ЦЕНТЪР ЗА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В СИГУРНОСТТА И МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

CENTER FOR STRATEGIC RESEARCH IN THE FIELD OF SECURITY AND INTERNATIONAL RELATIONS


БЮЛЕТИНИ 2018/19//20/21/22/23/24

 
      Изследвания     Коментари     Новини     Кои сме ние     Контакт с нас     Галерия

 

СИГУРНОСТ

МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ

 

ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН № 93

Международни отношения, Дипломация и Сигурност

(Съвместно издание на expert-bdd.com и csr-bg.com)

15– 30. ноември 2024 г.

 

1.         ГЕОПОЛИТИЧЕСКА ДИНАМИКА И МЕЖДУНАРОДНИ КОНФЛИКТИ

1.1.      БЛИЗЪК ИЗТОК

САЩ са представили на Израел предложение за прекратяване на огъня в Ливан. Израелските военни настояват да им бъде разрешено да продължат да предприемат действия срещу Хизбула в Ливан, за да попречат на милицията да се превъоръжи Бейрут. Израел също подготвя предложение за прекратяване на огъня с Хизбула и може да послужи като бърз външнополитически успех за новоизбрания президент на САЩ.

 Източници: Handelsblatt, Jerusalem Post, на Washington Post  15.11.2024

▪ Папа Франциск пише, че според международни експерти „случващото се в Газа има характеристики на геноцид“.

                        Източник:  „Стампа“, 16.11.2024

След като Катар  заяви, че се оттегля от посредничеството в преговорите за прекратяване на войната в Газа, част от лидерите на ХАМАС се пребазираха  от Катар в Турция.

                        Източник: The Times of Israel, 18.11.2024

▪ Израелският премиер Бенямин Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия, заяви днес външната министърка на страната Аналена Бербок. „Германското правителство спазва закона, защото никой не е над закона“, каза Бербок в кулоарите на срещата на външните министри на страните от Г-7 в италианския град Фиуджи.

                        Източник: ДПА, 25.11.2024

▪ Израел се приближава към примирие във войната с ливанската групировка „Хизбула“, но все още има неразрешени въпроси, се казва в изявление на правителството. Крайнодесният израелски министър по национална сигурност Итамар Бен-Гвир писа, че „все още не е твърде късно да бъде спряно това споразумение“.

Източник: Ройтерс, 25.11.2024

▪ Израелският военновременен кабинет одобри споразумение за прекратяване на огъня с "Хизбула" в Ливан. Споразумението изисква от израелските войски да се изтеглят от Южен Ливан, а ливанската армия да се разположи там. "Хизбула" ще прекрати въоръженото си присъствие по границата южно от река Литани. Ливанската армия ще има готовност да разположи поне 5000 военнослужещи в Южен Ливан.

Източник:  Ройтерс, 26.11.2024

▪ На 27.11. вечертя Хизбула обяви  своята "победа" над Израел, само няколко часа след влизането в сила на прекратяването на огъня, което сложи край на двумесечната открита война в Ливан между израелската армия и ислямисткото движение.

Източник: Франс прес, 27.11.2024

На 29.11. представители на Ислямска република Иран, Германия, Франция и Великобритания се срещнаха в Женева на разговори за войната в Близкия изток и иранската ядрена програма.

                        Източник: Дойче веле, 30.11.2024            

▪ Израел извърши въздушни удари по обекти на ливанската групировка „Хизбула“ за трафик на оръжия по протежение на сирийската граница с Ливан, съобщи израелската армия.

                        Източник: Асошиейтед Прес, 30.11.2024

▪ В Сирия групировката "Хаят Тахрир аш Шам" и съюзените с нея бунтовнически фракции установиха контрол над по-голямата част от град Алепо. Сирийските въоръжени сили в град Алепо обявиха днес "временно изтегляне на войските", за да подготвят контраофанзива срещу "терористите".

                        Източници:  АФП, Ройтерс, 30.11.2024

▪ Израелският премиер Бенямин Нетаняху планира да смени началника на Генералния щаб на израелските отбранителни сили Херци Халеви преди края на 60-дневното примирие с Ливан, съобщи държавната телевизионна и радиокомпания Kan.

                        Източник: Радио Kann, 30.11.2024

 

1.2.      ВОЙНАТА В УКРАЙНА

Украйна може да бъде изправена пред загуба на до 30% от финансовата помощ през 2025 г. и до 60% през 2026 г., ако САЩ и Германия решат да се оттеглят или да намалят подкрепата си. Това може или да тласне Киев към мирни преговори, или да доведе до капитулация, ако Зеленски реши да продължи военните действия на всяка цена.

                        Източник: „Легитимний“, 15.11.2024

На 15.11. канцлерът Олаф Шолц разговаря по телефона с Владимир Путин. И призова Русия да изтегли войските си, подчертавайки, че Западът е единен зад Украйна. Коментатори от други европейски страни критикуват призива и твърдят, че Шолц се интересува само от вътрешнополитическото въздействие на това телефонно обаждане с оглед на предстоящите избори, позиционирайки се като „миротворец.

                        Източници: Tages-Anzeiger (CH) , NV (UA), 16.11.2024

▪ На 15.11. украинският президент  Зеленски заяви пред обществената телевизия, че иска да сложи край на войната през 2025 г.. Той моли съюзниците си да му изпратят по-мощни оръжия, за да може Украйна да противодейства по-ефективно на руските атаки и да увеличи натиска върху Путин да търси преговори.

                        Източник: "Блумбърг" , 17.11.2024

▪ На 16–ти срещу 17–ти 11.2024 г- руските насили са провели мащабнат комбинирана атака насочена срещу всички области на Украйна. Използвани са различни видове безпилотни летателни апарати, включително "Шахед", както и крилати, балистични и аеробалистични ракети - "Циркон", "Искандер-М" и "Кинжал". Общо са били изстреляни около 120 ракети и 90 дрона.

                        Източник: Укринформ, 17.11.2024

▪  Севернокорейска тежка артилерия, забелязана в Русия Геолокирани изображения с отворен код идентифицираха севернокорейските 170-милиметрови самоходни гаубици M1989 Koksan на руските железници близо до Красноярск миналата седмица, което показва, че Пхенян е засилил тактическата си подкрепа за Кремъл΄

                        Източник: Hudson Institut, 17.11.2024

▪ Институтът за изследване на войната (ISW) публикува карта на потенциалните цели в Русия за ракети ATACMS с обсег 300 км. Повечето от тях са летища, на които се базира оперативно-тактическата авиация на Русия – самолетите-носители на фугасни авиационни бомби (ФАБ) с Универсален модул за планиране и корекция (УМПК), борбата с които е все по трудна за ВСУ.

                        Източник: Факус, 18.11.2024

▪ Кремъл е получил информация от разузнаването, че президентът на САЩ Джо Байдън ще позволи нанасянето на ракетни удари в дълбочина на руска територия, поради което вчера нанесе изпреварващ комбиниран удар по Украйна. Водени са преговори с Вашингтон и след победата на Тръмп имало вариант да се постигнат споразумения за прекратяване на конфликта в Украйна, но сега това е практически било невъзможно.

                        Източници: ТК «Резидент», The Guardian, 18.11.2024

6,7 милиона украински бежанци досега са намерили убежище в други европейски страни; Още 400 000 бяха добавени само през първата половина на 2024 г. Четири милиона души все още се укриват в Украйна. От август 170 000 души са напуснали домовете си в източната част на страната.

                        Източник: dw.com, 18.11.2024

На 19.11. Украйна използва за първи път след полученото от Вашингтон разрешение американски ракети с далечен обсег по цели в руската Брянска обаст. Пет от ракетите са били свалени. Libιration съобщава за ограничени тактически резултати – изгорял е голям руски склад за боеприпаси.

                        Източници: Telegraf (UA),  Libιration 19.11.2024

Изтичането на информация разкрива тайна британска военна клетка, която заговорничи да „продължи битката в Украйна“ Свикана под ръководството на британското министерство на отбраната непосредствено след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., клетката се самонарече Project Alchemy. Предложените схеми на Project Alchemy обхващат всяка възможна област на война, от кибератаки през „дискретни операции“ до откровен тероризъм.

