ЦЕНТЪР ЗА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В СИГУРНОСТТА И МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

CENTER FOR STRATEGIC RESEARCH IN THE FIELD OF SECURITY AND INTERNATIONAL RELATIONS


БЮЛЕТИНИ 2018/19/20/21/22/
23/24/25

 
      Изследвания     Коментари     Новини     Кои сме ние     Контакт с нас     Галерия

 

СИГУРНОСТ

МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ

Ердоган държи ключа за Сирия, а Тръмп - за Украйна. Способни ли са на „лидерска дипломация“

Симеон Николов  29.01.2025

Няколко са причините, които правят належащо да се наблюдават тенденциите в отношенията между Турция и САЩ след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп. Сред тях се открояват проблемните отношения между двете страни след опита за преврат в Турция през 2016 г, въпреки съюзничеството им в НАТО, изключването на Турция от програмата за производство на американски F-35 , вследствие придобиване от Анкара на руски ракети С-400,  значението и ролята на страната в Черноморския  и Средиземноморския регион и политиката й спрямо Русия, събитията в Сирия, които откриха възможности за реализация на турски амбиции и плановете за Велик Туран на тюркските народи до 2045 г. С идването на Тръмп и търсенето на развръзка на двете войни, в Украйна и в Близкия Изток, се разкриват нови възможности за развитие на двустранните отношения. Въпреки, че Тръмп нарича Ердоган свой „приятел“, нещата бързо могат да се променят, ако действия на Турция нарушат плановете на президента на САЩ.

Интересите на двете страни се сблъскват в Сирия, въпреки че президентът на САЩ даде знак, че ще има интензивен диалог между Анкара и Вашингтон и след като той пое поста, призна, че  „В момента има много несигурност в Сирия.“, както и че  „Турция ще играе ключова роля“. Тръмп всъщност стана първият значим световен лидер, който директно заяви: Турция стои зад офанзивата от Идлиб и завземането на властта в Дамаск. „Те искаха това от много години и Ердоган го получи. Това е нормално, това е друг начин за борба. Знам, че тези хора, които влязоха, се контролират от Турция... Tурция ще държи ключовете на Сирия“.

Турция е твърдо решена да продължи силовите си действия срещу кюрдите, докато САЩ виждат в тях свои съюзници. Wall Street Journal твърдеше още през декември, че Tурция подготвя пълномащабна офанзива срещу сирийските кюрди, съюзници на САЩ в региона. В тази връзка някои сенатори дори призоваха за санкции срещу Анкара. САЩ се бият срещу Ислямска държава със Сирийските демократични сили (SDF), чийто основен гръбнак са Отрядите за защита на народа (YPG) .Турция определя YPG като "терористична организация" и настоява Съединените щати да прекъснат връзките си с групировката. Анкара предлага заедно с новата сирийска администрация да поеме контрола над затворите, където се държат бойци от ISIS.

САЩ заявяват, че ще изтеглят въоръжените си сили от Сирия /над 2000 души/, но ако Сирийските демократични сили (SDF) и администрацията в Дамаск не постигнат споразумение, тогава Турция ще продължи антикюрдските си операции срещу PKK и считането за нейно разклонение YPG, вместо да държи под контрол терористите от Ислямска държава и Тръмп би загубил подкрепата на Конгреса. Посланието на държавният секретар на САЩ Марко Рубио до Ердоган от 22 януари 2025 г. относно Сирия,  трябва да се разбира като предупреждение и искане на САЩ за стабилност в тази страна. Прекратяването на огъня между Турция и YPG според Рубио  трябва да продължи и въпреки че има въпросителни по отношение на новата администрация в Сирия.  Ако след руснаците и САЩ напуснат Сирия YPG ще трябва да направят компромис, а те трудно биха се отказали от исканията си за федерация. Министърът на външните работи на Турция Фидан твърди, че е необходимо разоръжаване на SDF и връщане на чуждестранните бойци в страните си, а арабските части на коалицията евентуално да бъдат интегрирани в сирийската армия. Повечето чуждестранни бойци са от Турция. Изявленията на Рубио са важни и поради една друга причина, а именно, защото показват, че САЩ възнамеряват да продължат сътрудничеството си със SDF в борбата срещу ISIS в краткосрочен план.

