ЦЕНТЪР ЗА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В СИГУРНОСТТА И МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

CENTER FOR STRATEGIC RESEARCH IN THE FIELD OF SECURITY AND INTERNATIONAL RELATIONS


БЮЛЕТИНИ 2018/19//20/21/22/23

 
      Изследвания     Коментари     Новини     Кои сме ние     Контакт с нас     Галерия

 

СИГУРНОСТ

МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ

 

ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН № 70

Международни отношения, Дипломация и Сигурност

(Съвместно издание на expert-bdd.com и csr-bg.com)

16.– 30. ноември 2023 г.

           

1.     ГЕОПОЛИТИЧЕСКА ДИНАМИКА И МЕЖДУНАРОДНИ КОНФИКТИ

1.1. БЛИЗЪК ИЗТОК

Израелско–Палестински конфликт:

По-голямата част от демонстрациите по света след атаката срещу Израел от радикалната ислямска Хамас бяха пропалестински, според американския център за въоръжени конфликти. От 07 октомври  до 03 ноември са регистирани около 5600 протести по целия свят, като 86% от тях са били пропалестински.

                        Източник: Der Spiegel vom 16.11.2023

▪ Най-малко 50 души са загинали  при израелски удар по училище, в което са били настанени разселени лица, в управляван от ООН бежански лагер в северната част на ивицата Газа. "Спиране на огъня повече не търпи отлагане", настояха от Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци.

Източник: Франс прес, 18.11.2023

Хамас заяви, че се стреми към пълно прекратяване на огъня и освобождаване на всички палестински затворници от израелските затвори. Той също така добави ново условие за освобождаване на цивилни заложници: доставка на гориво до рушащите се болници в Газа.“

Източник: The New York Times,  20.11.2023 г.

За първи път израелските военни представиха достоверни доказателства, че болницата Ал-Шифа в град Газа е била използвана за задържане на заложници от Израел. Все още не е показан команден център, само някои намерени оръжия и оборудване.

                        Източник: Times of Israel, 20.11.2023

„Атаките на израелски заселници на Западния бряг се увеличиха с безпрецедентна скорост“, съобщи ООН. За шест седмици заселниците са убили девет палестинци. През тези шест седмици на война израелските сили за сигурност са убили още 206 палестинци.

            Източник: Асошиейтед прес от 20.11.2023 г.

Представители на арабски страни избраха Китай за провеждане на съвместни преговори по актуалните събития в Газа. Министрите на външните работи на Саудитска Арабия, Йордания, Египет, Катар и Индонезия се съвещаваха с висшия китайски дипломат Уанг И на 20 и 21 11. 2023. Целите, които посочи той са: незабавно прекратяване на огъня, доставки на хуманитарна помощ и бързо изпълнение на решение с две държави“.

                        Източник: Tageszeitung, 21.11.2023

На 22.11. пълният състав на израелския кабинет одобри с 35  срещу 3 гласа  споразумение за осигуряване на освобождаването от Хамас на около 50 израелски заложници в групи от 12-13 души за четири дни. В замяна Израел се съгласи на прекратяване на огъня за тези четири дни, както и на освобождаването на 150 деца и жени палестински затворници. Спирането на боевете може да бъде удължено с още един ден за всяка допълнителна група от 10 освободени заложници, след което кампанията на Израел за унищожаване на Хамас в Газа трябва да бъде подновена.

                        Източник: The Times of Israel, 23.11.2023

Министерството на здравеопазването на Газа съобщи в изявление от 23.11., че повече от 13 300 души са били убити от началото на войната, 35 180 са ранени и че около 6000 души са изчезнали.

                        Източник: Ройтерс, 23.11.2023

▪ На 26. 11. израелската армия атакува пистите на летището в сирийската столица Дамаск. Малко предди това в същия ден е имало експлозии в няколко предградия на сирийската столица.

                        Източник: regnum.ru, 26.11.2023

▪ Президентът на Германия  Франк-Валтер Щайнмайер посети Израел и отново потвърди правото на страната за самозащита и гарантира подкрепата на Германия. Повече сигурност за Израел е един от принципите, но вторият принцип е съобразяване с повече перспектива за бъдещето на палестинците. Само така мирът в региона ще се случи дългосрочно.

                        Източници:  ZEIT ONLINE, dpa, KNA, 26.11.2023

▪ След като краткото примирие с Хамас приключи, военната кампания ще се поднови интензивно поне за още два месеца, смятя израелският министър на отбраната Йоав Галант.

                        Източник: Би Би Си 27.11.2023

▪ В послание до Махмуд Абас по повод Международния ден на солидарност с палестинския народ руският президент Владимир Путин посочи, че „именно създаването на суверенна Палестина в границите от 1967 г. се разглежда като ключово условие за постигане на цялостно, дългосрочно, справедливо палестинско-израелско уреждане“.

                        Източник: ТАСС, 28.11.2023

Израелският премиер Бенямин Нетаняху отхвърли критиките за воденето на войната в ивицата Газа. „Когато Близкият изток падне, Европа е следващата. Ще дойде и твой ред. Ние просто сме на предната линия на нашата обща борба в момента“ В интервю той отново подчерта, че целта е военното унищожаване на Хамас. Той предупреждава Германия и Европа за опасността, която представляват ислямистите.

            Източник: RND, 29.11.2023

▪ Президентът Абдел Фатах ал-Сиси публично заяви, че Египет няма да позволи разселване на палестинци, тъй като това би означавало „края на палестинската кауза“ и потенциална заплаха за националната сигурност на Египет. Но новинарските съобщения предполагат, че Израел може да предложи да изплати част от огромния публичен дълг на Египет в замяна на разрешаване на принудителното разселване на хора от Газа в Синай.