                        Източник: The Grayzone, 19.11.2024

Европейските членове на НАТО вече се опитват да накарат администрацията на Байдън да разреши удари с голям обсег по-дълбоко в Русия, което със сигурност е обезпокоителна перспектива. Все още обаче няма официално потвърждение, че Вашингтон е продължил с това. Всъщност американското ISR (разузнаване, наблюдение, разузнаване) все още отсъства от региона на Черно море, което означава, че предаването на данни в реално време за улесняване на атаки на дълги разстояния срещу руската армия би било почти невъзможно поне за момента.

                        Източник: globalresearch.ca, 19.11.2024

 

Ново проучване на Gallup установи, че мнозинството от украинците в цялата страна сега подкрепя мирните преговори за прекратяване на войната с Русия, като 52 процента подкрепят света, а 38 процента искат да продължат да се бият. 63 процента от респондентите в Източна Украйна подкрепят мирните преговори и само 27 процента искат да продължат да се бият.

                        Източник: globalresearch.ca, 19.11.2024

 

▪ Украински наблюдатели твърдят, че руските ВКС значително са увеличили броя на стратегическите бомбардировачи Ту-95МС и Ту-160 в бази в европейската част на страната. Други 18 бяха забелязани в бази близо до Украйна, с което общият брой стана 29

Източник: Милитарист, 20.11.2024

 

▪ Според ISW през 2024 година руските войски са превзели около 2700 квадратни километра украински земи, докато за цялата 2023 година – само 465 квадратни километра, т.е. почти шест пъти повече.

                        Източник: ISW, 20. 11. 2024

 

Противовъздушната отбрана свали две крилати ракети Storm Shadow, произведени в САЩ, реактивни ракети Himars и 67 безпилотни летателни апарата“. Атаката с британски крилати ракети Storm Shadow срещу село Марино в Курска област, където според украинците имало подземен команден пункт, е преляла чашата на търпението в руската страна, твърдят коентатори.

                        Източник: Меркур, 21.11.2024

 

▪ Атаката с межуконтинентална балистична ракета (МКБР), която Русия нанесе по град Днепър в сутрешните часове на 21.11., е "репетиция за ядрен удар" и "демонстрация на способностите" за такъв. Междуконтиненталните балистични ракети РС-26 "Рубеж“, "Топол“ или "Ярс“ са предназначени за носене на оръжия за масово поразяване./По-късно ле се оказа, че става въпрос за държаната в пълна секретност най-нова руска хиперзвукова балистична ракета "Орешник"/.

Източник: Defence Express /Укр./, 21.11.2024

 

▪ Русия атакува град Днипро (Днепропетровск) с междуконтинентална балистична ракета (МКБР), за да принуди Украйна да се откаже от по-нататъшни удари с оръжия с голям обсег на нейна територия. Това подчерта американският генерал-майор в оставка Марк Маккарли пред телевизионния канал CNN.
Той отбеляза, че по този начин Москва иска да покаже на Украйна, че следващият удар с МКБР може да е по столицата Киев.

                        Източник: Defence Express /Укр./, 21.11.2024

▪ Институтът "Галъп" публикува резултатите от проучване, според което за първи път от началото на войната мнозинството украинци са за преговори с Русия и прекратяване на конфликта. Повече от половината от анкетираните (52%) са съгласни, че Украйна трябва да направи някои териториални отстъпки като част от мирно споразумение за прекратяване на войната, 38% не са съгласни, а други 10% не са решили".

                        Източник: theamericanconservative.com, 22.11.2024

 

▪ Началникът на Главното разузнавателно управление на Украйна генерал-лейтенант Кирило Буданов - Вадим Скибицки твърди, че е имало руски план от декември миналата година за рлазделяне на Украйна на три части: спорни територии, проруски територии и руски територии и е планиран за периода 2026-2035 г. с перспектива до 2045 г.

                        Източник: Епицентър, 23.11.2024

▪ Франция се присъедини към САЩ и Великобритания, като даде знак на Украйна, че може да използва оръжия с голям обсег на действие срещу цели на руска територия. говорителката на външното министерство Мария Захарова заяви пред държавната информационна агенция ТАСС, че разрешението "не е подкрепа за Украйна, а по-скоро смъртен удар за нея".

                        Източници: ДПА, ТАСС, 24.11.2024

▪  Бившият шеф на израелската специална служба "Натив" Яков Кедми прогнозира, че последствията от отказа за преговори при условията на Русия ще бъдат прекратяване на съществуването на Украйна като държава още през следващата година.

                        Източник: Епицентър, 24.11.2024

▪ Полският премиер Туск заяви: „Войната на изток навлиза в решителна фаза, чувстваме, че неизвестното наближава . Конфликтът придобива драматични размери. Последните няколко десетки часа показаха, че заплахата е сериозна и реална, когато става въпрос за глобален конфликт."

                        Източник: Ройтерс, 22.11.2024

Украйна разширява мобилизацията – и недоволството сред населението расте. Липсата на войници се превръща в проблем. Основата за настоящите усилия на правителството в Киев е нов мобилизационен закон. През май т.г. възрастта, на която човек може да бъде изпратен на фронта, вече беше намалена от 27 на 25 години.

                        Източник: Handelsblatt, 22.11.2024

▪ Френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви пред BBC, че не може да изключи изпращането на войски да се бият в Украйна, ако е необходимо, повтаряйки предишни коментари на френския президент Еманюел Макрон, направени по-рано тази година. "Не отхвърляме нито един вариант", посочи той.

Източник: Politico, 25.11.2024

▪ Британският външен министър Дейвид Лами заяви, че страната му не обмисля изпращането на войски в Украйна "на този етап", след като френският му колега призова западните съюзници да не чертаят "червени линии" в конфликта, а Кремъл предупреди срещу "гореща" ескалация.

Източник: Politico, 25.11.2024

„Рекорден брой 188 дрона, от които  ирански бойни дронове от типа „Шахед“ и неидентифицирани дронове, както и четири балистични ракети от типа „Искандер-М“ бяха изстреляни през нощта на 25 срещу 26. 11., се казва в изявление на украинските ВВС. Атаките срещу електрозахранването на Украйна са продължили повече от пет часа.

 

                        Източник: Der Spiegel,  26.11.2024

▪ Главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна  Александър Сирски обяви за ново контранастъпление на украинските войски. Предстоят промени в структурата на Въоръжените сили на Украйна. лавнокомандващият Въоръжените сили на Украйна призна, че ситуацията за украинските войски е „наистина критична“, някои части са отстъпили и са напуснали позициите си.

                        Източници: Telegram, Reuters, 26.11.2024  

 

▪ Украинският президент Зеленски заяви, че може да бъде сключено споразумение за прекратяване на огъня, ако украинската територия, контролирана от Киев бъде взета «под чадъра на НАТО», което позволява по–късно преговори за връщане на останалата част по дипломатически път. Това е първото изявление на Зеленски от февруари 2022 г., че е готов да прекрати конфликта, без да връща загубени територии.

                        Източници: Скай нюз, Блумберг, 29.11.2024

▪  Само 16% биха гласували за преизбирането на Зеленски за втори мандат, а около 60% биха предпочели той изобщо да не се кандидатира. Ако настоящият президент реши да се кандидатира, той ще загуби на първия тур от бившия началник на ГЩ Валерий Залужни, който е подкрепян от 27% от избирателите.

                        Източник: The Times, 30.11.2024

 

1.3.САЩ                  

Байдън е позволил на Украйна да използва американски оръжия с голям обсег срещу Русия като  тактическите балистични ракети ATACMS. Франция и Великобритания са разрешили атаки с тактически ракети SCALP и "Сторм шадоу".

                        Източници: RND, "Ню Йорк таймс", 17.11.2024

▪ Решението на президента на САЩ Джо Байдън да нанесе удар с американските ракети ATACMS дълбоко в руска територия няма да окаже съществено влияние върху хода на конфликта в Украйна според официални лица от САЩ и западните страни.

