ЦЕНТЪР ЗА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В СИГУРНОСТТА И МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

CENTER FOR STRATEGIC RESEARCH IN THE FIELD OF SECURITY AND INTERNATIONAL RELATIONS


БЮЛЕТИНИ 2018/19/20/21/22/
23/24/25

 

 
      Изследвания     Коментари     Новини     Кои сме ние     Контакт с нас     Галерия

СИГУРНОСТ

МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ

 

Elon Musk и неговото влияние върху американо-китайските отношения

Борислав Сретков, 01.02.2025

Великолепното изхвърляне на Elon Musk, с пряка критика, че консорциумът от американски топ технологични концерни, комуто се възлага големият проект в САЩ за 500 милиарда долара за развитие на технологиите за Изкуствен интелект през следващите пет години, ни заставя да напишем няколко разяснителни страници, кой е този млад, иновативен и преуспяващ бизнесмен.

Първо, изказването му, че „с пари за този огромен проект, участниците в него не разполагат“ е безпрецедентно.

Второ, той директно атакува и президента на САЩ, подчертавайки косвено, че е популист и не познава материята. А тя е най-важната и е свързана с финансите или по-точно с идеите на Супер Групата по Специални интереси, FINTech.

Трето, той не се срамува да подскаже на света, а и на Пекин, че вътре в кухнята, в кокпита на Глобалния Централизиран Капитал, свързан с технологиите на бъдещето, включително и с бъдещите крипто пари, цари неразбория, непрофесионализъм и се поднасят на обществеността и неверни неща.

Четвърто, бидейки по наше мнение недостатъчно опитен, а и достатъчно наивен, той опитва да се позиционира като по-важен в момента от президента Тръмп. И може би да му подскаже, че не случайно е преминал от лагера на Байденовата администрация, през последните две години в този на Републиканците. А не е хвърлил на въздуха и  милиони долара, като най-голям спонсор в предизборната кампания на Тръмп.

Elon Musk се сочи днес за най-богатия човек в света с нетна стойност от 429 милиарда долара. Има един принцип в големия бизнес, който най-добре го обясняват през тези години руски политолози и икономисти, които в знак на протест са напуснали Русия. Те казват така: „Когато един човек стане мултимилионер за да съществува той трябва да разполага с крыша.“ Това е точно така и днешният руски икономически модел е прекрасен пример. Но ние добавяме, че когато милионерът се превърне в милиардер, без значение в коя точка на земното кълбо живее и оперира и на него задължително му е необходим „крыша-покрив“, разбирай защита. Глобалната парично-финансова конструкция е толкова сложна конфигурация, че след това изказване на Musk, започваме да си мислим, че и той не я познава. За нас е учудващо, че бидейки мулти милиардер и зает активно в пет основни големи технологични бизнеса, той се хваща на неблагодарната игра да се превърне в един чиновник. Той пледира, че се е наместил на най-ключовото съветническо място и с определени правомощия на новия президент и с няколко и други изказвания, постоянно желае да подчертае, че едва ли не той „ще управлява влака“ на американския елит и политика. За нас е ясно, че от 2018 година, цялата американска всестранна финансова и технологична политика се формулира и провежда на фона на двете големи войни с Китай – валутната и технологичната. Но нито първата, нито втората, Вашингтон не би бил в състояние да я води като самостоятелен играч, нещо, което се мъчи да внуши Доналд Тръмп. Конците в тези две войни на Запад се дърпат от Глобализираният Централизиран Капитал и за неговото „Политбюро в Сянка“, ние от 30 години ползваме метафората – Кумчо Вълчо.

Elon Musk си е избрал неблагодарния пост на Шеф на Управлението за държавна ефективност – Department of Government Efficiency. При това е подбрал формата на съветник, което автоматически го изключва от списъка на държавните служители. На този терен той поема неразрешимата задача да свие чрез рационализация държавните разходи в САЩ с 2 трилиона долара. Той си е завоювал и една друга позиция, която ние намираме в средносрочен план за правилна, а именно позиционирал се е със своята компания Tesla в Китай. И реалността е, че няма в момента друг американски бизнесмен, който притежава качествени контакти в Пекин и на първо място в Политбюро на ККП. Но накратко да разкажем, какъв бизнес има Musk в Китай и най-важното, какви изводи бихме могли да извлечем от това. Защото и през миналата година, в хода на ожесточени антикитайски санкции, той открито определя себе си като „Kind pro-China“, или настроен прокитайски.