                        Източник: Ал Джазира, 29.11.2023

В интервю Бенямин Нетаняху отбелязва: „След победата над Хамас трябва да направим две неща: Първо, да демилитаризираме Газа и второ, да дерадикализираме населението. Точно това беше направено в Германия . (...) Имаше денацификация, културата се промени. Как беше постигнато това? Чрез тотална военна победа и промяна в културата, образованието и изучаването на грешките от миналото."

                        Източник: Die Welt , 28.11.2023

1.2.ВОЙНАТА В УКРАЙНА

▪ Новият външен министър на Великобритания и бивш премиер Дейвид Камерън направи първото си работно посещение в Украйна, като се срещна с президента Володимир Зеленски в Киев. Двамата са обсъдили оръжия, производство на оръжие и сигурност в Черно море.

                        Източници: BBC, AP, Ройтерс, 16.11.2023

▪ Двама американски есперти от разузнаването и от администрацията на Джордж Буш  и Уилям Клинтън / Юджийн Румър и Андрю Вайс/ призоваха за преминаване към „стратегия на сдържане“ спрямо Русия.

                        Източник: Wall Street Journal, 16.11.2023

Украйна се нуждае от много повече боеприпаси, но от обещаните един милион 155 mm артилерийски снаряда „само“ 300 000 от тях бяха доставени до средата на ноември. Оръжейната компания Rheinmetall съобщи, че  само  „няколко десетки хиляди изстрела за зенитни оръдия Gepard са произведени и ще бъдат предоставени до края на годината“. Берлин обеща на Киев „повече от 100 бойни танкове Leopard 1A5  до лятото на 2024 г. Но са пристигнали само 30 броя. От холандското и датското правителство са обещани 14 Leopard 2A4 през следващата година.

                 Източници: Sόddeutsche Zeitung, Украинская правда, 17.11.2023

От февруари 2022 г. Украйна твърди, че е увеличила производството на дронове поне стократно. В началото на войната e ималосамо турски дронове Bayraktar. До лятото на 2023 г. официално са добавени 28 дрона, девет от които дронове камикадзе".

                        Източник: Deutsche Welle vom 18.11.2023

▪ Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус посети за втори път Киев и разговаря с министъра на отбраната на Украйна Рустем Умеров. Централни теми в разговора бяха военната помощ и обучението на украински военни. От следващата година Германия планира увеличаване военната помощ за Украйна от 4 на 8 млрд евро.

                        Източник: morgenpost.de , 22.11.2023                    

С войната в Украйна "сме в ситуация, която може да продължи до 2029 г. или 2030 г.", заяви словашкият премиер Роберт Фицо пред журналисти в Прага след среща с чешкия си колега Петър Фиала и призова  за започване на мирни преговори за Украйна
                        Източник: Франс прес, 23.11.2023

▪ Германия и САЩ имали план за приключване на войната. Украйна трябвало сама да поиска преговори с Русия, да замрази сегашното военно ниво, без официално да отстъпва украински територии на Русия. Това трябва да бъде придружено от масирано въоръжение на НАТО.

                        Източник: Вестник „Билд“, 24.11.2023

▪ Вестник Gazeta Wyborcza коментира, че президентът Путин се нуждае от осезаеми успехи на фронта. До 14 декември неговите генерали трябва да превземат Авдеевка на всяка цена, дори с цената на живота на десетки хиляди войници. За да може да обяви, , че на 17 март 2024 г. ще участва за пети път в "президентските избори". И след изборите Путин ще обяви обща мобилизация. Тогава, вече уверен в способностите си, той може да продължи напред до победата.

                        Източник:  Gazeta Wyborcza, 24.11.2023

▪  Военният анализатор Михаил Жирохов разкрива, че на последната среща на министрите на отбраната на страните от НАТО във формата „Рамщайн“ е било решено да се даде на Украйна само минимум въоръжения, необходими за отбрана. Не е станало дума за никакви нападателни оръжия, а преди всичко за укрепване на противовъздушната отбрана и поне малко боеприпаси за да се води окопна война.

                        Източник: ПолитНавигатор, радио НВ, 24.11.2023

"Материалните предимства през 2024 г. до голяма степен ще бъдат на страната на Русия, но те не изглеждат достатъчно решаващи за нея, за да постигне политическите си цели. Погрешно е да се каже, че Русия печели войната, каза Майкъл Кофман, старши сътрудник във Фондацията Карнеги за международен мир във Вашингтон. "Въпреки това, перспективите на Украйна за успех ще изглеждат мрачни". Киев трябва да подобри мобилизацията и подготовката на войските, да се откаже от настъпление и да укрепи позициите си. "Ако това не се случи, следващата година може да се каже преломна, след което Украйна все повече ще се оказва в неизгодно положение", добавя Кофман.

Източник:  Wall Street Journal, 27.11. 2023

Външният министър на Украйна  Дмитрий Кулеба заяви пред журналисти преди срещата на НАТО, че чува идеи за "отстъпки" и "споразумения с Русия", но категорично изключи подобна възможност.

                                               Източник 28 11 2023

Сценарият, към който Украйна се стреми, е да изтласка руските въоръжени сили от страната по военен начин и след това да седне на масата за преговори с Русия. В Украйна обаче се чуват все повече гласове " Съмняваме се, че този военен план може да бъде изпълнен в момента. Въпреки това позицията на украинците остава твърда.