                        Източник: The Wall Street Journal,18.11.2024

 На срещата на най-големите световни икономики Г-20 в Рио де Жанейро от 18 до 19 ноември участват президентите на САЩ и Китай Джо Байдън и Си Дзинпин, както и лидерите на Австралия, Великобритания, Египет, Франция, Германия, Индия, Индонезия, Япония.

                        Източник: Франс прес, 20.11.2024

Новоизбраният президент Доналд Тръмп потвърди съобщенията, че като избран президент ще обяви „национално извънредно положение“, за да осъществи масови депортации на мигранти без документи. Групи за граждански права и експерти по миграция предупреждават за високи разходи и правни конфликти.

                        Източник: Epoch Times, 20.11.2024

В-к. „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че според неназовани западни официални представители президентът на САЩ Джо Байдън би могъл да даде на Украйна ядрени оръжия, преди да изтече мандатът му.

                        Източник: „Ню Йорк Таймс“, 21.11.2024

Съединените щати са готови да използват ядрени оръжия, ако е необходимо, но ще го направят само при условия, които са „приемливи“ за страната и нейните интереси, каза контраадмирал Томас Бюканън, говорител на Стратегическото командване на САЩ (U.S. Stratcom) във Вашингтон.

                        Източник: jungewelt.de, 22.11. 2024

▪ Президентът Байдън изпълнява план, насочен към максимално укрепване на Украйна преди идването на власт на новоизбрания държавен глава Доналд Тръмп. Целта муе  да подпомогне украинския президент Володимир Зеленски и да покаже, че Киев има капацитета да отговори на Русия, ако бойните действия продължат. Той включва нанасяне удари със западни оръжия с голям обсег дълбоко в Русия. Администрацията на САЩ одобри прехвърлянето на противопехотни мини на Киев и отписването на почти 5 млрд. долара от украинския дълг.

                        Източник: Блумберг, 24.11.2024

▪ На 25.11. президентът на САЩ Джо Байдън поиска от Конгреса да отпусне 24 милиарда долара за допълнителна военна помощ на Киев и попълване на американските оръжейни резерви, които да заменят тези, прехвърлени преди това на Украйна. 16 милиарда долара да бъдат отпуснати за „попълване на американските резерви“. Други 8 милиарда долара се предлагат да бъдат отпуснати чрез Инициативата за подпомагане на сигурността в Украйна (USAI).

                       Източник: Politico, 25.11.2024

Тръмп обяви номинацията на бившият генерал Кийт Келог за специален пратеник за Украйна и Русия. Келог представи на Тръмп план за прекратяване на войната. „Заедно ще осигурим мир чрез сила.“, заяви президентът.

                        Източник: Truth Social, 28.11.2024

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заплаши страните от алианса БРИКС с високи мита, ако се откажат от щатския долар като международно платежно средство. В противен случай той ще наложи „100-процентови мита“ върху стоки от тези страни.

                        Източник: RND, 30.11.2024

 

1.4. РУСИЯ             

Владимир Путин подписа обявената през септември промяна в ядрената доктрина на Русия. Конвенционална атака от неядрена въоръжена нация, подкрепена от ядрена сила, ще се разглежда като съвместна атака, се казва в документа. Беше намален и прагът на заплаха за Русия, необходим за отговор с ядрено оръжие.

                        Източник: ТАСС, 19.11.2024

▪ Министърът на външните работи Сергей Лавров  предупреди, че ударите със западно оръжие са ясен сигнал, че Киев „иска да ескалира войната“ и че Русия ще „реагира по съответния начин.

                        Източник: ТАСС, 19.11.2024

Външните министри на Китай и Русия обсъдиха войната в Украйна и напрежението между двете Кореи в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Бразилия. Китай е "готов да работи с Русия за по-нататъшно укрепване на стратегическото сътрудничество".

Източник: Франс прес, 19.11.2024

▪ Русия заплашва да пусне нови "масивни" ракети, способни да ударят навсякъде в Европа, след като десетки ракети, произведени в САЩ и Обединеното кралство, бяха изстреляни по Курск. До 12 ракети Storm Shadow бяха изстреляни по цели в южната руска провинция. Доставката и атаката е била одобрена лично от британския премиер Киър Стармър. В отговор Русия  се готви да изстреля своите смъртоносни ракети RS-26 или Frontier от база в Астрахан край Каспийско море.

                        Източник: Daily Mail, 20.11.2024

Официалният представител на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че разрешението за използване на ракети с голям обсег на действие ATACMS за удари по Русия означава качествено нова спирала на напрежение.

                        Източник: ТАСС, 20.11.2024

Северна Корея печели финансово от военната си подкрепа за Русия, отбелязва Тим Канинг. „Режимът на Ким вече можеше да е спечелил до 5,5 милиарда долара (5,1 милиарда евро) от доставки на оръжие и боеприпаси за Русия.

                        Източник: Frankfurter Allgemeine Zeitung от 20 ноември 2024 г

Кремъл отговаря на западните санкции с контролирана от държавата военна икономика - и по този начин печели социална подкрепа. Нарастващото промишлено производство изкарва руската икономика от годините на стагнация. През 2023 г. брутният вътрешен продукт е нараснал с 3,6 на сто, докато тази година се очаква ръст между 2,5 и 3 на сто. Заплатите в производствения сектор са се увеличили повече от три пъти, а в някои случаи дори пет пъти.

                        Източник: ipg-journal.de, 21.11.2024

Русия планира да похарчи четиридесет процента от националния си бюджет за военни и сигурност през следващата година. Това се равнява на 135 милиарда евро. Увеличението е значително - с 30 процента.

                        Източник: tagesschau.de от 21 ноември 2024 г

▪ На заседание с политици и военни, президентът Путин уточни, че тестовете на новата ракета „Орешник” продължават, но вече е взето решение да започне нейното серийно производство. Ракетата беше използвана преди два дни за удар срещу цели в град Днипро в Украйна. Путин подчерта че „Орешник” не е модернизация на съветски системи, а нова разработка и нямала аналог в света. 

                        Източник: NOVA, 23.11.2024

▪ Генерал-лейтенантът от Службата за външно разузнаване на Руската федерация в оставка Леонид Решетников в ефира на канала "Ден" сподели, че след революцията от 2004 г. САЩ са предложили по разузнавателни канали разделянето на Украйна по Днепър. «Тогава ние ги игнорирахме. Просто нямахме сили да се заемем сериозно с този въпрос».

                        Източник: Епицентър, 23.11.2024

Руските въоръжени сили са вербували стотици йеменски мъже да се бият в Украйна, което подчертава нарастващите връзки между Москва и бунтовническата група Хути. Обещавана им е  високоплатена работа и дори руско гражданство.

                        Източник: Файненшъл Таймс от 24.11.2024 г

▪ Кремъл заяви, че е получил информация, че хората от обкръжението на избрания за президент на САЩ Тръмп говорят за евентуално мирно споразумение за Украйна в момент, в който администрацията на Байдън не обсъжда подобна тема и вместо това ескалира конфликта.

Източник: Ройтерс, 25.11.2024

„Сериозната демографска ситуация и недостигът на работна ръка са основните проблеми на руската икономика днес. Кремъл няма достатъчно човешки ресурси, за да продължи войната и в същото време да осигури икономически растеж - и също така няма да е възможно да привлече повече мигранти“, твърди Александра Прокопенко, научен сътрудник в Центъра за руски и евразийски изследвания Карнеги в Берлин.

                        Източник: Tagesspiegel от 26 ноември 2024 г.

Сергей Шойгу, секретарят на Съвета за сигурност на Русия оглави руска делегация, която проведе разговори с високопоставени служители в Кабул, включително вицепремиерите и министрите на отбраната и вътрешните работи. Москва иска да помогне за постигането на траен мир в страната.

                        Източник: Ройтерс, 26.11.2024

▪ Руската федерация има „супероръжия” за адекватен отговор при евентуална агресия. Това заяви председателят на Съвета на федерацията Валентина Матвиенко. С използването на най-новата ракетна система със среден обсег „Орешник“ Владимир Путин предизвика объркване във Вашингтон и Киев, написа анализатор на военното разузнаване Ребека Кофлър в материал за Fox News.

