ЦЕНТЪР ЗА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В СИГУРНОСТТА И МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

CENTER FOR STRATEGIC RESEARCH IN THE FIELD OF SECURITY AND INTERNATIONAL RELATIONS


          Изследвания     Коментари     Новини     Кои сме ние     Контакт с нас     Галерия

 

СИГУРНОСТ

МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ

 ПОТЕНЦИАЛЪТ НА „АЛ КАЙДА” ОСТАВА СЕРИОЗНА ЗАПЛАХА И СЛЕД ОТСТРАНЯВАНЕТО НА ОСАМА БЕН  ЛАДЕН

Симеон Николов

Еуфорията от успешната операция по ликвидирането на Осама бен Ладен провокира някои експерти и политици към погрешни изводи за по–нататъшната борба срещу тероризма и за потенциала от заплаха, който съдържа и може да развива

През последните години тероризмът получи ускорено и качествено развитие. Той излезе от етапа на конвенционалния тероризъм и премина в етапа на стратегическия тероризъм. Осама бен Ладен като ракета носител успя да направи пробив в този преход, осигурявайки идеологията и символа на тероризма. Но в практическата реализиация на новата стратегия на тероризма той вече не е така необходим. Кибертероризма не може да се направлява от планините на Пакистан. Достъпа до ядрени технологии –също. Стратегическият тероризъм има глобални цели, нови изисквания към логистичното осигуряване и подготоквка, средствата, с които си служи са много по–комплексни.

Освен това, международният тероризъм се превърна в многократно използван аргумент в международната политика. Още по време на кризата с Израел при опита на флотилията да пробие израелската морска охрана и достави хуманитарни помощи, нашият Център за стратегически изследвания предупреди, че е достатъчно да се вземе за повод подкрепа на Иран за „терористичните” според Израел организации като „Хамас” и „Хизбула” за да се реализира дълго планирания военен удар срещу Иран. В настоящата ситуация, отчитайки, че шиитско–сутински сблъсък може да предизвика по–голям пожар в региона, връщането на фокуса върху терористичните заплахи и оправдаване с това на евентуални последващи действия срещу Сирия и Иран, а може би и Пакистан, може да се окаже стратегически верен ход на САЩ.

И без ликвидирането на Осама бен Ладен, изглеждаше, че настъпват трудни времена за „Ал Кайда” по отношение на позиционирането й спрямо сегашните протестни движения, които са ненасилствени /с изключение в Либия/, популярни, интеративни и разполагащи с огромна човешка база. Същевременно обаче, радикалният ислям започна да се активизира и в новите революционни условия. Спорно е дали убийството на Осама бен Ладен няма да го активира още повече. А ако арабският свят бъде обхванат изцяло от ислямизация, това ще бъде представено включително и от експертите като поражение на Запада. А то ще е победа за „Ал Кайда”, следователно е в нейн интерес. Освен това, подобно развитие ще се отрази на развитието на ислямизацията и в съседни райони, включително и в Южна Русия. Разочарование от „революциите” ще даде нови шансове и възможности на „Ал Кайда”.

 

Силата на терористите нараства, а не отслабва, независимо от загубата на лидери и изпълнители. Днес те намират съмишлениците си и цели организации със сходни цели значително по–бързо чрез интернет. Така силата на отделния терорист може за кратко време да нарастне хилядократно.  Досега в терористични актове по света бяха замесени над 300 различни групировки. Те са все по–добре организирани.

 

