ЦЕНТЪР ЗА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В СИГУРНОСТТА И МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

CENTER FOR STRATEGIC RESEARCH IN THE FIELD OF SECURITY AND INTERNATIONAL RELATIONS


          Изследвания     Коментари     Новини     Кои сме ние     Контакт с нас     Галерия

 

СИГУРНОСТ

МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ

Командосът и пилотът не са ченгета

Вместо празнично поздравително слово

Васил Попов

16.10.2008 г. в-н “Дума”

На 16 октомври е Денят на военната авиация, а на 18 октомври празнуват военните параиутисти. Тези дати не са избрани случайно, свързани са с бойни подвизи по време на войни. За тези събития и за участниците в тях сме разказвали многократно. Тази година обаче предпразничното настроение е помрачено от огорчението и обидата, нанесени на пилотите и парашутистите разузнавачи от текстова в закона за досиетата, които нарушават техните права. По този повод са съддадени инициативни комитети, които занимават с проблема различви държавни институции. Неотдавна информирахме за петиция до омбудсмана на Република България г-н Гиньо Ганев, подписана от комитета за защита на правата на военните разузнавачи. Сега подобни заявления са изпратили летците разузнавачи от ВВС и военните парашутисти радуеднавачи.
От името на военните летци въздушни разузнавачи и другите авиационни специалисти, служили във въздушното разузнаване документът е подписан от полковник летец (р) Камен Трендафилов. За военните парашутисти разузнавачи и другите специалисти от парашутноразузнавателните поделения на БНА заявлението е подписано от полковник (р) Никола Костадинов, кавалер на Орден за храброст, почетен председател на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите.
В документите е отбелязано, че влезлият в сила от 1 януари 2008 г. Закон за достъп и разкриване на документите и за обявяване принадлежността на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА (или както битува - Закон за досиетата) несправедливо засяга правана ва летци и парашутисти.
"Разузнавателни служби" във ВВС няма. Има екипажи и подразделения за въздушно разузнаване в частите на бойната ни авиация, отделен разузнавателен авиополк, както и поделения за радиолокационно разузнаване. Съгласно курсовете за бойната подготовка на родовете авиация от ВВС всички летци от изтребителната, изтребително-бомбардировачната, щурмовата, вертолетната и транспортната авиация, освен основните си задачи, изпълняват летателни програми за организиране и водене на въздушно разузнаване на обекти на противника по време на военен конфликт. Летците от разузнавателния авиополк изпълняват специални задачи от въздушното разузнаване, в това число аерофоторазузнаване и радиотехническо.
Целта на въздушното разузнаване, което се отличава със своята мобилност, е да достави за минимално време на командирите и щабовете на сухопътните войски, флота и ВВС необходимите им разузнавателни данни за въоръжените сили на противника, за тяхната дислокация, базиране и движение, както и сведения за военни обекти в тактическата и оперативната дълбочина.
Въздушните разузнавачи първи се явяват над вражеските обекти и ги разузнават, като понасят всичките рискове от ПВО на територията на противника.
Никъде в документите, регламентиращи дейността на въздушното разузнаване на ВВС като бойни устави, курсове по бойна подготовка, наставления, заповеди на министъра на отбраната и на командващия ВВС няма създадени органи и отдадени разпореждания за извършване на дознателска, следователска или някаква репресивна дейност спрямо граждани и няма извършвани такива.
Освен щатния състав - летци, инженернотехнически състав и различни авиационни специалисти, във въздушното разузнаване служат значителна част от наборни войници като авиомеханици, фотографи, дешифровачи, парашутисти и др. Те изпълняват войнския си дълг към Родината, а попадането им под удара на Закона за досиетата е явна недомислица на неговите автори.
Постановката на чл.2 от закона, само принадлежността към "разузнавателните служби на БНА" поставя военнослужещите от въздушното разузнаване на една плоскост с репресивните органи на Държавна сигурност, което не само е невярно и несправедливо, но представлява правен абсурд. Няма никакви доказателства, че на въздушните разузнавачи е възлагана репресивна дейност спрямо граждани и че такава е извършвана от тях. Който твърди горното, следва да бъде подведен за клевета.
Вредата от постановката на чл.2 от Закона за досиетата спрямо военнослужещите от въздушното разузнаване на БНА е несъмнена. Вместо да бъдем удовлетворени, че със своята отговорна, но същевременно тежка, рискова и вредоносна за здравето ни служба във въздушното разузнаване на БНА ние сме изпълнили своя дълг към Отечеството, ние сме дълбоко огорчени, че Законът за досиетата ни подлага неоснователно на публично опозоряване, с което ни се нанася тежък и незаслужен морален удар. И не само морален, възмущават се летците.
Преди или след службата си във въздушното разузнаван
е една немалка част от тях завършиха и друго висше образование и работят като юристи, инженери, лекари, икономисти и др. Някои кандидатстват за кметове и други длъжности в държавната или общинската администрация. Безспорно е, че обявяването им за принадлежност към "разузнавателните служби на БНА", в смисъла на Закона за досиетата, няма да бъде основание за гордост и ще се отрази неблагоприятно не само на техния авторитет, но и на възможността за резултатна работа и просперитет, което е незаслужено и несправедливо наказание за достойна служба на България.
Тези съображения и мотиви с пълна сила важат за военните парашутисти от рарузнавателните поделения на БНА. Нито по време на война, нито в мирно време парашутистите са получавали и изпълнявали задачи с репресивен характер. Тези достойни мъже на България през цялото времетраене на службата си са влагали всички свои сили, давали са здравето си, а мнозина дадоха и живота си единствено в името на родината, нейната цялост, независимост и просперитет. С какво заслужиха това недостойно оскърблевие, което им нанася законът за досиетата?
Засегнатите имат намерение на основание чл.7, ал.4 и чл.31, ал.8 от цитирания закон да атакуват решението на комисията като недопустимо по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Летциге и парашутистите от БНА настояват омбусманът да използва своите възможности и да сезира Конституционния съд на Република България да измени или отмени като неоснователни грешните постановки, залегнали в Закона за досиетата, отнасящи се до Военното разузнаване на БНА, в т.ч. за чиновете от Въздушното разузнаване и парашутноразузнавателните поделения.
Въпреки това нерадостно слово пилотите и парашутистите ветерани, както и техните наследници от днешните поколения, ще се съберат в дните на своя професионален празник, ще положат цветя, ще се поклонят пред паметта на героите. И в крайна сметка ще се повеселят за здраве, защото умеят да гледат от своята висота дори и на явните несправедливости.