Източници: РИА Новости, Fox News, 27.11.2024

▪ Представителна руска делегация, ръководена от Сергей Шойгу проведе в Кабул четири срещи: със заместник премиера Кадир, вицепремиера Барадар, министъра на отбраната Якуб и министъра на вътрешните работи Хакани. Специалния представител на президента за Афганистан Замир Кабулов съобщи, че движението Талибан ще бъде изключено от списъците на терористични организации. Кабул се интересува от енергийните доставки от Русия. А Москва разглежда възможността за разполагане на ракети със среден обсег в Азия, в отговор на радполагането на такива от САЩ в Европа.

                        Източник: The Arab News, 28.11.2024

Руската национална валута е изложена на все по-сериозна турбуленция: от началото на август рублата загуби почти една четвърт от стойността си вчера, сряда, стойността на един щатски долар временно струваше 115 рубли. След това цената се възстанови донякъде, но низходящата тенденция остава.

                        Източници: Corriere della Sera, Ехо, 28.11.2024

▪ Броят на убитите и ранените на ден руснаци често надхвърля 1500 през последните месеци. Като цяло Русия е загубила между 600 000 и 730 000 войници, убити или ранени в Украйна, според правителствени източници на САЩ и официални украински данни.

                        Източник: списание Forbes, 28.11.2024

На заседанието на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС или CSTO), която освен Русия включва Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан, Путин посочи, че използваните   от НАТО на оръжия с голям обсег от Украйна означава "пряко участие" във войната. „Орешник, разбира се, не е оръжие за масово поразяване“, а „високоточно оръжие“, поясни той. МО и ГЩ избират цели за унищожаване на територията на Украйна. Това могат да бъдат военни съоръжения, предприятия от отбранителната промишленост или центрове за вземане на решения в Киев.

                        Източници: ТАСС, o-magazin, 29.11.2024

 

1.5. КИТАЙ

Президентът на САЩ Джо Байдън се срещна с генералния секретар на ККП Си Дзинпин на 16 ноември на форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Лима, Перу. Това беше третата среща на Байдън със Си.

                        Източник: Синхуа, 16.11.2024

Четири кораба на китайската брегова охрана (CCG) навлязоха в ограничени води около тайванските острови Кинмен в две отделни нахлувания на 15 ноември. Тези два инцидента отбелязват 50-ия и 51-вия път, когато кораби на CCG нахлуват в ограничените води на Кинмен тази година.

                        Източник: : understandingwar.org, 17.11.2024

  Китайският председател Си Дзинпин на 31-вата неформална среща на лидерите на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) на 16 ноември, обяви, е  след 2 години Китай, през 2026 г.  отново ще бъде следващия домакин на АТИС.

                        Източник: cri.cn, 17.11.2024

КНР дебютира своя стелт изтребител J-35A на Airshow China 2024. Изтребителят е вторият стелт самолет на КНР и според съобщенията значително разширява възможностите на Китай за проектиране на мощност в Тихия океан.

                        Източник: understandingwar.org, 21.11.2024

Китай ще включи България, Румъния, Хърватия, Черна гора, Япония и други страни в програмата си за безвизов достъп от 30 ноември тази година до 31 декември догодина. Пекин ще удължи от 15 на 30 дни периода на безвизов престой за гражданите на всички 38 страни, които са включени в програмата за безвизов достъп.

                        Източник: Instagram, 22.11.2024

На 28 11 Министерството на отбраната обяви, че влиятелният армейски лидер Миао Хуа е разследван за "сериозни дисциплинарни нарушения" - термин, който обикновено се използва за корупция. На 27 11 Financial Times съобщи, че министърът на отбраната Dong Jun е разследван за корупция. Както външното министерство, така и министерството на отбраната на Китай отхвърлиха доклада.

                        Източник: Financial Times, 28.11.2024

Единадесет китайски и руски военни самолети са навлезли 29.11.2024 г сутринта в идентификационната зона за въздушна отбрана на Южна Корея, принуждавайки Сеул да изпрати свои изтребители в района.

Източник: Ройтерс, 29.11. 2024

Тайванското министерство на отбраната съобщи, че през последните 24 часа са засечени 41 китайски военни самолета и кораба близо до острова. Това е най-големият брой наблюдавани китайски военни единици за последните три седмици, включително 33 самолета, 8 кораба и един балон, открит на 172 километра западно от Тайван.

                        Източник: Франс прес, 29.11.2024

1.6. ТУРЦИЯ                      

▪ Турският външен министър Хакан Фидан определи днес като „изключително важна стъпка“ решението на Международния наказателен съд (МНС) да издаде заповед за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху и неговия бивш министър на отбраната Йоав Галант.

Източник:  Франс прес, 21.11.2024

В телефонен разговор с шефа на Кремъл Владимир Путин в неделя 24.11. , Ердоган изрази желанието си за „увеличаване на сътрудничеството между Турция и Русия в редица области и по-специално за разширяване на обема на търговията“ Ердоган обоснова това със зависимостта на страната му от руски нефт и газ.“

Източник: ZDF,  25 ноември 2024

▪ По време на еднодневното си посещение в Турция на 24.11. генералният секретар на НАТО  Рюте поздрави Турция за твърдата подкрепа на отбранителната индустрия на Украйна с боеприпаси, артилерия и помощ, от които се нуждае и други дипломатически усилия. В срещите си с турския министър на външните работи Хакан Фидан и министъра на националната отбрана Яшар Гюлер генералният секретар обсъди индустриалното сътрудничество в областта на отбраната, ситуацията в Близкия изток, тероризма и съюзниците подкрепа за Украйна.

                        Източник: nato.int, 25.11.2024

▪ Турският външен министър Хакан Фидан заяви на световния медиен форум TRT в Истанбул: “Сега, предвид последните събития, ситуацията стана по-рискована и непредвидима. Ескалацията ни показва как се разраства надпреварата във въоръжаването и колко близо доближава ядрената заплаха“.

                        Източник: ТРТ, 30.11.2024

▪ Турският външен министър Хакан Фидан обсъди по телефона ситуацията в Сирия с премиера на Ливан Наджиб Микати, както и с премиера на Катар шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани.

                        Източник:  Ройтерс, 30.11.2024 

▪ Турският външен министър Хакан Фидан и руският му колега Сергей Лавров обсъдиха по телефона днес развитията в Сирия и процеса за мир в Астана.

Източник: Ройтерс, 30.11.2024

 

2.         ПРОБЛЕМИ НА СИГУРНОСТТА И ОТБРАНАТА

2.1. НАТО

Германският външен министър Аналена Бербок и украинският посланик Алексий Макеев призовават за нови доставки на оръжие за Украйна. По-конкретно, това е около 812 разузнавателни дрона от компанията Quantum, които Украйна поиска. Разходите възлизат на 153 милиона евро.

                        Източник: Der Spiegel, 15.11.2024

На18 ноември 2024 г. генералният секретар Марк Рюте се срещна с министър-председателя на Румъния Марсел Чолаку в централата на НАТО, за да обсъдят сигурността в Черноморския регион. НАТО е засилил въздушната си отбрана на източния си фланг и съюзниците, които придобиват стотици изтребители от пето поколение.“, подчерта Рюте.

                        Източник: nato.int, 18.11.2024

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте назначи Радмила Шекеринска от Северна Македония за следващ заместник-генерален секретар. Радмила Шекеринска от Северна Македония.

                        Източник: nato.int, 19.11.2024

В рамките на няколко часа два подводни кабела за данни бяха повредени в Балтийско море. Шведските и други европейски органи по сигурността разследват подозрение за саботаж. Почти едновременната повреда на кабелите между Финландия и Германия и между Литва и Швеция не е случайност. Финландският и германският външен министър отидоха още по-далеч, като съвместно обявиха, че сигурността на Европа не е застрашена само от, цитирам, „агресивната война на Русия срещу Украйна, но и от хибридна война, водена от злонамерени играчи“.