Най-известната инвестиция на Elon Musk в Китай е неговата Gigafactory за електромобили Tesla в Шанхай. Тук Tesla в огромен завод произвежда над 50 процента от електромобилите си. През 2024 това са 916 000 броя. Китай е вторият по големина пазар за Tesla. През миналите 2-3 години този пазар е поел 35 до 40% от общите  продажби на компанията. През 2024 е постигнат рекорд с продажбата на 657 000 електромобила на Tesla в Китай, на фона на общо спадане на глобалните продажби на тази американска компания. Или единствени китайските купувачи се увеличават в глобалната реализация на продукцията на Tesla. Статистиките показват, че много държавни институции в Пекин, включително и провинциалните китайски правителства са сред водещите в списъка от купувачи на електромобили Tesla. За сравнение си спомняме периода, когато до 2017 година целият административен и политически елит в Пекин ползваше автомобили AUDI и BMW.

По данни от фирмен доклад на Tesla от октомври м.г. производството на компанията е разпределено географски и в количествено изражение така:

-        В Шанхай се произвеждат Модел 3/Модел Y – над 950 000 броя

-        В Калифорния, САЩ се произвеждат Модел 3 -      550 000

Модел S/Mod.X-  100 000

-    В Германия, Берлин,                      Модел Y      -        375 000

-    в Тексас, САЩ                                 Модел 4      -        250 000

Модел Cybertrack -       125 000 броя

През 2024 година Tesla е изградила завод с инвестиция от 198 млн. $ и капацитет за 10 хиляди електромобила Megapack в Шанхай.

Второ, през юли миналата година Tesla прави друг пробив и регистрира в Китай посредническа (брокерска) застрахователна компания. Но защото брокери нямат право сами да осъществяват в Китай застрахователна дейност и услуги, те използват вратичката, че брокерските фирми имат опцията да партнират на местни застрахователни фирми и да предлагат чрез тях свои продукти и услуги.

Трето, в Китай започва производство – сборка – на хуманоидния робот Optimus на Tesla. Концепцията е цялата мрежа за пласмент на робота да е съставена от китайски фирми.

Elon Musk не е навлязъл в Китай със социалната си медия „X“, която е забранена в Китай. Фирмата  му Neuralink, специализирана в технологии за интерфейси „мозък-компютър“ и компанията му Space X satellite internet network Starlink, както и The Boring Company, специализирана в пробиване на тунели не са представени на пазара в Китай.

В големия спор по TikTok, Musk се изказа против забраната на тази китайска социална медия в САЩ, позовавайки се на свободата на словото. Но успоредно с това наблегна, че „не може TikTok да се допуска да оперира в Съединените щати, а неговата социална медия „X” да е забранена в Китай, което означава дебаланс“. Не би могло да кажем, че не е прав, но успоредно с това би могло да изредим една дузина примери, показващи как в Глобалната властова игра, американците успяват да създават чрез силата на долара и предимствата в ключови технологии дебаланс в много посоки. Спрямо развиващите се страни, спрямо бившите социалистически страни и разбира се спрямо цялото технологично, финансово и политическо ядро на Европейския съюз, формирано около Германия, Франция, Холандия, Италия и Скандинавия. И на първо място срещу Китай. Именно поради големите видими и прикрити дебаланси, в света се водят двете големи войни – валутната и технологичната.

Пробивът и зависимостта на Tesla

Когато през декември 2019, Musk открива своята Gigafactory в Шанхай, първи секретар на ККП в Шанхай е Li Qiang. Днес Li е министър-председател на Китай, и е в Постоянния Комитет в Политбюро на ККП, измежду само 7 члена. И разбира се лично подбран и изтеглен в тази ключова позиция на последния конгрес от Си Дзинпин. Когато Tesla се появява и навлиза със свое производство в Шанхай, е известно, че местното ръководство на ККП е било подчертано гостоприемно към американската компания. И тя става първата чуждестранна компания, която получава разрешение да построи в Китай свой завод, 100% собствен и без никакво участие в него на китайска фирма партньор. Тук следва нещо много интересно, което ние не бихме могли да свържем логично с големите милиарди на Elon Musk. В периода 2019 до юли 2020, Tesla получава ниско лихвени заеми от държавни китайски банки на обща сума около 20 милиарда юан (1 $ = 7.19 юан). До тук е ясно. Китайската държава, на най-високо ниво допуска технологичния американски концерн Tesla, създавайки му прекрасни правни, финансови и организационни условия. Не можем да кажем друго, че става въпрос за големи интереси и де факто приемане на технологичната фирма и самия Elon Musk в големия китайски „бизнес Клуб“, управляван от върха на ККП. И за да има трайност и стабилизиране на тази производствено-технологична, китайско-американска комбинация, през април 2024, Tesla е подписала договори с китайски  кредитори отново за 20 милиарда юан. Важно е да се отбележи, че тези кредити са насочени в покриване на производствени разходи в Gigafactory, но и за покриване на финансови задължения. Това е видно от декларацията на Tesla, подадена през септември 2024 пред Security Exchange Commission, SEC на американската държава. А тя показва, че „лихвата по тези кредити е с 1,18% по-ниска от официалния лихвен процент на Националната Банка на Китай.“