Освен мрежовата й структура и непредсказуемия характер на терористичните актове, трябва да се има предвид, че „Ал Кайда” разполага с огромен брой добре подготвени кадри по цял свят. Още на 11 септември 2001 г., когато бе осъществен атентата в САЩ, „Ал Кайда” разполагаше с така наречените „спящи клетки” в 60 страни по света. Никой не знае, къде са подготвените в Афганистан още по времето на талибанския режим хиляди терористи от цял свят. Някои експертни данни сочат, че активните терористи, на които може да се разчита във всеки един момен са над 10 000. Дори това е сравнително малко, като се има предвид, че само в Ирак „армията” на Ал Кайда наброяваше 16 000 души. След поражението й в Ирак обаче, терористичната организазция се престпруктурира и набира сили. Тя има над 40 полеви командири, две трети от които са в Афганистан и Пакистан. Около 2000 бойци се завърнаха в Йемен и намериха работа дори в полицията и разузнаването, което обяснява толерирането на организацията. Свидетелство за реално преследване на нова стратегия е обединението на „Ал Кайда” в Саудитска Арабия и „Ал Кайда” в Йемен в нова организация „Ал Кайда” на Арабския полуостров. През 2010 г. тя създаде емират в провинциите на Йемен– Алян, Шабва, Мариб. Тук се намират и важни лагери за подготовка на джихадисти. Освен в Йемен и приграничните райони на Афганистан и Пакистан, подобни лагери има в Сомалия, Филипините, Чечня и други страни. Издават дори собствено списание– „Inspire” в обем около 70 стр. През 2010 г. излязоха първи и втори брой на списанието

Сред новите важни тенденции са усъвършенстваните методи и привличането на европейци в редиците на терористите. Работата им напомня методите на разузнавателните служби, например при дългогодишната целенасочена работа по привличане, подготовка и внедряване на човек в обект, избран за цел. Например случайно разкритият инженер в атомна електроцентрала в САЩ или специализираната подготовка във военновъздушно училище на участвали в атентата на 11. 09. 2001 година. Благодарение на активната антитерористична дейност бяха разкрити много случаи на привлечени граждани  от европейските страни, които преминаха подготовка в лагери в Близкия Изток. Великобритания се превърна в център за набиране на бъдещи терористи– англичани, албанци, швейцарци и др.  Нещо повече, някои от тях достигнаха ръководни постове: например Адам Гадан от Калифория стана шеф по пропагандата на „Ал Кайда” за Запада.

 

Отчитайки потенциала на „Ал Кайда” трябва да признаем, че и много екстремистки организации по света се самоидентифицират с нея или използват идеологическата й надстройка, например в Индонезия и Испания. Тоест те ползват и ще продължават да използват в бъдеще „марката” Ал Кайда”.

 

Освен старите „спящи клетки” в 60 страни по света, за които стана дума, „Ал Кайда” усилено изгражда и нови такива. Експерти в НАТО и ЕС като австриеца Фридрих Щайнхойзлер например в книгата си „Европа–цел на терора” от началото на  2011 г., споменава: „В Полша, България, Румъния и Чехия се създават нови ислямистки терористични клетки.” Книгата на Юрген Елзесер „Как джихадът дойде в Европа” също разкрива интересни данни за подготвените в Босна терористи, участвали в атентатите на 11 септември 2001, за хилядите воювали на Балканите муджахедини, въоръжени и внедрени от ЦРУ и др. Трябва да се има предвид и това, че в съседни на България страни има активни терористични организации- в Турция са три на брой, а в Гърция – две.

Склонността на мюсюлманите в Европа към радикализъм нараства: Т.н. 33% от турците в Германия са готови да извършат насилие в името на исляма. Във Великобритания 16% от мюсюлманите са готови на същата стъпка, посочва Алекс Алексиев в лекцията си в Дипломатическия институт към МВнР на Р.България. Статистиката на 42 предотвратени терористични актове от САЩ, при които всички атентатори са били родени в САЩ  потвърждава по–различна тенденция от тази, която битува или бе наложена в представите ни. Младите мюсюлмани в Европа все повече ще бъдат подходяща среда за набиране на терористи, а някои и сами ще се превръщат в такива. Особено след силовото ангажиране на Франция и Великобритания в Северна Африка. Характеристиките на положението на радикализиращото се младо поколение мюсюлмани например във Великобритания, Франция и др. европейски страни удивително напомнят тези на младежите от Северна Африка и Близкия Изток: безработица, социална изолация, липса на перспектива за развитие. Същевременно именно в такива европейски страни силно се разраства десният екстремизъм. В Уелс и Шотландия нощно време се маркират с боя вратите на къщите, които трябва да бъдат запалени. Сблъсъците тепърва ще нарастват.