                        Източник: Франция Интер, 20.11.2024

Министерството на отбраната на Обединеното кралство изтегля от употреба редица военни активи, включително кораби, хеликоптери и UAV, за да спести 500 милиона GBP за инвестиране в други области. Това дава известна индикация за по-нататъшните „трудни решения“, които могат да дойдат със стратегическия преглед на отбраната, който трябва да бъде представен през първата половина на 2025 г.

                        Източник: iiss.org/21.11.2024

 

▪ На 22.11. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте посети новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп във Флорида. Разговорът е бил за „глобални проблеми със сигурността“, пред които е изправен отбранителният алианс.

 

                        Източник: Der Spiegel от 23 ноември 2024 г

▪ Някои западни служители са предложили връщане на ядрените оръжия на Украйна като гаранция срещу бъдещи войни . Американският New York Post пише: „Европа се готви за третата световна война. Секретни германски документи разкриват планове за създаване на армия от 800 000 души в случай на руско нахлуване в [страни] от НАТО .

                        Източник: New York Post, 25.11.2024

НАТО организира най-голямото си артилерийско учение до момента в Северна Финландия. То е само част от още по-голямото учение „Динамичен фронт 25“, който се провежда по същото време в Румъния, Естония, Германия и Полша.

                        Източник: Sόddeutsche Zeitung от 25 ноември 2024 г

 

▪ Ръководителят на Военния комитет на НАТО Роб Бауер призова бизнеса да се подготви за военновременен сценарий и съответно да адаптира производствените и разпределителните си линии, за да е по-малко уязвим на изнудване от държави като Русия и Китай.

Източник:  Ройтерс, 25.11.2024

На 26 ноември НАТО свика извънредно заседание на Съвета НАТО-Украйна, за да обсъди последиците от използването на нова руска ракета срещу цели на украинския военно-промишлен комплекс.

                        Източник: AFP,  25.11.2024

 

▪ Укрепване на колективната отбрана, войната в Украйна и конфликтът в Близкия изток са били основни теми на разговора на генералния секретар на НАТО Марк Рюте с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис в Атина.

 

Източник: АНА-МПА, 26.11.2024

 

Германското правителство работи спешно по създаване на пран за защита на населението в укрития в случай на война. Описват се обществени и частни имоти са подходящи за спасение. От първоначалните 2000 обществени убежища в Германия в момента има 579 с около 480 000 места за подслон.

                        Източници: Handelsblat, ZDF, 26.11.2024

Министърът на отбраната Борис Писториус е поканил министрите на отбраната на Франция, Великобритания и Полша, както и държавния секретар на отбраната на Италия в Берлин за разговори. Те искат да укрепят Украйна с оглед на предстоящото встъпване в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ и нарастващото военно превъзходство на Русия в Украйна, както и да се насърчи разработването и доставката на дронове да се засили сътрудничеството и в производството на боеприпаси.

                        Източник: RND, 26.11.2024

На 26 ноември 2024 г. генералният секретар на НАТО Марк Рюте се обърна към шестото издание на Форума за бъдещето на Атлантическия океан чрез видео съобщение. Той очерта трите основни приоритета на НАТО в навечерието на следващата среща на върха в Хага: укрепване на колективната отбрана, засилване на подкрепата за Украйна и задълбочаване на партньорствата.

                        Източник: nato-int, 26.11.2024

 

Спечелилият първия тур в президентските избори в Румъния независимият кандидат Калин Джорджеску сподели, че председателят на Военния комитет на НАТО Роб Бауер „е поискал от всички бизнесмени от страните от НАТО да се подготвят за сценарий за война“, но не е имало консултации със съюзническите държави.

                        Източници: Аджерпрес, Диджи 24, 27.11.2024

 

2.2. Тероризъм

Федералната служба на криминалната полиция (BKA) очаква атаки срещу израелски съоръжения в Германия. Хамас призова за „обсада“ на израелските мисии в чужбина. Целта е да се противопоставят на обсадата на северната Ивица Газа, продължаването на „войната на унищожение и глад срещу палестинските цивилни“ и „Американците, британците и германците подкрепящи окупацията“

 Източник:  Tagesspiegel, 25.11.2024

 

2.3. Отбранителна индустрия

Украйна ще получи от Германия четири хиляди бойни дрона, управлявани с помощта на изкуствен интелект (AI) Заедно с украински производител, немската компания за изкуствен интелект Helsing разработи боен дрон, който според съобщенията може да контролира своите цели автономно.

                        Източник: Дойче веле , 19.11.20024
 

▪ През ноември 2024 г. в Пхенян, Северна Корея се проведе изложението Defense Development-2024, на което бе показана най-новата военна техника на страната. Сред тях трябва да се отбележат междуконтиненталните балистични ракети с твърдо гориво (ICBM) Hwasong-19 и Hwasong-18, хиперзвуковите ракети и различни дронове, включително Saetbyol-9, който мхого прилича на американския MQ-9 Reaper.

                        Източник: https://armyrecognition.com/, 26.11.2024

 

     2.4. Разузнаване и контраразузнаване

Брюксел е един от най-големите шпионски центрове в света, със стотици активни офицери от разузнавателни служби, които са насочени към нашата институция, се казва в предупреждение на ЕК. Всеки може да бъде мишена, независимо от службата, която изпълнява, добавя съобщениетои, с уточнението, че това включва „дипломати, журналисти, лобисти, учени или докторанти“. В някои посолства между 10 и 20 процента от дипломатите са офицери от разузнаването.

                        Източник: Политико, 10.11.2024

Украинският депутат Евгений Шевченко е обвинен в държавна измяна. Ако бъде признат за виновен, той е изправен пред 15 години затвор. Това съобщават украинските медии, като се позовават на вътрешната тайна служба СБУ.

                        Източник: die tageszeitung,15.11.2024

▪ Директорът на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) Александър Бортников смята за малко вероятни радикални промени във външната политика на САЩ с избирането на Доналд Тръмп за президент, докато екипът на сегашния президент Джо Байдън може да влоши ситуацията в света максимално преди напускането си.

Източник: ТАСС, 26.11.2024

Русия експулсира британски дипломат, след като го обвини в шпионаж. Дипломатът е предоставил фалшиви лични данни, докато е искал разрешение да влезе в страната. Той е работил за британското разузнаване под дипломатическо прикритие, заменяйки един от шестимата британски дипломати, които бяха изгонени от Русия през август.Лондон реагира: Ще отговорим своевременно.“

                       Източник: Асошиейтед прес от 26.11.2024 г

▪ Няколко европейски източника от службите за сигурност и разузнаване потвърдиха, че западните агенции са засилили усилията си за вербуване на руски граждани, предимно в трети страни.

                        Източник: The Guardian, 28.11.2024

▪ През последните три години ЦРУ е провело "необичайно смела" програма за осведоменост, целяща да вербова руски граждани от правителството на страната или службите за сигурност сред онези, които явно не са съгласни с режима на Владимир Путин. Но това, което може да застраши безсънни нощи за евентуални  агенти в Русия, може да бъде не само драстична политическа промяна по въпроса с Украйна, но и консолидираната незаинтересованост, проявена от новоизбрания президент Тръмп.

                        Източник: вестник "Гардиън", 27.11.2024

 

3.         ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

В ЕС няма единно мнение на страните относно даденото разрешение на Украйна да използва западни оръжия с далечен обсег в дълбокия тил на Русия Полша приветства решението на Вашингтон. Италианският външен министър Антонио Таяни обаче подчерта, че оръжията, доставени от Италия на Украйна, могат да продължат да се използват изключително на украинска територия.

                        Източник: https://www.epochtimes.de/, 18.11.2024

Комисията на ЕС под нейния председател Урсула фон дер Лайен прекъсва предишния санитарен кордон с крайната десница: в бъдеще тя ще включва двама комисари от спектъра на ултрадесните партии.Традиционното разграничение от крайната десница („защитна стена“) продължава да се разпада.

                        Източник: german-foreign-policy.com, 20.11.2024

На 20. 11. лидерите на групите в ЕП одобриха  седемте комисари, които не бяха потвърдени преди това. Особено разгорещен дебат имаше за Рафаеле Фито (ECR/Fratelli d'Italia) и Тереза ​​Рибера (S&D/Социалдемократи), които бяха номинирани за вицепрезиденти. С това Европейският парламент разчисти пътя за новата Европейска комисия. Предстои много сложен законодателен период.