Нашето мнение е, че присъствието на Tesla би било добре дошло за всяко едно провинциално правителство в Китай, не на последно място и по темата заетост и дори данъчни постъпления. Но късметът в един луксозен вариант е бил подарен на Шанхай. И това не е взето като решение чрез лотария. Това е едно решение на висшия икономически мениджмънт в Пекин да получи допълнителни знания, енергия, технологии, опит от водеща световна компания в областта на електромобилите и интелигентните автомобили. И това напълно се вписва в големите китайски усилия в продължение на последното десетилетие да се развива и подкрепя с всички сили развитието на местната индустрия и собствената и доставна верига на електромобили. Известно е, че безплатен обяд на света няма и Elon Musk е помогнал много на тази китайска индустрия в доставянето на нови технологии, ноу хау и знание, чрез директно обучение на много ключови за производствения процес не само тесни специалисти, но и китайски менажери. Tesla създава на място в Китай отлична доставна верига, която е известна като „4-hour supply chain“, включваща от района на огромния Шанхай само местни поддоставчици. Става въпрос за една първокласна екосистема на поддоставки, която осигурява 95% от всички детайли за производствения процес. В допълнение към това е известно, че почти всички 20 хиляди заети в Gigafactory са китайци от района.

Но това, което Musk би трябвало да знае е, че в Китай във всички отрасли съществува остра, безмилостна конкуренция. Основният модел на Tesla, Шанхай среща страхотна конкуренция от друг китайски производител – BYD. Тази много агресивна на пазара фирма, изпревари в края на 2023 година Tesla по глобални продажби. А моделът Xiaomi SU7 изпревари през 2024 по продажби модела 3 на Tesla. Отделно Tesla купува батерии от Китай за своя завод в Невада, САЩ.

В книгата ни „Загадката Китай в новия световен ред“, пишем за зависимостта на Tesla от Китай следното: „На 8 август 2023 излезе едно много качествено японско проучване за мястото и ролята към 2023 на САЩ и Япония в доставните вериги на литиево-йонни батерии. Анализът прави изводи по отношение на сигурността в икономиката на това важно стоково поле. И отговаря на въпроса Кой е обезпокоен и силно притеснен от развитието на ΄войната за белия диамант΄ - лития. Това са Съединените щати. Японците са използвали тънкостите на Изкуствения интелект и изваждат всички достъпни публични данни за броя на доставчиците и доставките до 5-то ниво, заети в производството на електромобили. И вземат на фокус американския концерн Tesla. Какъв е резултатът? В доставки към Tesla и производството и на електромобили са ангажирани точно 13 428 (тринадесет хиляди четиристотин двадесет и осем) фирми. Това е голяма мрежа от поддоставчици от цял свят. 22% от тези фирми са американски и 17% са от Китай. Следват фирмите от Япония със седем процента дял, Южна Корея с 5% и и 28% от други страни. До тук добре. Китай е на второ място със съществен дял поддоставчици. Но когато се погледне с фокус към акумулиращите батерии и рафинираните неметални части – зависимостта на Tesla от Китай изведнъж скача на 40%...Така поднесените данни ни показват, че китайските фирми имат по-голямо влияние върху акумулаторните батерии и свързаните с електромобилите технологии, отколкото тези от САЩ, Япония, Южна Корея и Индия. И е направен извода, че Китай държи сърцето на производството на електромобили в американската Tesla. Не случайно в текста на анализа е използвана метафората: Tesla окована в ΄Червена верига΄.“

Примерът с бизнес отношенията между американската Tesla и индустриалния комплекс в Китай показва много неща.