Друг  въпрос, който стои открит в отношенията между Турция и САЩ, е дали Вашингтон ще отмени санкциите заради закупените от Русия системи за ПВО С-400. След внесените промени това да не може да стане без действията на Конгреса, Турция трябва „да направи отстъпки“ за да бъдат вдигнати санкциите. Белият дом вероятно се опитва да усложни максимално руско-турските отношения. Но както казва турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар, решението на САЩ да въведат нови ограничения срещу Газпромбанк поставя Анкара, а не Москва, в трудна позиция.

Третата сфера, излъчваща напрежение в отношенията между двете страни е засилващото се стратегическо сътрудничество между САЩ, Гърция и Кипър. Само дни преди края на мандата си Байдън подписа указ, позволяващ по-евтини продажби на оръжия за Кипър. Новата администрация на Тръмп ще продължи тази политика, независимо от добрите лични отношения между двамата лидери Тръмп и Ердоган. Предполага се, че това се прави като средство за противодействие за да бъде сдържана Турция.

Политиката на САЩ към Иран и политиката на Израел към Сирия определено ще имат своето влияние. Ако се стигне до разпадане на Сирия, експерти не изключват и сблъсък между Турция и Израел, който впрочем вече контролира сирийска територия, вероятно в интерес на заселническата си политика.

Нов източник на колебание в САЩ възниква от ситуацията, че Турция е засилила позициите си в региона и че „мюсюлманите сунити, водени от Турция“, могат да получат по-силни позиции в Близкия изток вместо „шиитския полумесец“, който САЩ искат да отслабят. Впрочем, сунитските правителства в Близкия изток не харесват много Ердоган, толерират го, защото им се налага. Предстои да видим дали Анкара ще убеди екипа на Тръмп, че нарастващата роля на Турция в региона ограничава влиянието на Иран и че това е и победа за САЩ. Тръмп и Ердоган бележат идеологическо сближаване, но не могат да постигнат съгласие по въпроса какво следва. Това означава, че САЩ и Турция ще се съгласят да работят с Путин за прекратяване на войната в Украйна. Но те ще останат разделени по отношение на противоречивите си цивилизационни ангажименти в Газа.

Турция, Украйна и САЩ може също да имат възможност да работят заедно за възстановяването на Украйна, изграждането на нейната структура за сигурност и/или гаранции за сигурност, които да бъдат дадени на Украйна, ако в преговорите се стигне до такъв вариант. САЩ са заинтересовани от използване възможностите на Турция за поддържане сигурността в Черноморския регион в съответствие с приетата нова стратегия на Вашингтон и новите условия след приключване на войната в Украйна.

Според оценки от  Анкара, двамата лидери Тръмп и Ердоган ще останат в преки и чести контакти, както правеха по време на първия президентски мандат на Тръмп от 2017-2021 г., и ще поемат инициативата за разрешаване на всички проблеми, които могат да възникнат чрез „лидерска дипломация“.

 

 

CSR в ТВ – и радио –предавания

 

ПРЕПОРЪЧВАМЕ

 

Пестеливата суперсила

 

Сенчестият пазар

 

Косовският възел на Балканите

 

Десетилетието. В сянката на лидери, избори и войни

 

Gudrun Krδmer: Demokratie im Islam

 

The Constitution of Liberty

 

GCHQ. The uncensored story of Britain's Most Secret Intelligence Agency

 

Новое дворянство: Очерки истории ФСБ

 

Hein G. Kiessling, ISI und R&AW

 

Alexander Rahr, „Der kalte Freund – warum wir Russland brauchen: Die Insider-Analyse“

 

"Развилки новейшей истории России". Егор Гайдар, Анатолий Чубайс

 

Tom Koenigs, Machen wir Frieden oder haben wir Krieg?

 

"Was Muslime wirklich denken. Der Alltag, die Extremisten, die Wahrheit dazwischen"

 

"Weniger Demokratie wagen" , Laszlo Trankovits , Verlag der Frankfurter Allgemeinen Zeitung

 

Kissinger H. On China. The Penguin Press, 2011. - 586 p.

 

Helmut Schmidt: Religion in der Verantwortung.

 

 

БЮЛЕТИНИ 2018/19/20/21/22/23/24


csr.office@yahoo.com  

2009 Всички права запазени.                                                                                          Последна актуализация

  30.01.2025