                        Източници: La Repubblica,  Le Soir, El Paνs, 21.11.2024

В Будапеща се състоя среща  на министрите на вътрешните работи на Австрия, Румъния, България  и Унгария, за обсъждане възможностите за премахване на контрола по сухопътните граници. По време на разговорите в Будапеща ще се анализират миграционната ситуация и резултатите от засиленото полицейското сътрудничество в региона.

                        Източник: БТА, 22.11.2024

▪ Президентът на Чешката република Петр Павел предупреди на годишната консултация на чешкия генерален щаб в Прага, че конфликтите в Украйна, Сахел и Близкия изток заплашват да се разгорят, така че да преминат границите на регионалните конфликти. "Все по-важно е да имаме собствени способности за отбрана на Европа", категоричен е чешкият президент.   

Източник: "Политика", 25.11.2024

▪ Най-големите политически групи в Европейския парламент изразиха днес силна подкрепа за предстоящото отпадане на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния.

                        Източник: БТА, 26.11.2024

▪ Посланиците на страните членки на ЕС постигнаха предварително съгласие по проекта на решение за отпадане на проверките на вътрешните сухоземни граници между България и Румъния. Предвижда се това да стане от 1 януари догодина. 

                         Източник: БНР, 27.11. 2024

▪ На 27.11. евродепутатите одобриха бюджета на Европейския съюз за 2025 година от 199,4 млрд евро. Това стана по време на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург. В бюджета са заложени и 155,21 млрд. евро (бюджетни кредити) за плащания. При преговорите със страните от ЕС е постигнал увеличение на финансирането с 230,7 милиона евро.

                        Източник: nova.bg, 27.11.2024

Европейският парламент одобри втората Европейска комисия, председателствана от Урсула фон дер Лайен. С 282 гласа против, 370 депутати гласуваха за 26 комисари, което беше сформирано в сложен процес на подбор между националните правителства, парламента и ръководителя на Комисията.

                        Източник: Die Presse, 28.11.2024

▪ Европейската комисия призова днес България и още 23 страни от ЕС да въведат европейското законодателство за защита на критичната инфраструктура. Срокът за изпращане на уведомление е изтекъл на 17 октомври. Комисията дава срок от два месеца за отговор и предприема наказателни процедури.

                        Източник: БТА, 28.11.2024

▪ Европейската комисия прие предварителна оценка на искането на България за второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост, подадено на 7 октомври 2023 година. Комисията отчита, че по второто плащане по плана от заложените 62 етапа и цели, 53 са изпълнени. Към настоящия момент осем етапа и една цел не са изпълнени в задоволителна степен, което би могло да доведе до спиране на цялата сума по плащането в съответствие с методологията на ЕК.

                        Източник: БТА, 29.11.2024

 

4.ООН И ДРУГИ МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ  И СВЕТОВНИ ФОРУМИ

▪ На 13 ноември Вторият комитет (икономически и финансов) на ООН одобри две разпоредби. Първата се фокусира върху търсенето на Израел, за да поеме отговорността за бързи и адекватни компенсации на Ливан и всички свързани страни, включително Сирия. Втората бе озаглавена „Постоянен суверенитет на палестинския народ в окупираната палестинска територия, включително Източен Йерусалим, и на арабското население в окупирания сирийски Голан над техните природни ресурси.

                        Източник: globalresearch.ca, 15.11.2024

▪ От 13 до 15. 11. 2024 г. се пореведе 31-вата неформална среща на лидерите на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), на темата „Възможности, приобщаване, растеж“. На срещата присъства и китайският председател Си Дзинпин.

                        Източници: Ройтерс и ДПА, 16.11.2024

На срещата на Г–20 на 18 и 19. 11. 2024 г. в Бразилия, централните аспекти на комюникето включват призиви за ефективно данъчно облагане на свръхбогатите , мерки за облекчаване на бедността, прекратяване на огъня в Газа и реформа на Съвета за сигурност на ООН. Декларацията  повтори миналогодишното искане финансирането за климата да се увеличи от милиарди до трилиони долари.

                        Източник: tagesschau.dе, 20.11.2024

Международният наказателен съд издадe заповед за арест срещу израелския премиер Нетаняху за предполагаеми военни престъпления в ивицата Газа. Издадена е заповед за арест и на лидера на Хамас. 21 ноември 2024 г

                        Източник: Der Spiegel, 21.11.2024

„Повече хуманитарни работници са били убити през 2024 г., отколкото през която и да е друга година, казват в  ООН“. 2024 г. стана най-смъртоносната в историята за хуманитарен персонал по целия свят“, каза говорителят на OCHA Йенс Лаерке, Те работят на места като Газа, Судан, Украйна и т. н. показвайки най-доброто, което човечеството може да предложи, и в замяна биват убивани хора", каза той."

Източник: Асошиейтед прес от 22.11.2024 г

▪ Страните участнички в световната сеща по климата се споразумяха да предоставят годишно 1,3 трилиона долара на по-бедните държави, за да им помогнат в борбата с изменението на климата, от които около 300 милиарда долара трябва да дойдат от богатите, индустриализирани държави. Представителят на Индия протестира заради ниските ангажименти. Представителят на Боливия изрази съжаление, че развиващите се страни са оставени да се справят сами.

                        Източник: ДПА, 24.11.2024

▪ Двудневна среща на страните от Г–7 се проведе в италианския град Фиуджи. Освен проблемите в Близкия изток, централно място в дневния ред на последната за тази година среща на външните министри на страните от Г-7 заеха теми като войната в Украйна и последиците за международния световен ред от преизбирането на Доналд Тръмп. Трудностите пред правителствата на Германия, Канада, Япония и Франция се отразяват на цялостната атмосфера.

                        Източници: Ройтерс, t-online.de, 25.11.2024

▪ Външните министри на страните от Г-7 изразиха подкрепата си за Украйна и осъдиха „безотговорната и заплашителна ядрена риторика“ на Русия. Те предупредиха, че подкрепата на Северна Корея за Москва представлява опасно разрастване на конфликта в Украйна, със сериозни последици за сигурността на Европа и на Индо-тихоокеанския регион.

                        Източник: Ройтерс, 26.11.2024

 

5.         БАЛКАНИТЕ В УСЛОВИЯ НА ГЛОБАЛНА КОНФРОНТАЦИЯ

▪  Сърбия иска много по-голямо сътрудничество и по-близки отношения с Обединеното кралство и британските компании, заяви сръбският президент Александър Вучич на откриването на търговска конференция на Обединеното кралство и Западните Балкани в Белград.

Източник:  ТАНЮГ, 20.11.2024

Румъния и Съединените щати подписаха протокол за стартиране на програмата за преход на румънските военновъздушни сили към самолети от пето поколение F-35. Румъния ще придобие 32 изтребителя  F-35, заедно с прилежащото оборудване.

Източник: Диджи 24, 21.11.2024

Сърбия пое председателството на Централноевропейската инициатива от Албания на годишната среща на външните министри на инициативата в Тирана.

Източник: агенция Бета, 21.11.2024

В Румъния крайнодесният кандидат за президент Калин Джорджеску спечели изненадващо първия тур на гласуването на 24.11. Сега той отива на балотаж на изборите на 8 декември срещу либерално-консервативния политик Елена Ласкони, тъй като кандидатите на правителствените партии се провалиха.

                        Източник: Tageblatt, 26.11.2024

Независимият кандидат Калин Джорджеску, който спечели първия кръг на президентските избори в Румъния на 24 ноември, заяви днес, че зад успеха му не стоят тролове.

Източник: Аджерпрес, 26.11.2024

  Премиерът на Република Северна Македония  Християн Мицкоски подчерта, че страната има своите червени линии и няма да прави нови отстъпки в преговорите с България. Вицепремиерът и министър на транспорта на Република Северна Македония (РСМ) Александър Николоски защити позицията за промени в конституцията с отложено действие и подчерта, че преговорите с България са невъзможни в условия, когато в страната има правителство, което няма легитимността да преговаря.