Първо, че една доставна верига най-бързо би могла да възникне в икономически модел, който допуска инициатива, рискови инвестиции, поле за иновация с участието на таланти, долу на фирмено ниво, но в съчетание със стратегически процес на планиране и финансов гръб, горе на ниво силна държава.

Второ, създаването на силна, контролирана доставна верига, монополизира по дефиниция определени сегменти от производствения процес, в която и да е световна компания и я оковава във верига на зависимост. Ние не трябва да се учудваме, че американската Tesla, която е водеща в определени авангардни технологии на новото автомобилостроене, разполага с пул от таланти е попаднала по свое желание в мрежата на огромния Шанхай. Учудващо е, че мулти милиардерът Elon Musk, получава китайки кредити за да поддържа производствения процес на своята Gigafactory и най-вече да обслужва и финансовия й дълг. От друга страна, не ни учудва фактът, че китайците осигуряват привилегировано кредитиране на Elon Musk за дейността му в Китай. Но разбираме и това, че от това технологично и производствено сътрудничество по-големите изгоди се генерират за китайските партньори. А е видно с просто око, че екосистемата, създадена с всестранната помощ на Tesla в Китай се превръща от шанхайска в национална китайска. В същото време не възниква подобна в САЩ или Западна Европа.

Тази тема има и друг аспект, а той е ценовият. Ние разбираме, че сред големите купувачи в Китай на електромобили Tesla са държавни и провинциални институции и разбира се групата китайски богаташи. Подобен е и пазарът в САЩ и Европа. Но китайското автомобилостроене днес по правило постига при сравнима мощност и размери на електромобила една два пъти по-ниска себестойност. Или китайските крайни продукти на пазара на електромобилите управляват конкурентно ниски цени, които биха могли да издържат и на 100% вносно мито при моделите, които могат да си позволят обикновените американци или европейци. Това е тема, която съпровожда актуалната търговска война между САЩ и Китай и ни подсказва, че в средносрочен план, Китай или ще принуди много западни концерни да отстъпят от своите и международните пазари, да съкратят работни места, или по пътя на вносните мита, за две години администрацията на Тръмп да увеличи инфлацията в целия западен неолиберален икономически модел и стандартът на живот за всички освен супер богатите сериозно да се влоши.

Видно е, че Musk е изпратен със свои производства в Китай да тества бизнес терена в едно от новите технологични направления – това в сектора Транспорт. Силните му позиции в космическите технологии са запазени за новите програми на НАСА и Пентагона. Ние не подценяваме ролята на Elon Musk в областта на новите технологии, но не можем да бъдем сигурни, че той е човекът, който би определял политиката на САЩ спрямо Китай. Самият факт, че той бе изпратен на течение да се занимава с държавните разходи на американската държава, вече ни показва, че и той не е член на Политбюро на Глобалния Централизиран Капитал, а просто е негов пратеник и то само на две основни технологични полета. Защото тези, които управляват големите глобални пари, никога не се показват под прожекторите и в медиите, няма и да се покажат. А по ролята и влиянието на Elon Musk върху актуалните отношения между САЩ и Китай се пише достатъчно много и в двете страни.

Професор Wu от елитния университет Fudan в Шанхай пише в края на януари: „Не съм сигурен колко би могъл Elon Musk да допринесе пред Доналд Тръмп за подобряване на двустранните отношения, защото хардлайнерите около Тръмп също имат думата…Elon Musk може би е много внимателен в използване влиянието си върху Доналд Тръмп. Ако той натисне Тръмп твърде силно по темите Китай, то това би могло да опъне техните отношения и окончателно да свие неговото влияние.“ На форум в Пекин, същият професор предупреждава: „Ние не можем да приравним нагласите на едно лице към Китай, с цялата американска политика…Дали той планира да инвестира с Tesla в Китай или да напусне след като получи някои ползи и предимства. От това, което съм чул, ситуацията е доста комплицирана.“

Напълно прав е професор Wu. Ситуацията е не само доста комплицирана, но супер комплицирана. И добавяме, че на терена на технологичната война, компанията SpaceX на Elon Musk е обект на остри критики от страна на Китай и военните анализатори в Пекин я разглеждат като заплаха за националната сигурност на страната. А в областта на хуманоидните роботи, 80 китайски фирми са обкръжили неговата роботика и го подлагат на безмилостна, смазваща конкуренция. Освен това при автономното шофиране, Tesla не е получила до момента разрешение за китайския пазар. А местните конкуренти Nio, Huawei, Baidu вече имат такова разрешение.