 

Друга съществена страна, която се подценява особено сега в първоначалния момент на еуфория от ликввидирането на Оснама бин Ладен е свързана с целите и средствата на терористите. Вярно, че досега те не са употребили ядрено оръжие, но има редица доказателства за органинизирания им стремеж към придобиване на такова. Както обикновено във всичките си действия и в това направление „Ал Кайда” изпреварва антитеростичните мерки на Запада и има по–дългосрочно планиране. Те се опитват легално да сложат ръка на уранови находища в Африка, чрез подставени лица, след като нападението върху мините в Гана и нападението в ядрения център в Южна Африка не бяха особно резултатни. Досега има 25 случая на опити за снабдяване с ядрен материал, от който може да се създаде атомна бомба. От държавни органи и служби те са пресечени и са заловени  общо 38 килограма такъв материал. Вярно, че за една бомба са необходими около 50 кг, но знае ли някой колко други случаи са останали неразкрити?! /Най–големите количества са констатирани при опит за изнасяне в Челябинск /Русия/– 18,5 кг през 1998 г., а е конфискуван материал от 3,6 кг плутойний на летище Мюнхен през 1994 г. В България, град Русе имаше подобен случай на 29.05.1999 г. само на 10 грама обогатен до 72,7% уран./

Експертите предупреждават за големите поражения, които биха нанесли целенасочено разпространени зарази, отравяния на води и храни и др. Зачестиха  т. н. кибернетични атаки, най–голямата от които в Естония, друга такава през 2010 в Иран и т.н., чрез които се постига срив на управлението, банките, електрозахранването, действията на войските и полицията и т.н. Разбира се, трябва да се прави разлика между кибер–война, кибер–престъпност и кибер–тероризъм. При атаката в Иран освен предположението за участие на разузнавателна служба на чужда държава, има версия, че атаката може да е била и репетиция на терористична група, планираща подобна в по–голям мащаб в САЩ или Европа. Много вероятно е в бъдеще да се комбинират традиционни терористични атаки с кибер–атаки, които да попречет на компонентите, които задейстнват спасителни, снабдителни и други операци.

Техническите постижения бързо се усвояват от терористите. Има сигнали за интереса им към безпилотните летателни средства, които от разузнавателни се превърнаха и в ударни, а големината им– от миниатюрни до многотонни самолети, позволяват да  бъдат насочени към всеки отворен прозорец или АЕЦ, военен обект или градски център. 

Нарстна бойният опит на терористите и операциите им стават все по–перфектни. Някои експерти обясняват това с хилядите заврънали се от Ирак и Афганистан и установили се в Йемен и Алжир например, а от там проникващи и в Европа.

Противодействието на службите за сигурност постигна не малко успехи, които по понятни причини не винаги се огласяват. Първоначално изглеждаше невъзможно внедряването на агенти под прикритие сред терористите, но именно чрез такива в лагерите за подготовка беше добита интересна информация. Когато например се готвят водолази за подривна дейност, очевидна става носасочването към съответния тип обекти. В резултат на предотвратени терористични атаки и арестувани терористи също беше събрана немалка и интересна информация, разкриваща методите им на действие.

 

Стратегическият тероризъм има много по–голямо медийно и социално–икономическо въздействие от конвенционалния тероризъм. Самият страх вече е успех за тероризма. А ако си дадем сметка, колко много неща се промениха след 11. 09 2011, ще стигнем до извода, че той продължава да ни носи значителни загуби. Само преминаването от степен на опасност „жълта” във втората степен „оранжева” струва на САЩ 1 милиард долара седмично! Да не говорим за постоянно ограничаваните ни права, като изискванията на САЩ за предоставяне на лични данни, на което европейците се съгласихме, съдържащи 130 подробности за едно лице, включително за кредитните ни карти и предпочитаното ястие в самолета. По–трудно се забелязват другите промени– в противопоставянето на отделни групи от населението една към друга и особено в загубата на доверие у населението към държавата.