                        Източници: "Сител", Фокус, 27.11.2024

Президентът на Кипър Никос Христодулидис проведе тристранна среща в президентския дворец с краля на Йордания Абдула Втори и министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис, предаде за БТА кипърската агенция КНА. Министрите на външните работи на трите страни подписаха тристранни  меморандуми в различни обасти.

                        Източник: агенция КНА, 27.11.2024

Румъния е изпълнила критерия за нивото на отказ на визи за включването й в програмата "Виза Уейвър" ("Visa Waiver"), позволяваща безвизови пътувания в САЩ за срок до 90 дни с туристическа или бизнес цел.

Източник: Аджерпрес, 27.11.2024

Управляващите в Сърбия заделиха 2,53 процента от БВП за отбрана в бюджета за 2025 година и нарекоха това перо рекорд. За следващата година се предвиждат средства за Министерството на отбраната и сръбската армия в размер на 261,8 милиарда динара. за последните 6 години разходите за отбрана в Сърбия са нараснали със 70 процента, достигайки 1, 4 милиарда долара годишно.

                        Източник: сп.»Икономист» , 28.11.2024

▪ Кипърският пезидент Христодулидис посочи, че макар Кипър да не може да се присъедини към НАТО в момента поради възраженията, които Турция ще повдигне срещу потенциалното му членство,  кипърската Национална гвардия не трябва да бъде лишена от възможността да подобри отбранителните си способности с помощта на САЩ.

                        Източник: Асошиейтед прес, 28.11.2024

След изненадващата победа на десния екстремист Калин Джорджеску в първия тур на румънските президентски избори, Конституционният съд обсъжда евентуална анулация на изборите този четвъртък. Освен всичко друго се разглежда и жалба поради съмнения за незаконно финансиране на кампанията от победителя. Ситуацията се счита за рискована преди парламентарните избори в неделя.

                        Източник: Адевърул, G4Media.ro, 28.11.2024

▪  Почти всички политически партии в Северна Македония осъдиха инцидентите от 29.11. в Деня на албанското знамче в Скопие, когато държавния флаг на Северна Македония е измъкван от пилоните, късан и пален, което предизвика множество политически реакции в страната.

                        Източник: БТА, 29.11.2024

 

6.         ДИПЛОМАТИЧЕСКА СЛУЖБА         

С тържествен концерт в Посолството на Република България в гр. Рим на 14 ноември 2024 г. бе отбелязана 145-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.

                        Източник: mfa.bg, 15.11.2024

На 14 ноември 2024 г. Българското посолство бе домакин на благотворителна галавечер в подкрепа на Българската асоциация за борба с инсулта и афазията. Събитието бе организирано от Ротари Клуб Лондон и Британско-българската бизнес асоциация.

                        Източник: mfa.bg, 15.11.2024

На среща на министър Кондов и заместник- държавният секретар на САЩ поуправление и  ресурси Ричард Верма бе направен преглед на водещите елементи от стратегическото партньорство между България и САЩ с акцент върху сигурността и отбраната, енергийната сигурност и диверсификацията, двустранната търговия и инвестиции, иновациите, противодействието на хибридните заплахи и дезинформацията.

                        Източник: mfa.bg, 18.11.2024

На 18.11. заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова участва в редовното месечно заседание на Съвет „Външни работи“ на ЕС в Брюксел. Външните министри обсъдиха руската военна агресия срещу Украйна, ситуацията в Грузия, отношенията ЕС-САЩ, обстановката в Близкия Изток.

                        Източник: mfa.bg, 18.11.2024

За поредна година на 15 ноември 2024 г. Посолството на Република България в Румъния, заедно с дипломатическите представителства на Федерална република Германия и на Френската република организираха възпоменателна церемония в памет на загиналите български, германски и френски воини, погребани в Букурещ.

                        Източник: mfa.bg, 19.11.2024

Министърът на външните работи Иван Кондов взе участие в срещата на министрите на външните работи на държавите-членки на Централноевропейската инициатива (ЦЕИ) в Тирана. Министър Кондов подчерта подчерта важността на активното и приобщаващо регионално сътрудничество и добросъседски отношения, потвърди готовност за подкрепа и на следвоенното възстановяване на Украйна и силната подкрепа на България за разширяване на Европейския съюз.

                        Източник:  mfa.bg, 20.11.2024

▪  На 22 ноември министърът на външните работи Иван Кондов проведе телефонен разговор с израелския си колега Гидеон Саар. Министър Кондов подчерта, че българската страна се противопоставя на всички опити за политизиране на Международния съд и неговите решения. Издадените заповеди не разграничават отговорността за терористичната атака срещу Израел и легитимните действия на самоотбрана.

                        Източник: mfa.bg, 22.11.2024

На 20 ноември посолството на България в Белград бе домакин на брифинг за посланиците и военните аташе на страните-членки на НАТО в Белград, воден от екип от Главната квартира на НАТО в Брюксел и Военния офис за връзка на НАТО в Белград.

                        Източник: mfa.bg, 21.11.2024

На 26 ноември 2024 г. министърът на външните работи г-н Иван Кондов проведе среща с посланика на Япония в България г-н Хисаши Мичигами. Министър Кондов даде висока оценка за активизирането на сътрудничеството в икономическата сфера. Приветствано бе участието на България на предстоящото ЕКСПО 2025 в Осака.

                        Източник: mfa.bg, 26.11.2024

На 26.11.2024 г. посланик Стефан Димитров предаде на министъра на здравето на Черна гора, г-н Воислав Шимун, закупената със средства от българската официална помощ за развитие оборудвана линейка на обща стойност от 35 550 евро.

                        Източник: mfa.bg, 26.11.2024

Министърът на външните работи Иван Кондов проведе работна среща с д-р Мунира Ал-Халифа, генерален директор на Академията за дипломатически изследвания на Кралство Бахрейн.

                        Източник: mfa.bg, 27.11.2024

На 27 ноември 2024 г. в Анкара бе представен документалния филм за Ататюрк "Софийските години на Мустафа Кемал, 1913 - 1915" на журналистката Нахиде Дениз.

                        Източник: mfa.bg, 28.11.2024

На 28 ноември т.г. министърът на външните работи г-н Иван Кондов прие посланика на Китайската народна република г-жа Дай Цинли по повод отбелязването през тази година на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения.

                        Източник: mfa.bg, 28.11.2024        

Украинският външен министър Андрий Сибига и българският му колега Иван Кондов обсъдиха начини за по-нататъшно развитие на двустранното сътрудничество.

Изтоник: Укринформ, 30.11.2024

           

7.         БЪЛГАРИТЕ ПО СВЕТА

На 15 ноември 2024 г. в кметството на пражкия XII-ти район /“Моджани“/ се състоя официалното откриване на първия етап от познавателния проект на едно от сдруженията на българите в Чешката република – „Българска православна общност“, с наименование „Българска следа в Прага – Будители“. Бяха поставени четири информационни табели под имената на улици, кръстени на български личности и места в пражкия квартал Модржани.

                        Източник: mfa.bg, 18.11.2024        

На 16 ноември 2024 г. шведският женски хор „Перуника“, изпълняващ български народни песни, проведе концерт в църквата „Св. Архангел Михаил“ в гр. Упсала. Създаден преди 10 г., ансамбълът е дирижиран от почетния консул на Р България в Дания – музикантът Михаил Делчев.

                        Източник: mfa.bg, 18.11.2024

▪ Най-младата българска организация в Австрия, Societas Bulgarica, организира тържество, за да отбележи своя втори рожден ден. В рамките на събитието Ива Дойчинова представи книгата “Будителите днес”.

                        Източник: mfa.bg, 26.11.2024

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – „Съкровищата на България“. Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода „Съкровищата на България“ от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света.

                        Източник: lupa.bg, 28.11.2024

▪ Украинският град Мелитопол беше домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката без граници". Огромна роля за увеличаване българистичните студии в Урайна и украинските в България  играе и историческата комисия, която работи в рамките на сътрудничеството между БАН и Института по история на Украйна.

                        Източник: bnr.bg, 29.11.2024

▪ Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е в същината на седмата годишна среща "Българско слово, музика, багри и танц", която събра сънародници в Хамбург на 30 ноември.