Scott Kennedy от елитния американски тинк танк ISIS пише миналата седмица: „Добрите връзки на Elon Musk в Китай имат корени при електромобилите и пазара в Китай. Ако пазарният дял на Tesla в Китай спадне и Starlink и SpaceX не успеят да пробият на пазара в Китай, възгледите на Musk биха се променили. В един момент той може да реши, че агресивният подход спрямо Китай би могъл да обслужва неговите по-широки собствени интереси.“ Нашето мнение е, че личните интереси на Elon Musk не са поставени в условията на две сериозни войни, като валутната и технологичната на преден план. На него са възложени конкретни задачи, за което ще му бъде заплатено по мащабите и разбиранията на Глобалния Капитал. Видно е, че той лично влияe на американския президент при обработване на темата TikTok. Никак Elon Musk „закупи“ от китайците половината от акциите в нея. В отмяната на не е изключено, TikTok да се превърне в китайско-американска компания, като решение на Върховния съд на САЩ за забрана на TikTok за 90 дни след 20 януари, се крие едно решение за евентуално договаряне с Китай. Това е може би поле, на което лично Elon Musk преговаря директно с Политбюро на ККП. Никак не бе случайна поканата към Си Дзинпин за инаугурацията на 20 януари във Вашингтон. Това, че Пекин изпрати на нея вицепрезидента на Китай Хан Чжън, оценявано като уникално за подобна церемония, ние оценяваме като завоевание с голяма вероятност на Elon Musk. Не е тайна, че в деня преди церемонията, на 19 януари, неделя, Musk е разговарял с китайския вицепрезидент във Вашингтон. Нашият анализ показва, че китайският вицепрезидент не е член на ЦК на ККП, което пък означава, че е лично назначен за такъв от Си Дзинпин. А това означава, че на 19 януари при Доналд Тръмп и Elon Musk са били получени учтиви, подробни писма от китайския президент Си Дзинпин, част от тайните преговори, които се водят в търсене на взаимно изгодни решения за макар и частично урегулиране на отношенията по схемата Г-2. В това нямаме никакво съмнение. Но и не смятаме, че това е единственият канал, по който се водят тайни преговори между Китай и САЩ. Както и сме убедени, че и двете страни изпитват в момента големи затруднения от икономически и финансов характер и просто са принудени поради собствена слабост да търсят чрез сътрудничество, „купуване на време“, с цел преодоляване макар и временно на голямата системна криза затиснала целия глобален капиталистически свят.

Нашето впечатление е, че Musk има далеч по-големи амбиции извън областта на модерните решения в транспорта. Той е впечатлен от китайската платформа WeChat, която представлява един Super App. Имаме конкретни впечатления на място в Китай, как китайците ползват WeChat абсолютно за всичко, което може да се прави в дигиталното пространство. При това те осъществяват така всякакви видове плащания в реално време. Срещали сме сполучливата метафора, че WeChat прилича на „швейцарско ножче“ – един App за всичко. Преди две години Musk заяви: „В Китай се живее основно чрез WeChat.“ В мечта за копиране на тази китайска платформа и налагането и не само в САЩ, но и целия Западен свят, Elon Musk купи за 44 милиарда $ Twitter преди две години. Преименува го в „X“ и една от съществените причини да нахълта просто в политиката, заставайки плътно до президента Тръмп в ролята на пръв съветник и с конкретен пост в областта на потока на държавните финанси в страната. Musk е изучил добре китайската дигитална система, която създавайки WeChat с нови технологии от частната компания Tencent, постепенно вкара данните на 1,4 милиарда китайци и потока от над 90 процента от техните разплащания, в последствие под контрола на държавата. А става въпрос за разплащания в обеми от много трилиона юан годишно. Ние никак не се съмняваме, че мечтата на Musk е да вкара паричния поток на хората от Северна Америка в неговата платформа „Х“. В потвърждение на това на 28 януари т.г., изпълнителната директорка на платформата „Х“ Linda Yaccarino, обяви създаването на ново разклонение в платформата, наречено „X-Money“. Намерен за целта е и подходящ партньор от финансовия бранш и не кой да е, а „VISA“. А по случай Новата Година, на 31 декември 2024, тя официално обяви, че платформата „X“ ще се превърне в Super App и „и ще свързва до края на 2025 хората по един начин, който те никога не биха допуснали за възможно.“

Препятствия и последствия

Нашето мнение е, че плановете на Musk са разбираеми, но след като сме проследили как тази голяма и авангардна игра се реализира и наложи в Китай, на него му предстоят много сериозни изпитания за краен успех. Препятствията не са едно или две, но нека отбележим две ключови.