 

            Съществува реална опасност Европа да се превърне от място за набиране, на терористи, легендиране и получаване на образование, „спящи клетки” и логистична подкрепа в обект на терористичти атаки с далеч по–голяма сила и честота, отколкото тези в Мадрид и Лондон. През 2009 г. в Европа са били подготвяни, проведени или осуетени 294 терористични атентата. Броят им не показва резки промени, но броят на жертвите чувствитевно нараства.

            Самите принципи на подход на терористите „приспиват” бдителността на населетнието. Ударите винаги са неочаквани, изненадващи, показват стремеж към изобретателност, владеене на високи технологии, но същевременно и използване на традиционни средства, търсене на възможно най–голям ефект с многобройни жертви и международно медийно отразяване. Напоследък е характерно и провеждането им едновременно в няколко обекта, тоест серийно или верижно.  Операциите се подготвят в продължителен период, така че със сигурност можем да считаме, че вече са в ход такива, на които ще станем свидетели през 2012–2013 г.

            Изключително важно е сътрудничеството с разузнавателните служби на страните от Близкия Изток и Северна Африка. В редица случай по сигнали от тези служби са предотвратявани терористични атаки в Европа.

            България е уязвима както всяка европейска страна, член на НАТО, съюзник в коалицията в Афганистан, макар и да не е първостепенна цел, освен ако не може да се предизвика международен ефект, чрез терористичен акт на наша територия. Противниците на тази теза трябва да имат предвид, че „Ал Кайда” в Алжир например отдавна не прави разлика, дали отвлечените за откуп европейци, чрез което си набавя средства за оръжие, са французи или граждани на други страни от ЕС. 

Потенциални цели са т.н. критични инфрастуруктурни обекти като АЕЦ Козлодуй, нефтопреработвателни и химически компании, пристанищата във Варна и Бургас, летищата, газопроводи, съвместните военни бази за подготоквка на американски и български въоръжени сили, дипломатическите представителства на най–уязвимите държави– САЩ, Великобритания, Франция, Итавлия, Холандия и Испания,  места на струпване на много чужденци като туристически центрове и международни панаири и др.  

            Поводът да говорим отново за тероризма би трябвало не само да повиши вниманиеито ни, но и да доведе да преразглеждане на някои въпроси по активната разузнавателна дейност и координацията на държавните ведомства. Освен на риска от развиване на радикален ислям в България, трябва да се обърне внимание на възможностите за използване на ромското население за терористични цели, за което предупреждават експерти по тероризма коментирайки ромското население в Унгария и Франция.  България има и може да предложи свои оригинални решения като например „Защита на пристанища”, апаратура за блокиране на самоделни взривни устройства, уред за откриване на експлозиви и много други.

            Проблемът всъщност е, че като че ли светът вече цели десет години полага повече усилия в отбранителен план за защита от тероризма, вместо в политики за това, такъв да не възниква и да не може да се развива.

 

 

 

 

БЮЛЕТИН

технологии, въоръжение, наука

Последен брой         

Предишни бюлетини 

1  2  3  4

 

ПРЕПОРЪЧВАМЕ

 

Пестеливата суперсила

 

Сенчестият пазар

 

Косовският възел на Балканите

 

Десетилетието. В сянката на лидери, избори и войни

 

Gudrun Krδmer: Demokratie im Islam

 

The Constitution of Liberty

 

GCHQ. The uncensored story of Britain's Most Secret Intelligence Agency

 

Новое дворянство: Очерки истории ФСБ

 

Hein G. Kiessling, ISI und R&AW

 

Alexander Rahr, „Der kalte Freund – warum wir Russland brauchen: Die Insider-Analyse“

 

"Развилки новейшей истории России". Егор Гайдар, Анатолий Чубайс

 

 

Tom Koenigs, Machen wir Frieden oder haben wir Krieg?

 

"Was Muslime wirklich denken. Der Alltag, die Extremisten, die Wahrheit dazwischen"

 

"Weniger Demokratie wagen" , Laszlo Trankovits , Verlag der Frankfurter Allgemeinen Zeitung

 

Kissinger H. On China. The Penguin Press, 2011. - 586 p.

 

Helmut Schmidt: Religion in der Verantwortung.

 

 


csr.office@yahoo.com  

2009 Всички права запазени.                                                                                          Последна актуализация

  25.06.2016