                        Източник die tageszeitung ,29.11.2023:

Офицери в щаба на НАТО се съмняват, че украинските въоръжени сили все още могат да постигнат успех срещу руските войски: „Никой не иска да говори за контранастъпление следващата пролет“. Американски експерти отново призовават за преход от опит за ответен военен удар на Русия към стратегия за сдържане.

                        Източник: GFP, 30.11.2023

▪ Британското военно разузнаване предполага, че Русия е започнала да разполага новосформираната 104-та армейска въздушнодесантна дивизия в Украйна. Това се случва в контролираната от силите й част на Херсонска област. Плановете за възстановяване на това подразделение бяха обявени през август 2023 година.

                        Източник: Туитър, Фокус, 30.11.2023

1.3.САЩ

▪ Президенттът Джо Байдън във "Вашингтон пост": "Газа и Западният бряг трябва да се обединят отново под една структура на управление." "Решението за две държави е единственият начин да се гарантира дългосрочната сигурност както на израелския, така и на палестинския народ. "Всяко принудително разселване на палестинци от Газа, повторна окупация, обсада или блокада или намаляване на територията трябва да се избягва. Съединените щати са готови да предприемат действия, включително визови ограничения, срещу екстремистите, които нападат цивилни в Западния бряг", предупреди американският президент .

                        Източник: "Вашингтон пост", 19.11.2023

На годишния международен форум за сигурност в Халифакс стана ясно, че Западът не е готов да понесе трети военен конфликт. Следващата година Пентагонът планира да разположи нова наземна ракетна система в Тихия океан, наречена „Тифон“, която може да поразява цели на разстояние до 2700 километра.

                        Източник: Politico, 19.11.2023

Пентагонът обявява войната си срещу тероризма в Африка за провал. Откакто Съединените щати увеличиха антитерористичните си операции в Африка, тероризмът се е увеличил със 75 000%.

Източник: Africa Center for Strategic Studies, 20.11.2023

1.4.РУСИЯ

„Руските ракетни сили заредиха междуконтинентална балистична ракета, оборудвана с хиперзвукова плъзгаща се ракета „Авангард“, способна да носи ядрено оръжие, в изстрелващ силоз в Южна Русия, според телевизионен канал на министерството на отбраната.

            Източник: Reuters, 16.11.2023

На виртуалната среща на върха на Г-20, на която досегашният домакин Индия закри председателството си, президентът Владимир Путин заяви: "Да, разбира се, военните действия винаги са трагедия". "И разбира се, трябва да помислим как да спрем тази трагедия. Между другото, Русия никога не е отказвала мирни преговори с Украйна"

                        Източник: АП, 22.11.2023

Финландските власти разшириха затварянето на контролно–пропускателните пунктове с Русия и оставиха само един отворен– този в Мурманск. Норвегия и Естония щели да последват примера на Финландия.

                        Източник: TV-Sender 47news, 24.11.2023

▪ Военен сателит, изстрелян от космодрума Плесецк (Архангелска област) с ракета "Союз-2.1б", беше успешно изведен в орбита. Това съобщиха от пресслужбата на руското министерство на отбраната. Сателитът е приет за управление от наземните средства от Въздушно-космическите сили (ВКС) на Русия.

Източник: РИА Новости, 26.11.2023

▪ Иран е финализирал договореностите за доставката на произведени в Русия изтребители Су-35 и хеликоптери, заяви заместник-министърът на отбраната на Иран пред иранската информационна агенция Tasnim във вторник, тъй като Техеран и Москва установяват по-тесни военни отношения.

Източник: Reuters,  28.11.2023

На 28 11  във видеообръщение към срещата на така наречения Световен съвет на руския народ, организация под патронажа на Руската православна църква, президентът Владимир Путин заяви: „Ние станахме по-силни. Съвременна Русия възвърна и консолидира „своя суверенитет като световна сила“.

                        Източник: Der Spiegel от 29 ноември 2023 г 

1.5.КИТАЙ

▪ Мианмар и Китай провеждат съвместни военноморски учения, докато боевете се увеличават в граничната зона. Китай и Мианмар са обединени от морската пехота.                 

                        Източник: Асошиейтед прес, 29.11.2023

ТУРЦИЯ

На 16.11. турският президент Ердоган беше приет в Берлин от федералния президент Щайнмайер и канцлера Шолц. Ердоган разкритикува действията на израелската армия и призова за прекратяване на огъня, докато Шолц подчерта правото на Израел да съществува и да се защитава.

  Източници: Вестник "Билд", Sόddeutsche Zeitung, „Tagesschau.de“, 17.11.2023

 

По време на посещението в Анкара в четвъртък, 23 ноември, на британския министър на отбраната Грант Шапс беше обсъдено засилване на военното сътрудничество. Обединеното кралство и Испания са готови да продадат на Анкара четиридесет самолети Eurofighter Typhoon, но засега Германия, която е член на консорциума на производителите му, отказва.

                        Източник: www.lemonde.fr, 26.11.2023

 

1.     ПРОБЛЕМИ НА СИГУРНОСТТА И ОТБРАНАТА

2.1.НАТО

Комисията по отбрана на Камарата на общините на Обединеното кралство и новият й председател консервативният депутат Робърт Кортс най вероятно ще имат проблем с продължаващата военна помощ на Обединеното кралство за Украйна поради изчерпване собствените запаси от боеприпаси като противотанковите средства NLAW и Министерството на отбраната е в процес на оттегляне от закупуването на боеприпаси в големи, дискретни траншове.

