: Не понасям народна музика, защото половин век народната музика беше промотирана и натрапвана на публичния вкус от комунистическия тоталитарен режим. Не понасям народната музика, защото тя е онова, което ни разделя с Европейската култура. Новата година за пореден път започна с „Дунавско хоро“. Любимото хоро на Тодор Живков. Представяте ли си германската централна телевизия да слага в центъра на новогодишното отбелязване (да кажем) любимия валс на Хитлер? Не, нали? Е тук тези работи не са скандални. Коментар: Има специални химически препарати, с които се поръсват градински площи или ниви, когато искаш да унищожиш всичко. След това там виреят само бурени. Ето това направиха с «българската нива»! Останало ли е нещо здраво, ще видим. Много станаха бурените!!!

 

▪ Станка Желева, художник, дъщеря на президента Жельо Желев в интервю по Нова ТВ: «България е ключът към изхода от войната в Украйна.»....»Президентът е отркит руски агент и трябва да бъде свален и съден.» Коментар: Безмислено е да коментираме анализаторските способности на жената или правните последици за подобни призиви към държавен преврат в други държави, включително и една съседна нам. Но дъщерите, не бива да бламират така лекомислено бащите си. А Вие телевизионери, професионализмът изисква да преценявате кого каните от уважение към негово Величество Зрителят!!!

▪ Президентът на Франция Макрон по повод преврата в Нигер: „Често чувам от други столици, че Франция е твърде ангажирана с подкрепата за президента Базум. Но какво ще направим, ако такъв преврат се случи в Румъния или България? Арабистът Владимир Чуков коментира това така: България и Румъния се водят държави на втора скорост в Европа.

 

31.08.2023 г.

София

Адреси за изпращане на информации, сигнали, предложения, забележки, както и на материали за публикуване в expert-bdd.com : snikolow@abv.bg, тел.0888452140

 

 

 CSR в ТВ – и радио –предавания

 

ПРЕПОРЪЧВАМЕ

 

Пестеливата суперсила

 

Сенчестият пазар

 

Косовският възел на Балканите

 

Десетилетието. В сянката на лидери, избори и войни

 

Gudrun Krδmer: Demokratie im Islam

 

The Constitution of Liberty

 

GCHQ. The uncensored story of Britain's Most Secret Intelligence Agency

 

Новое дворянство: Очерки истории ФСБ

 

Hein G. Kiessling, ISI und R&AW

 

Alexander Rahr, „Der kalte Freund – warum wir Russland brauchen: Die Insider-Analyse“

 

"Развилки новейшей истории России". Егор Гайдар, Анатолий Чубайс

 

Tom Koenigs, Machen wir Frieden oder haben wir Krieg?

 

"Was Muslime wirklich denken. Der Alltag, die Extremisten, die Wahrheit dazwischen"

 

"Weniger Demokratie wagen" , Laszlo Trankovits , Verlag der Frankfurter Allgemeinen Zeitung

 

Kissinger H. On China. The Penguin Press, 2011. - 586 p.

 

Helmut Schmidt: Religion in der Verantwortung.

 

 


csr.office@yahoo.com  

2009 Всички права запазени.                                                                                          Последна актуализация

  05.09.2023