ЦЕНТЪР ЗА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В СИГУРНОСТТА И МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

CENTER FOR STRATEGIC RESEARCH IN THE FIELD OF SECURITY AND INTERNATIONAL RELATIONS


БЮЛЕТИНИ 2018/19/20/21/22/
23/24/25

 

 
      Изследвания     Коментари     Новини     Кои сме ние     Контакт с нас     Галерия

СИГУРНОСТ

МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ

 

Оттегляне на САЩ от НАТО ще доведе ли  до военен сблъсък между Израел и Турция?

Симеон Николов, 11.04.2026

Тезите в дискусията по темата дали САЩ ще напуснат НАТО са силно преувеличени, а рисковете не са свързани толкова с европейските съюзници, колкото с баланса на силите и евентуален сблъсък между държави от югоизточна посока– Турция–Израел. САЩ нямат интерес от това да се откажат от влиянието си в Европа и огромните инвестиции вложени в лостовете за това влияние. Но сегашното правителство  действително обмисля изтегляне на част от войските си  от страните от НАТО и преразпределянето им в някои други европейски страни. Усилването на американското военно присъствие в Румъния вече е факт. Интересът към влиянието в Черно море и региона може да породи и намерения да дислоциране на американски войски и в България. Но също така важно за САЩ  е другото  основно направление - източното Средиземноморие и бъдещия баланс на силите между Турция и Израел. САЩ очакват, че Турция и Израел неизбежно се сблъскат в Сирия. Кипър и оспорваните морски територии между Гърция и Турция са другия рисков район. Да не забравяме, че геополитическите интереси на Египет, Турция и Гърция  се пресичат в Източното Средиземноморие и на либийската сцена. Отношенията между Египет и Турция са тясно преплетени с отношенията между Египет и Гърция.

Новата цел на Израел е Турция и дебатът за това дали САЩ ще напуснат НАТО, за да помогнат на Израел продължава, твърдят турски военни. Но те задават и въпроса, ще спазва ли Договора за НАТО държава, която атакува друга държава, докато текат дипломатически преговори? Очевидно визирайки преговорите между САЩ и Иран в Женева и началото на войната на 28. февруари.

Генералният секретар на НАТО Рюте беше попитан дали заплахата на Тръмп да унищожи иранската цивилизация го притеснява като дипломат. Вместо да отговори, генералният секретар на НАТО каза, че не коментира какво казват лидерите, а след това оправда заплахата, като каза, че това, което Тръмп прави в Иран, е много важно за сигурността на Израел и Европа. Рюте не прави този коментар от свое име. Той представлява, а решенията се вземат от основния орган на НАТО Северноатлантическия съвет.

 Бившият директор на Националния център за борба с тероризма на САЩ Джо Кент, който подаде оставка от поста си защото „не е могъл съвестно да подкрепи“ войната, започната от САЩ и Израел срещу Иран, заяви, че  планът на Израел да нападне Турция стои зад настояването на Тръмп за оттегляне от НАТО. Преди това той обяви, че Израел ще саботира двуседмичното временно прекратяване на огъня между САЩ и Иран, което включваше и Израел и се оказа прав. Впрочем бившият директор на Националния център за борба с тероризма на САЩ, Джо Кент, публикува своето твърдение, в което буквално се казва: „За съжаление, напускането на НАТО няма да бъде, за да се избегне чужда намеса; ще напуснем НАТО, за да можем да застанем на страната на Израел по време на евентуалния конфликт между Турция и Израел в Сирия. Това ще се случи, след като ни помогнат да свалим светското сирийско правителство и да назначим бивш лидер на АК/ИДИЛ за президент. Време е да спрем да играем ролята на подпалвач и пожарникар в Близкия изток; не си струва.“

Не закъсняха реакциите от турска страна, включително и от военните среди

Адмиралът в оставка  Джем Гюрдениз, очерта стратегическата разстановка, в която е  Турция по следния начин: „И докато Турция се готви за срещата на върха на НАТО, който се разпада правно, морално и физически, и докато тези в нашата страна, които подкрепят чуждестранни сили, продължават да хвалят НАТО безгранично, те все пак ще подновят вярата си, че САЩ и НАТО ще ни подкрепят, ако избухне война между Израел и Турция за Сирия. Ако Израел атакува турски войници в Сирия, член 5 от НАТО дори няма да бъде разглеждан. Турция може да разчита само на себе си в днешната конюнктура.“


 

 

 CSR в ТВ – и радио –предавания

 

ПРЕПОРЪЧВАМЕ

 

Пестеливата суперсила

 

Сенчестият пазар

 

Косовският възел на Балканите

 

Десетилетието. В сянката на лидери, избори и войни

 

Gudrun Krämer: Demokratie im Islam

 

The Constitution of Liberty

 

GCHQ. The uncensored story of Britain's Most Secret Intelligence Agency

 

Новое дворянство: Очерки истории ФСБ

 

Hein G. Kiessling, ISI und R&AW

 

Alexander Rahr, „Der kalte Freund – warum wir Russland brauchen: Die Insider-Analyse“

 

"Развилки новейшей истории России". Егор Гайдар, Анатолий Чубайс

 

Tom Koenigs, Machen wir Frieden oder haben wir Krieg?

 

"Was Muslime wirklich denken. Der Alltag, die Extremisten, die Wahrheit dazwischen"

 

"Weniger Demokratie wagen" , Laszlo Trankovits , Verlag der Frankfurter Allgemeinen Zeitung

 

Kissinger H. On China. The Penguin Press, 2011. - 586 p.

 

Helmut Schmidt: Religion in der Verantwortung.

 

 

БЮЛЕТИН

технологии, въоръжение, наука

Последен брой         

Предишни бюлетини 

1  2  3  4


csr.office@yahoo.com  

2009 Всички права запазени.                                                                                          Последна актуализация

  11.04.2026