Първо, един SuperApp се нуждае от голям „океан“ от потребители. „X“ на Elon Musk има в момента 650 милиона потребителски акаунта.

Това е недостатъчно, защото второто е, че на пазара вече съществува силна конкуренция. Instagram и TikTok имат по два милиарда потребители, а Facebook на Марк Зукърбърк набира вече до 3 милиарда месечно. Отделно, Musk работи и за Streaming App, наречен „X-TV“, където се натъква на силна конкуренция от страна на Youtube.

Трето, към това се добавят и намеренията на Elon Musk да навлезе и в бизнеса за видео-монетаризация, което означава на платформата „X“ да се печелят пари чрез видео съобщения.

Четвърто, през януари т.г. „Wall Street Journal“ цитира писмо на Elon Musk до персонала в платформата „X“, в което се споменава, че „приходите не са впечатляващи и растежът на потребителите стагнира и ние едва се доближаваме до зоната на печалбите.“

Пето, плановете за Super App, имат от 2024 и конкуренция в Германия. Немският концерн Deutsche Telekom, обяви своя версия на Super App, основана на смартфон с вграден Изкуствен интелект, което напълно заменя ползването на App. Планът на германската държавна компания е в близко бъдеще хората да не работят чрез App, а да комуникират само чрез гласови указания и заповеди, с помощта на вграден в смартфона Изкуствен интелект. По този начин ще се поръчват пътувания, почивки, хотели, закупуват подаръци, или за всичко, което потребителят използва смартфона като средство за комуникация.

Шесто, в Азия голямата конкуренция за Super App окончателно е приключила, а в Западния свят едва сега започва.

И тук се връщаме отново на темата „огромен бизнес и кой го пази – трябва крыша“. Китайската държава търпеливо изчака узряването на дигиталната екосистема в страната и в Азия, в нейното развитие с подем, идеи и много лишения от Долу на Горе. В частния китайски сектор и големите АйТи гиганти от тройката BAT – Baidu, Alibaba, Tencent постигна чудеса и най-вече ефективност в спечелване на милионите китайци да им повярват и с удоволствие и хъс да ползват техните услуги. След 2019 година главният мениджър в политическия модел на китайската държава, ККП,  постави цялата тази мощна дигитална екосистема под контрола и защитата на Пекин. Или крышата е ККП. А до тогава Пекин, бе изградил „Огнена стена“ към основните конкуренти от САЩ за ненавлизане в Китай. Или днес WeChat не само е най-ефективната, най-развърната платформа с големи приложения като Super App в Китай и Азия, но си има и „крыша-покрив.“

И най-накрая постоянно изтичат информации, че Musk си има и финансови проблеми. Известно е, че днес Twitter има пазарна цена под 10 милиарда долара, при покупна през 2023 от 44 милиарда. И ние искрено се изненадваме, след като всички топ икономисти постоянно пишат, че няма вариант, при който да се намалят държавните разходи в САЩ, а напротив следва да се увеличат и то чрез допълнително кредитиране, защо Musk се заема с тази нереална задача.