                        Източник: rusi.org, 17.11.2023

Франция изпробва нова балистична ракета с далечен обсег. Тя е създадена на базата на балистичната ракета М 51, която може да се изстрелва от подводници.

                     Източник: Frankfurter Rundschau vom 20.11.2023

Въпреки огромна критика Министерството на отбраната на Германия реши да закупи до 82 вертолета тип H145M и договорите да бъдат подписани до края на годината. Бюджетната комисия на Бундестага обаче трябва да гласува разходите, които значително / с около 500 млн евро/ надвишават планираната в бюджета сума от 1,8 милиарда евро.

                        Източник:  businessinsider.de, 22.11.2023

Българското правителство взе решение за присъединяване на четири формирования от състава на Въоръжените сили на България към Програмата за подготовка на Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Солбиате Олона, Италия, както следва: Четвърти артилерийски полк - Асеновград и Група за контрол на придвижването, Взвод от Средна транспортна рота и Командна клетка от Центъра за поддръжка от състава на Командването за логистична поддръжка.

                        Източник: МО,  23.11.2023

В реч на срещата на върха на Вишеградската група / Чехия, Полша, Унгария и Словакия/ чешкият президент Петр Павел заяви, че  „Всички армии се подготвят за възможността от конфликт с висока интензивност“. Всичко ще зависи от изхода на конфликта в Украйна. Относно заплахата от Русия той отбеляза, че  ще отнеме „5-7 години на Москва да възстанови бойните си способности“

                        Източник: news.yahoo.com, 24.11.2023

Министърът на отбраната на Чехия  Яна Чернохова заяви, че страната е изчерпала възможностите си за оказване на военна помощ на Украйна.

Източник: vesti.ru, 26.11.2023

Заместник-председателят на парламентарната група на ХДС Йохан Вадефул призова за ускоряване на превъоръжаването на Бундесвера и бързо осигуряване на доставки за компенсиране на техниката, въоръженията и боеприпасите, предоставени на Украйна. Той смята, че въвеждането на задължителна служба в Бундесвера или в частите за контрол и спешна помощ при бедствия е от голямо значение.

                        Източник: Rheinische Post, 27.11.2023

На 27.11. Киев одобри проект на план за реформи за присъединяването на Украйна към НАТО, а Дмитрий Кулеба трябва да го представи на заседание на Съвета Украйна-НАТО. В Брюксел германският външен политик от ХДС Кизеветер заяви, че Украйна трябва да получи конкретна покана за срещата на върха на НАТО догодина. Членството на Украйна в НАТО е „от съществено значение за нашата сигурност и не подлежи на обсъждане“, каза Кизеветер. Той призова: „Западът трябва да се подготви психически и материално за война“.  

                        Източник: 27.11.2023

▪ На двудневната среща на 28 и 29. 11. 2023 г в Брюксел външните министри на НАТО обсъдиха по-нататъшни мерки за повишаване на сигурността в лицето на увеличаващите се кризи. Генералният секретар на НАТО подчерта новата финансова помощ от Германия и Холандия, както и откриването на център за обучение на украински пилоти F16 в Румъния като знак за продължаваща подкрепа. НАТО проучва възможността за по-постоянно увеличаване на числеността на войските в региона. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен участва в срещата на външните министри на страните от НАТО.

                        Източници: RND, nato.int, 29.11.2023

▪ Освен Украйна централна тема на първия ден беше Турция. Анкара от месеци блокира включването на Швеция в отбранителния съюз. По тази причина страните от НАТО в Брюксел засилиха натиска спрямо Анкара. Външният министър Бербок призова Анкара най-накрая да разчисти пътя."

Източник Tagesspiegel от 28 ноември 2023 г.

▪ На пресконференция след срещата, генералният секретар Йенс Столтенберг обяви, че съюзниците са одобрили амбициозна работна програма за следващата година, която обхваща енергийната сигурност, иновациите и оперативната съвместимост. Той подчерта, че „Украйна е по-близо до НАТО от всякога“, добавяйки, че „ще продължим да ги подкрепяме по пътя към членство“. Русия сега е „по-слаба политически, военно и икономически... година след година Москва залага бъдещето си на Пекин“, каза той.

                        Източник: nato.int, 29.11.2023

След срещата на външните министри на НАТО държавият секретар на САЩ Антъни Блинкен подчерта, че не е установил да «има усещане за умора» сред съюзниците,  всяка една страна членка на алианса е изразила трайна подкрепа за Киев. Очака се и предложението на Байдън за  допълнителното финансиране за Киев да бъде одобрено през предстоящите седмици.

                        Източник: Ройтерс, 29.11.2023

 ▪ Според Федералната служба за защита на конституцията в Германия рискът от терористични атаки се е увеличил значително след нападението на радикалната ислямска Хамас срещу Израел на 7 октомври тази година. Вътрешното разузнаване наблюдава призиви за джихадистки атаки и „докинг“ на терористичните групи Ал-Кайда и Ислямска държава (ИД) в близкоизточния конфликт.

Източник: n-tv от 29 ноември 2023

                                         

2.2.Разузнаване и контраразузнаване

Според бившия офицер от ЦРУ Фил Джиралди военното разузнаване и информаторите на Държавния департамент са съгласни за неизбежното поражение на Киев. Той смята, че ЦРУ може да елиминира Зеленски самостоятелно, но най-вероятно ще възложи убийството на длъжностни лица или генерали, враждебно настроени към президента. Бившияк съветник на Пентагона о.з.полковник Дъглас Макгрегър пък казва, че би било по-добре украинският президент да подаде оставка, за да може мирът да настъпи възможно най-скоро.