                        Източник: bnr.bg, 30.11.2024.

▪ Второто издание на Фестивала на българите и потомците на българи в Аржентина ще се състои на 30 ноември в училище "Сан Хуан Боско" в аржентинския град Комодоро Ривадавия. 

                        Източник: bnr.bg, 30.11.2024.

 

8. АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ

Димитър Гърдев: Тръмп може да подейства като турбо ускорител за сплотяването на ЕС, https://bnr.bg/horizont/post/102072419/dimitar-gardev-tramp-moje-da-podeistva-kato-turbo-uskoritel-za-splotavaneto-na-es

Боян Чуков: Демократите са в паника, че Тръмп ще ги разследва и съди, затова сеят хаос и бъркотия, 20.11.2024,

https://epicenter.bg/article/Boyan-Chukov--Demokratite-sa-v-panika--che-Tramp-shte-gi-razsledva-i-sadi--zatova-seyat-haos-i-barkotiya/367901/11/0

▪  Боян Чуков за СИТУАЦИЯТА в УКРАЙНА, Как ще повлияе на войната използването от Киев на далекобойни американски оръжия; https://www.youtube.com/watch?v=HPGhvjqVMyk

Любомир Кючуков, дипломат, бивш зам.-министър на външните работи, пред „Труд news“: Напрежението между Вашингтон и Брюксел ще бъде по-силно, отколкото при първия мандат на Тръмп, https://trud.bg/%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%80-%D0%BA%D1%8E%D1%87%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B2-%D0%B4%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82-%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D1%88-%D0%B7%D0%B0%D0%BC-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D1%8A%D0%BD%D1%88%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4-news-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-/

Валентин Радомирски: Причините за изненадата на президентските избори в Румъния се коренят в задълбочаващото се разделение в обществото, Предаване Говори сега, 30.11.2024,  https://bnt.bg/news/valentin-radomirski-prichinite-za-iznenadata-na-prezidentskite-izbori-v-rumaniya-se-korenyat-v-zadalbochavashtoto-se-razdeleni-v379212-334617news.html

Димитър Гърдев: Отлагането на членството на Грузия в ЕС беше взривът, който предизвика протестите в Тбилиси , Предаване: Говори сега, 30.11.2024, https://bnt.bg/news/dimitar-gardev-otlaganeto-na-chlenstvoto-na-gruziya-v-es-beshe-vzrivat-koito-predizvika-protestite-v-tbilisi-v379219-334617news.html

Симеон Николов: С ВЪЗХОДА НА РАКЕТОСТРОЕНЕТО КЪМ ЯДРЕНА ВОЙНА, 30.11.2024, https://www.expert-bdd.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2921:2024-11-30-21-11-59&catid=18:--&Itemid=37

 

9. ДОКУМЕНТИ

СТЕНОГРАМА: Участието на президента Владимир Путин в пленарната сесия на 21–ото годишно заседания на Международния дискусионен клуб «Валдай» но тема на тема: „Траен мир – на каква основа? Всеобща сигурност и равни възможности за развитие през 21 век.“

https://ru.valdaiclub.com/events/posts/articles/vladimir-putin-prinyal-uchastie-v-xxi-zasedanii-kluba-valdai/

 

10. ИЗБРАНИ МИСЛИ

▪ Мирът е по–добъп от победата на коята се надяваш.

                        Френска пословица

▪ За разлика от Европа, където държавата е щеката на билярдната маса, в Америка държавата е една от топките в играта.

Човекът е скрит скъпоценен камък.

          Иванка Иванова, 11.11.2024

▪ Умният обича да се учи, а глупавият да поучава.

                        Чехов

▪ Умен е онзи отговор, който прекратява въпросите.

                        Елиас Канети

▪ Книгите са най–тихите и най–верните приятели, те са най–откритите и най–мъдрите съветници и в същото време най–търпеливите учители.

                        Чарлз Елиът

 

▪ Колко трябва да си мразиш езика и общата култура, за да признаеш писанияата на Фекалио Господинов за класна литаратура.

                        Елена Гунчева–Гривова, 13.11.2024

▪ Всички сме наясно, че на обикновения българин отдавна му е извадена душичката - държавният план за оскотяването му редовно се преизпълнява.

                        Кеворк Кеворкян, 17.11.2024

▪ Отиваме си бавно от земята,

от картата изчезваме дори,

разтваряме се тихо във мъглата,

дано да се събудим призори.

Дано изкочи четата на Ботев,

да чуем пак на Дрангов тоз завет,

че по стълбището мои мили братя,

отгоре надолу се събира смет.

 

Стефка Петрова , 20.11.2024г.

 

Пълен цинизъм: да оставиш всички гори да бъдат изсечени, а да вдигнеш данъка на старите коли, защото замърсявали въздуха.

 

11. „БИСЕРИ“ ОТ МЕДИИТЕ

▪  Постанвовката на пиесата на нобериста Бърнард Шоу «Оръжията и човека» е на път да  предизвика протест на проруските сили у нас.

▪ Проверка на фактите, рубрика в БНТ: Недялко Йорданов е чел пиесата «Оръжията и човека», следователно твърението, че пиесата на световноизвестния ирландски драматург Бърнард Шоу е обида за българите е манипулативно.

 

12. НОВИ КНИГИ 

▪  С поглед назад, Васил Марков, Издателство ciela, Цена 15 лв

 ▪ “Десет велики българолюбци”, Милена Димитрова, издателство Книгомания,  представена на 19 ноември в Националната библиотека Св. св. Кирил и Методий”. Цена: 18 лв

▪ Сборник Избрани статии от Петър Карлуковски, Издател «Бисер», представена на 28.11.2024 г. в Съюза на българскте журналисти.

 

13. ПРЕДСТОЯЩО:

▪ На 2 декември в гръцката столица ще се проведе Седмият кръг от гръцко-турските разговори в рамките на политическия диалог.

 

Среща на външните министри на НАТО ще се проведе на 3-4 декември в Брюксел.

Заседание на Съвета на министрите на външните работи на държавите–учаастнички в ОССЕ в Малта – 05–06. 12. 2024

Балотаж на изборите за президент в Румъния на 8 декември 2024 г.

▪ Очаква се решението за влизане на България и Румънеия в Шенген да бъде окончателно прието на заседанието на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи" на 12 декември.

▪  Президентските избори в Хърватска ще се проведат на 29 декември

 

30. 11. 2024, София

Адреси за изпращане на информации, сигнали, предложения, забележки, както и на материали за публикуване в expert-bdd.com : snikolow@abv.bg, тел.0888452140

Със стари броеве на двуседмичния информационен бюлетин можете да се запознаете на страниците на expert-bdd.com, папка „БДД“ и на csr-bg.com, Информационен бюлетин.


 

 

 CSR в ТВ – и радио –предавания

 

ПРЕПОРЪЧВАМЕ

 

Пестеливата суперсила

 

Сенчестият пазар

 

Косовският възел на Балканите

 

Десетилетието. В сянката на лидери, избори и войни

 

Gudrun Krδmer: Demokratie im Islam

 

The Constitution of Liberty

 

GCHQ. The uncensored story of Britain's Most Secret Intelligence Agency

 

Новое дворянство: Очерки истории ФСБ

 

Hein G. Kiessling, ISI und R&AW

 

Alexander Rahr, „Der kalte Freund – warum wir Russland brauchen: Die Insider-Analyse“

 

"Развилки новейшей истории России". Егор Гайдар, Анатолий Чубайс

 

Tom Koenigs, Machen wir Frieden oder haben wir Krieg?

 

"Was Muslime wirklich denken. Der Alltag, die Extremisten, die Wahrheit dazwischen"

 

"Weniger Demokratie wagen" , Laszlo Trankovits , Verlag der Frankfurter Allgemeinen Zeitung

 

Kissinger H. On China. The Penguin Press, 2011. - 586 p.

 

Helmut Schmidt: Religion in der Verantwortung.

 

 


csr.office@yahoo.com  

2009 Всички права запазени.                                                                                          Последна актуализация

  02.12.2024