 

 

 

БЮЛЕТИН

технологии, въоръжение, наука

Последен брой         

Предишни бюлетини 

1  2  3  4

 

ПРЕПОРЪЧВАМЕ

 

Пестеливата суперсила

 

Сенчестият пазар

 

Косовският възел на Балканите

 

Десетилетието. В сянката на лидери, избори и войни

 

Gudrun Krämer: Demokratie im Islam

 

The Constitution of Liberty

 

GCHQ. The uncensored story of Britain's Most Secret Intelligence Agency

 

Новое дворянство: Очерки истории ФСБ

 

Hein G. Kiessling, ISI und R&AW

 

Alexander Rahr, „Der kalte Freund – warum wir Russland brauchen: Die Insider-Analyse“

 

"Развилки новейшей истории России". Егор Гайдар, Анатолий Чубайс

 

 

Tom Koenigs, Machen wir Frieden oder haben wir Krieg?

 

"Was Muslime wirklich denken. Der Alltag, die Extremisten, die Wahrheit dazwischen"

 

"Weniger Demokratie wagen" , Laszlo Trankovits , Verlag der Frankfurter Allgemeinen Zeitung

 

Kissinger H. On China. The Penguin Press, 2011. - 586 p.

 

Helmut Schmidt: Religion in der Verantwortung.

 


csr.office@yahoo.com  

2009 Всички права запазени.                                                                                          Последна актуализация

  25.06.2016