                        Източник: YouTube канала Judging Freedom, 23.11.2023

Източник от укринското разузнаване е потвърдил, че съпругата на началника на военното разузнаване Кирил Буданов е хоспиталиирана вседствие на отравяне. Още няколко сътрудниици на военното разузнаване също са подложени на лечение след отравяне. Укаински издания пишат за умишлени действия и опит за убийство.

                        Източници: Ротерс, Франс прес и др., 28.11.2023

2.3.Военна индустрия

▪ На 23.11. в Израел бе подписано споразумението с Германия за придобиване на система за противоракетна отбрана Arrow 3 на стойност около 3,6 милиарда щатски долара (три милиарда евро). Системата трябва да бъде достъпна в Германия от 2025 г.

                        Източник: esut.de, 23.11.2023

3.     ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Президентът на Австрия Александър Ван дер Белен заяви:  «Не виждам смисъл да блокираме Румъния и България към Шенгенската система. Въпросът е много по-широк, как да контролираме потока от хора, търсещи работа или убежище в 27-те държави от ЕС.»

                        Източник: 17.11.2023

В Германия досега са регистрирани 3532 престъпления във връзка с нападението срещу Израел от радикалната ислямска групировка Хамас. Досега са известни "почти 500 явно антисемитски престъпления.", съобщи президентът на Федерална криминална полицейска служба (BKA), Холгер Мюнх.

                        Източник: Zeit Inline, 21.11.2023

На 21.11. Борел потвърди, че Брюксел разчита на палестинската власт, която се нуждае от „много допълнителна подкрепа през следващите месеци“; Наред с други неща, тя трябва да бъде повторно легитимирана на избори в Западния бряг, Източен Йерусалим и Ивицата Газа. ЕС също може да играе „ключова роля“ в евентуални мирни преговори.

Източник: eeas.europa.eu 21.11.2023.

На 22.11. за  първи път от седем години се проведоха германо–италиански консултации и бе подписан „план за действие“ обвързващ по–тясно Рим с Берлин политически и икономически. Предпоставка за това бяха мерките за предпазване от бежанци, които нарушават международното право.

                        Източник: GFP, 22.11.2023

▪ Три седмици след забраната на Хамас полицията в Германия проведе акция в четири провинции на страната срещу ислямисти. Претърсени са обекти в Берлин, Северен Рейн–Вестфалия, Долна Саксония и Шлезвиг Холщайн.

                        Източник: RND, 23.11.2023

 Канцерът на Германия Олаф Шолц и премиерът на Италия Джорджия Мелони подписаха „План за действие“, с който активизират сътрудничеството си в областта на технологиите, конкуренцията, енергията и опазването на климата. Ключови са областите на космическата икономика, изкуствен интелект и европейския облачен проект Gaia-X. Все още има различия между оръжейните индустрии на двете страни.

                        Източник: Handelsblatt , 23.11.2023

Европа се нуждае от здрав гръбнак в Германия предупреждава Le Monde по повод кризата в Берлин. Каква роля е готова да играе Германия в Европа, чиито основи и сигурност са толкова жестоко атакувани за първи път след Втората световна война и чиято икономика е сериозно застрашена. ... Германия изглежда политически не желае да поеме ролята, която се очаква от нея: тази на силен гарант за Европа.

                        Източник:  Le Monde, 29.11.2023

Военното ръководство на Нигер отмени закон, който има за цел да ограничи нелегалната миграция към Европа. Европейската политика обещавала много, но в крайна сметка полага много по-големи усилия да отблъсне бежанците, отколкото да премахне причините за бягството

                        Източник: Sόddeutsche Zeitung vom 28.11.2023

▪ Унгария няма да подкрепи предложението на Европейския съюз за започване на преговори за приемането на Украйна за член на блока.Тя няма да подкрепи предложените изменения в бюджета на ЕС, част от които биха осигурили 50 млрд. евро дългосрочна помощ за Киев.

                        Източник: Асошиейтед прес, 30.11.2023

 

4.     ООН И ДРУГИ МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ

28-ата конференция на ООН за изменението на климата започва в Дубай с повече от 190 държави-участнички. Предстои да бъде взето решение за пакет за утрояване на енергията от възобновяеми източници и 20 държави призовават за отказ от всички изкопаеми горива.

                        Източник: Salzburger Nachrichten, 28.11.2023

▪ Заседанието на Съвета на външните министри на ОССЕ се провежда на 30 ноември - 01 декември в Скопие. Министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба бойкотира срещата на министрите на ОССЕ заради присъствието на руския външен министър Сергей Лавров. Украйна е представена на ниво посланик.

             Източник: "Европейска правда", "Украинска правда", 29.11.2023
 

  Държавният секретар на САЩ Блинкен пристигна на 29.11. в Скопие и присъства на неформалната вечеря на министрите на външните работи на страните от ОССЕ с домакин Буяр Османи. На 30.11. Блинкен и Мария Габриел не участваха в заседанието на 30.11. Блинкен е заминал в Тел Авив за разговори с израелските лидери относно примирието с "Хамас", а министър Габриел – за София.

                        Източник: МИА, 30.1.2023

България[SW1]  не допусна прелитането на самолета на руския външен министър за Скопие, защото на борда му е пътувала и говорителката на МВнР Мария Захарова. Тя нарече "опасна глупост" решението на българските власти. Съгласно Чикагската конвенция територията на една държава включва "сухопътните територии и прилежащите към тях териториални води. Въздушното пространство не влиза в понятието "територия". В тази връзка действието на санкции на ЕС не може да се разпростира върху прелитането без кацане с летателен апарат на лице, на което е забранено да влиза на територията на съответната държава".