През последните десет дни излязоха редица медийни изказвания на топ американски икономисти по въпроса, какви икономически трудности очакват американското население, в следствие политиката на Доналд Тръмп. Между тях са Joseph Stiglitz, Nouriel Roubini, Dani Rodrik и други. Но ние не можем да не отбележим интервюто от 25 януари на главния икономист на глобалния финансов играч Goldman Sachs, Jan Hatzius. Той работи за Goldman от 1997 и казва нещо ключово: „Следващите 3 до 6 месеца са период на високи рискове. Ние ще трябва да научим много нови неща за американската политика. Повишени вносни мита ще се отразят зле на американската икономика, инфлацията ще расте. Тя ще увеличава цените, а те ще бъдат прехвърляни върху потребителите. Впечатляващо е, че още преди да влезнат в сила нови мита, фирмите започват да се въздържат от инвестиции. Това засяга най-вече Европа и Германия ще бъде най-силно ударена, защото икономиката и е експортно ориентирана. Интересно е, че губещите от Еврокризата през 2008, като Гърция, Испания и Португалия, днес стоят по-добре от Германия, защото икономиките им са ориентирани към сектора на услугите. Обявяването на високи мита, ще се използва като изходна база за преговори от Белия Дом. В момента администрацията на Тръмп проверява всички търговски договори и това ще отнеме 2 месеца и когато се получи резултата, биха се взели и сериозните мерки в търговската политика. Доналд Тръмп трудно ще намали държавните разходи, особено обслужването на държавния дълг, социалните разходи и тези за здравеопазване, както и тези за Пентагона. В тях няма никакъв луфт за обиране. Възможно е само да се съкращават допълнително разрешаваните разходи от Конгреса. Дефицитът на американската държава ще продължи да расте. Кога ще настъпи проблемът в обслужване на държавния дълг не знаем, но в един момент натрупаният нов дълг ще донесе по-високи лихви и съответен отпор от инвеститорите…През 2025, в следствие успокояване на инфлацията и липса на спад в заплатите, потреблението в Съединените щати ще се увеличи, а с това и печалбите на фирмите.“

Прогнози

Goldman Sachs е сред най-големите играчи, изпълняващи задачи на Глобалния Капитал и от тези редове разбираме няколко неща.

Първо, Elon Musk няма как да се справи с поставената му задача да намали държавните разходи на САЩ.

Второ, действително предстоят 3 до 6 месеца на особено високи, непредвидими рискове и това е есенцията на това изказване. Ние го споделяме напълно, но бидейки реалисти, смятаме, че периодът на особено големи рискове абсолютно за всички играчи на глобалната геоикономическа дъска ще съпътства американската администрация, а и всички правителства по света, като минимум още 24 месеца.

Трето, понеже виждаме, че това не са разбрали нито Доналд Тръмп, нито неговият голям съветник, бизнесменът Elon Musk, то нашата внимателна прогноза е, че през 2027 година, по принудително решение на Глобалния Централизиран Капитал, един от двамата или и двамата биха напуснали своите днешни позиции и постове. Глобалната властова игра навлиза през 2025 в турбулентен, непредсказуем период и за не добрите резултати, които се очертават след две години, някой чиновник ще трябва да понесе отговорност.

Четвърто, тежките затруднения, които преживява Глобализираният Централизиран Капитал при генериране на монополни печалби по стар образец, ще бъдат прехвърлени още през тази година по косвен или пряк път на развитите страни от Европа, Япония, Австралия и Канада.

И пето, Elon Musk, не може да бъде човекът, който ще пише софтуера на американската търговска, технологична и външна политика. Много дини е нарамил под една мишница и малко се е надценил…

Борислав Сретков

 

1 февруари 2025

Берлин

 

 

CSR в ТВ – и радио –предавания

 

ПРЕПОРЪЧВАМЕ

 

Пестеливата суперсила

 

Сенчестият пазар

 

Косовският възел на Балканите

 

Десетилетието. В сянката на лидери, избори и войни

 

Gudrun Krδmer: Demokratie im Islam

 

The Constitution of Liberty

 

GCHQ. The uncensored story of Britain's Most Secret Intelligence Agency

 

Новое дворянство: Очерки истории ФСБ

 

Hein G. Kiessling, ISI und R&AW

 

Alexander Rahr, „Der kalte Freund – warum wir Russland brauchen: Die Insider-Analyse“

 

"Развилки новейшей истории России". Егор Гайдар, Анатолий Чубайс

 

Tom Koenigs, Machen wir Frieden oder haben wir Krieg?

 

"Was Muslime wirklich denken. Der Alltag, die Extremisten, die Wahrheit dazwischen"

 

"Weniger Demokratie wagen" , Laszlo Trankovits , Verlag der Frankfurter Allgemeinen Zeitung

 

Kissinger H. On China. The Penguin Press, 2011. - 586 p.

 

Helmut Schmidt: Religion in der Verantwortung.

 

 

БЮЛЕТИН

технологии, въоръжение, наука

Последен брой         

Предишни бюлетини 

1  2  3  4

 


csr.office@yahoo.com  

2009 Всички права запазени.                                                                                          Последна актуализация

  08.02.2025