Източник: ТАСС, 30.11.2023

5.     КОНТРОЛ НА ВЪОРЪЖЕНИЯТА

Според Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Иран се е доближил значително до потенциалното създаване на ядрена бомба. Това става ясно от два поверителни доклада на МААЕ.

                        Източници: Ройтерс, Ханделсблат, 16.11.2023

На връщане от Германия пред журналисти в самолета президентът на Турция Ердоган е заявил, че «наличието на израелски ядрени оръжия трябва да бъде проверено категорично, преди да стане твърде късно.»

                        Източник: Анадолска агенция, 17.11.2023

 

6.     БАЛКАНИТЕ В УСЛОВИЯ НА ГЛОБАЛНА КОНФРОНТАЦИЯ

"Сърбия има добра комуникация с НАТО, но решава сама къде и как да разполага войските си. Едва ли ще се стигне до сформиране на Асоциация на сръбските общини, докато Албин Курти е министър-председател на Косово", заяви сръбският президент Александър Вучич на съвместна пресконференция с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Белград.

                        Източник: БГНЕС, 21.11.2023

▪ От 19. до 22 ноември Генералният секретар на НАТО беше на тридневно посещение в страните от Западните Балкани. Той  посети Босна и Херцеговина, Косово, Сърбия и Северна Македония. В Скорие той направи първото си обръщение към Събранието на Република Северна Македония след присъединяването на страната към НАТО и се срещна с президента Стево Пендаровски и председателя на парламента Талат Джафери. Пред премиера Димитър Ковачевски, генералният секретар каза: „НАТО може да разчита на Северна Македония и Северна Македония може да разчита на НАТО. Алиансът гарантира вашата сигурност. Покрити сте от въздушната полиция на НАТО. Изтребители от Гърция и Италия патрулират небето ви, за да ви пазят в безопасност. Това е солидарността на НАТО в действие.“

                        Източници: nato.int, mia.mk/en,

▪  Преди срещата на минситрите на външните работи на генералният скеретар Столтенберг предупреди за нарастващо напрежение на Балканите през последните седмици, като спомена подстрекателската реторика в Босна и Херцеговина, сериозните инциденти с насилие в Косово, включително атаки срещу миротворци на НАТО, и въоръженото нападение от сръбска паравоенна група в село Банска през септември, при което бяха убити трима души. Това са сериозни инциденти и ние трябва да останем фокусирани върху Западните Балкани, заяви той.

                        Източник: nato.int, 29.11.2023

Руското външно министерство  реагира на посещението на генералния секретар на НАТО на Балканите: "Това пътуване на Столтенберг на Балканите е поредно свидетелство за деструктивния курс на НАТО, целящ засилване на привличането на тези страни в тази структура", каза Захарова.

                        Източник: ТАСС, 29.11.2023

 

7.     ДИПЛОМАТИЧЕСКА СЛУЖБА

▪ На 23.11. в МВнР се проведе заседание на  Междуведомствения координационен механизъм (МКМ) за ОИСР. Подробности на адрес: https://www.mfa.bg/bg/news/39171

Извънредният и пълномощен посланик на Р България към Светия престол, Костадин Коджабашев, връчи акредитивните си писма на папа Франциск на 16 ноември 2023 г.

На 22 ноември 2023г. министърът на науката, иновациите и космоса на Израел  - Офир Акунис приветства посланик Славена Гергова с встъпването й в длъжност. Посланик Гергова потвърди солидарността на България към Израел и израелския народ. Тя информира за  подготвяното учредяване на Борд за иновациите към Министерство на иновациите и растежа. Министър Акунис подчерта интереса към подписване на двустранни договорености в областта на науката и иновациите.

 

8.     ДРУГИТЕ ЗА НАС,  БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА

В периода 15 - 17 ноември 2023 г. в Неаполския университет „Ориентале“ се проведе Международната научна конференция „Славянските литератури: регионализъм и глобализация“. В коонференцията взеха участие представители на Министерството на образованието и науката, на Българската академия на науките, както и лектори по български език, литература и култура в чуждестранни университети.

                        Източник: Посолство на Република България в Италия

  На 24 ноември, в посолството на Република България в Украйна се състоя среща между временно управляващия посолството на Република България в Киев, г-н Герман Ванчев, и водещи представители на български дружества в Украйна, както и с  г-жа Дора Костова, главен редактор на вестника на българите в Украйна „Роден край“.

                        Източник: Посолство на РепуБблика България в Украйна

На 25 ноември 2023  г. българското училище „Дора Габе“ във Варшава, по покана на Посолството на Република България и Българския културен институт във Варшава, проведе открит урок, посветен на 80-годишнината от спасяването на българските евреи, съчетан с разглеждане на изложбата „Евреите по българските земи“.

                        Източник: Посоство на Република България в Полша

▪ Вестник Таймс публикува на две страници статия за предстоящата изложба "Бронз" в Британския Музей под заглавие The Greatest Work of Art the World Has Never Seen. Три четвърти от текста е посветен на темата за бронзовата глава на Севт III, намерена в могилата Голяма Косматка преди 8 години, която ще е включена в изложбата. Авторът отбулязва: "Защо светът не знае за тази глава досега? Защото е намерена в България. Ако беше в Италия или Гърция, щеше да е обиколила световната преса и всички щяха да знаят за нея."

                        Източник: Таймс, 26.11.2023

 

На 27 ноември 2023 г. в Културен център „Иван Селимински“ пред българска и гръцка публика бе представена книгата „България и Гърция в лабиринт от монолози“ на уважавания историк от Института по балканистика при БАН проф. Юра Константинова.

                        Източник: Посолство на Република България в Гърция

 

9.     БЪЛГАРСКО ДИПЛОМАТИЧЕКО ДРУЖЕСТВО

▪ Работи се по годишния преглед „Международната политика и българската дипломация“.

▪ Традиционната новогодишна среща на членовете и приятелите на БДД ще се проведе на 11.12.2023 г.

 

10.  ЧЛЕНОВЕ НА БДД С ПУБЛИКАЦИИ В БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ, КНИГИ И ДОКЛАДИ НА КОНФЕРЕНЦИИ  

Любомир Кючуков: Русия и САЩ имат интерес от замразяването на войната в Украйна, https://www.investor.bg/a/461-bloomberg-tv/384727-lyubomir-kyuchukov-rusiya-i-sasht-imat-interes-ot-zamrazyavaneto-na-voynata-v-ukrayna

▪ Боян Чуков: Основен геополитически противник на Москва към днешна дата е Лондон, https://epicenter.bg/article/Boyan-Chukov--Osnoven-geopoliticheski-protivnik-na-Moskva-kam-dneshna-data-e-London/332955/11/0

Жоржета Пехливанова: Защо испанският премиер Педро Санчес спечели отново битката за Монклоа?, https://epicenter.bg/article/Zashto-ispanskiyat-premier-Pedro-Sanches-specheli-otnovo-bitkata-za-Monkloa-/333287/11/0

Димитър Гърдев: Европа полека се измъква от либералната хватка, Автор: Тодор Токин, "Труд", 28 Ное 2023 https://trud.bg/%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%80-%D0%B3%D1%8A%D1%80%D0%B4%D0%B5%D0%B2-%D0%B4%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4-news-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D1%8A%D0%BA%D0%B2%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%85/

Боян Чуков: В Киев ври и кипи. Зеленски ще опере пешкира. Няма как, https://epicenter.bg/article/Boyan-Chukov--V-Kiev-vri-i-kipi--Zelenski-shte-opere-peshkira--Nyama-kak/333792/11/0

Димитър Гърдев: Убеден съм, че ще се случи хуманитарна катастрофа в ивицата Газа, https://epicenter.bg/article/Dimitar-Gardev--Ubeden-sam--che-shte-se-sluchi-humanitarna-katastrofa-v-ivitsata-Gaza/333884/11/0

Любомир Кючуков за примирието в Газа: Епизод от тежка криза. Трайното решение - създаване на две държави, https://bnr.bg/horizont/post/101913138

 

12. АНАЛИЗИ

▪ Why Israel Won’t Change. The War in Gaza Will Likely Reinforce the Country’s Rightward Tilt, By Dahlia Scheindlin, November 29, 2023, https://www.foreignaffairs.com/israel/why-israel-wont-change

▪ A Containment Strategy for Ukraine. How the West Can Help Kyiv Endure a Long WarBy Liana Fix and Michael Kimmage, November 28, 2023, https://www.foreignaffairs.com/ukraine/containment-strategy-ukraine

Апел в Ню Йорк: „Съветът за сигурност трябва да сложи край на войните“, Джефри Д. Сакс , 28 ноември 2023 г., https://www.expert-bdd.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2718:2023-11-28-18-59-42&catid=16&Itemid=35

Тайните на държавния капитализъм в Китай или как се става световен лидер в технологичната и пазарна надпревара, Борислав Сретков, https://www.expert-bdd.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2715:2023-11-26-09-59-20&catid=25:asia&Itemid=58

Защо президентите на Китай и САЩ се срещнаха на 15 ноември в Сан Франциско “Война за чипове, супербързи компютри, военно съревнование и молбите към капиталовите пазари” , Борислав Сретков, https://www.expert-bdd.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2710:---------15----&catid=25:asia&Itemid=58

 САЩ наистина ли искат Украйна да победи Русия? Дейвид Бренън, https://www.expert-bdd.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2720:2023-12-01-08-30-12&catid=18:--&Itemid=37

 

13.ИЗБРАНИ МИСЛИ     

▪  Към световните лидери: „Трябва да се отървете от своята арогантност, алчност, корупция и ереси. Няма една незаменима държава. Има само една незаменима справедливост. И за справедливостта всички страни са незаменими

                        Джефри Сакс, 16.11.2023

Българските учебници са подложени на баташко клане (самото то също не се изучава). В нито една учебна програма – от 1-ви до 12-и клас! –не се споменават нито веднъж думите “родина” и “отечество”.

                      Чл.кор. Професор Атанас Семов, в–к «24 часа», 15.11.2023

▪ Народ, на който не му пука, че го цакат монополи, банки, вериги магазини, но се вдига като юмрук за делата на БФС е безсмъртен.

                        Силвия Сиракова, 18.11-2023

ППДБ се бият в гърдите, че с 30-на депутати карат колата. Но те нямат достъп до газта и спирачките. Смешно е пътникът да претендира, че той кара колата.

                        Кънчо Стойчев, 22.11.2023

 

Полуграмотният винаги е по-опасен от неграмотния, защото малкото, което е прочел/чул смята за истина от последна инстанция.

                Милко Василев по повод предаване по Нова ТВ за Газа, 26.11.23

 

Несигурността често е по-лоша от истината – дори истината да е сурова.” Биргит Бауман, в „Standart“, 28.11.2023, по повод кризата и бюджета

 

 

 14. „БИСЕРИ“ ОТ МЕДИИТЕ  

«Не понасям народната музика, защото тя е онова, което ни разделя с Европейската култура. Хоро с трибагреник е знак за политическо и културно разобщаване от Европа. Тя беше отново и съзнателно внедрена и използвана за политически цели.»

      Слава Янакиева, културолог и преподавател в Софийски университет

В предаването "На фокус" с Лора Крумова" по Нова ТВ  небеизвестният писател, драматург и дипломат, професор Кирил Топалов ни изумява с казаното: "До 9 септември 1944 година България бе една просперираща държава във всяко отношение, а след това в нея настъпи истинска катастрофа."

Г-н Топалов, не Ви ли е срам? Май с Вас сме живели през този период в различни държави. Никога не е късно човек да стане зарезил.

                        Доцент д–р Петър Ненков

▪ Петър Стоянович при Георги Любенов по  БНТ. С присъщият си хаплив и саркастичен тон пак оплю социалистическото минало, но не само. Подигра се и на българите участвували във всички войни от Аспарух до Втората световна война. Не ставали за продължителни битки. Повече обаче впечатли, че се подигра и на изкуствоведката, която говореше за картината на Леонардо "Мона Лиза" при излагането и у нас през 1979 г. Тя употреби словосъчетанието "Леонардово сфумато", което се стори особено смешно на професорът по всичко Стоянович. Толкова му се видя смешно, че обеща да си го запише и ще го каже на студентите. Бедните му студенти! Горките! Очевидно за Петърчо, сфумато е театър "Сфумато" и нищо друго. Не бе Петьо, сфумато е техника на рисуване, използувана за първи път именно от Леонардо, ама ти като смяташ, че всичко започва от тебе откъде да знаеш. Този човек се гаври с всичко българско и очевидно не счита себе си за българин, но именно ние българите да му плащаме с данъците си?

15. НОВИ  КНИГИ

▪  „Президентите на България. Проблеми и перспективи“, История на президентската институция от 1992 до 2017 година. Първо по рода си мащабно изследване. Автор: д–р Ани Димитрова, БАН. 474 стр., Издателство Ciela, Цена 35 лв.

▪ На 23.11. в БАН бе представена книгата на академик Кирил Боянов „Пътят от науката към технологиите“, издателство „Захарий Стоянов“, Цена 32 лв.

▪ На 23.11. в клуба на СБЖ „Журналист“ бе представена книгата на Димитър Хаджиниколов „Осита и Весита“, Издателство „Буквите“, 510 стр., Цена 25 лв.

„Преглед на печата“. 100 интригуващи статии от старите вестници (1884 – 1943), Българска история, 228 стр., Цена 26 лв.  

▪ На 30.11. бе представена книгата „Стряха“ /Приказката като живот/, на Христо Георгиев

16.Предстоящо:

▪ На 04.11.2023 г. в МВнР ще се проведе конференция за външнополитическа стратегия на България. Министър Мария Габриел е поканила външни експерти от български институти и изследователски центрове.

Може ли гладът да бъде оръжие? Политически съветник Amadιe Mudie-Mantz описва как геополитическите и регионалните конфликти влияят на продоволствената несигурност. Изменението на климата е друг централен аспект, който движи настоящата глобална криза на продоволствената сигурност. Присъединете се към нас в събота 02 12 2023 в 9:30 ч. на #COP28. Ако не сте в Дубай на място, следете нашия поток на живо: https://securityconference.org/…/securityconferen…/en/cop28/

▪ На 14. 12. президентът на Русия Владимир Путин ще проведе годишната си пресконференция и се очаква да отговори на въпроса, дали ще се кандидатира за президент до 2030 г. На 13 декември горната камара на руския парламент, Съветът на федерацията, официално ще обяви датата на президентските избори през март 2024 г.

30.11.2023 г.

София

Адреси за изпращане на информации, сигнали, предложения, забележки, както и на материали за публикуване в expert-bdd.com : snikolow@abv.bg, тел. 0888452140


 

 

 CSR в ТВ – и радио –предавания

 

ПРЕПОРЪЧВАМЕ

 

Пестеливата суперсила

 

Сенчестият пазар

 

Косовският възел на Балканите

 

Десетилетието. В сянката на лидери, избори и войни

 

Gudrun Krδmer: Demokratie im Islam

 

The Constitution of Liberty

 

GCHQ. The uncensored story of Britain's Most Secret Intelligence Agency

 

Новое дворянство: Очерки истории ФСБ

 

Hein G. Kiessling, ISI und R&AW

 

Alexander Rahr, „Der kalte Freund – warum wir Russland brauchen: Die Insider-Analyse“

 

"Развилки новейшей истории России". Егор Гайдар, Анатолий Чубайс

 

Tom Koenigs, Machen wir Frieden oder haben wir Krieg?

 

"Was Muslime wirklich denken. Der Alltag, die Extremisten, die Wahrheit dazwischen"

 

"Weniger Demokratie wagen" , Laszlo Trankovits , Verlag der Frankfurter Allgemeinen Zeitung

 

Kissinger H. On China. The Penguin Press, 2011. - 586 p.

 

Helmut Schmidt: Religion in der Verantwortung.

 

 


csr.office@yahoo.com  

2009 Всички права запазени.                                                                                          Последна актуализация

  02.12.2023